Çevre Temizlik ve Emlak Vergisi Ne Kadar? Son Ödeme Tarihi Uzatıldı mı?

Çevre temizlik ve emlak vergisi ne kadar?
Çevre temizlik ve emlak vergisi nedir

2020 çevre temizlik vergisi çöp vergisi olarakta bilinmektedir. Tüm ev, işyeri şeklinde yapılardan alınmaktadır. Eğer yapı, ev olarak kullanılmaktaysa, belediyeler bu vergiyi su faturası üzerinden almaktadır. Emlak vergisi ise taşınmazlardan alınan bir vergidir. Çevre temizlik vergisi ve emlak vergisi tutarları yıllık miktarı iki taksitte alınmaktadır. İlk taksitler mart-mayıs arasında; ikinci taksitlerde kasım ayında ödenmektedir.

İlgili Yazılarımız:

Çevre Temizlik Vergisi Miktarları

2020 yılında konutlardan alınan çevre temizlik vergileri, su faturalarına büyükşehir belediyeleri tarafından metreküp başına 47 kuruş olarak yansıtılmaktadır. Büyükşehir olmayan belediyelerce su faturasına metreküp başına 35 kuruş olarak yansıtılmaktadır. İşyerleri ve diğer kullanım türüne ait yapıların çevre temizlik vergileri, belli bir tarife üzerinden yürütülmektedir. Belediyeye ait su şebekesi dışında su ihtiyacını farklı kaynaklar vasıtasıyla sağlayan kişiler için farklı bir vergi tarifesi uygulanması söz konusudur.

İşyeri ve Dükkanların Çevre Temizlik Vergisi Tutarları

İşyeri ve dükkanlar için Çevre Temizlik Vergisi Ödeme işlemi tutarları tabloda belirtilmiştir.

Bina
Grupları
Bina Dereceleri ve Yıllık Vergi Tutarları (TL)
1. Derece 2. Derece 3. Derece 4. Derece 5. Derece
1. Grup 4.200 3.300 2.600 2.300 2.000
2. Grup 2.600 2.000 1.590 1.300 1.200
3. Grup 2.000 1.300 1.200 850 670
4. Grup 850 670 490 420 330
5. Grup 490 420 290 280 230
6. Grup 280 230 147 130 100
7. Grup 100 79 55 47 35

Yukarıda ki tabloda bina gruplarına göre büyükşehir belediyeleri dışında kalan yerlerde, uygulanan 2020 çevre temizlik vergisi tutarları gösterilmiştir. Buna göre gruplar işyerleri ve okul, yurt, kreş, otel, spor salonu, sinema gibi yerlerin kapasitelerine göre belirlenmektedir. Örneğin; birinci derece birinci grupta öğrenci sayısı 750’den fazla olan okul, kreş, dershane gibi eğitim faaliyetinde bulunan kurumlar yer almaktadır. 5.derece birinci grupta ticari faaliyette bulunan personel sayısı 300’den fazla olan yerler bulunmaktadır. Buna göre işyerinde çalışan sayısı 300’den fazla olan işletmelerin ödeyeceği yıllık çevre ve temizlik vergisi 2000 TL’dir. Bu tutar personel sayısında azalmaya bağlı olarak düşmektedir. Büyükşehir belediyeleri sınırlarında yer alan işyerlerinde ise yukarıda yer alan oranlar %25 arttırılmaktadır.

Emlak Vergisi Miktarları

Emlak vergisine ilişkin tutarlar tabloda belirtilmiştir.

Emlak Türü  Büyükşehir Dışında Kalan Büyükşehir İçerisinde Yer Alan
Meskenler Binde 1 Binde 2
Diğer Binalar Binde 2 Binde 4
Araziler Binde 1 Binde 2
Arsalar Binde 3 Binde 6

 

Çevre Temizlik Vergisi ve Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Çevre temizlik vergisini ve emlak vergisinin ödemeleri belediyelere yapılmaktadır. Ayrıca ödemeleri kredi kartınızla yapma şansına sahipsiniz. Bunun yanı sıra bankaların internet şubelerinden kolaylıkla ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.  Bazı bankalar kredi kartı ile ödeme yapmanız halinde taksit fırsatı sunmaktadır. Bu fırsattan yararlanmak için bankanızdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerinden vergi ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Ödemelerin vaktinde yapılmaması halinde %1,6 oranında gecikme faizi işlenmektedir. İnternet bankacılığı emlak vergisi ödeme ve diğer bankacılık hizmetleriyle hem emlak vergisi hem de çevre temizlik vergisini ödeyebilmeniz için,belediyenizin banka ile anlaşması olması gerekir. Eğer yoksa belediyelerin internet sayfalarında online ödeme hizmeti ile vergilerinizi ödeyebilirsiniz. Eğer belediyenizin böyle bir uygulaması da yoksa doğrudan belediyenize müracaat ederek ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Çevre Temizlik Vergisi ve Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

Çevre ve temizlik vergisinin ilk taksidi için ödemede son tarih 31 Mayıs olarak uygulanmaktadır. Fakat 2020 yılında 31 Mayıs tarihinin pazar gününe denk gelmesi dolayısıyla ödeme için son tarih 1 Haziran olarak değiştirilmiştir. İkinci taksit için son ödeme tarihi 30 Kasım olarak belirlenmiştir.

Çevre ve Temizlik Vergisinden Muaf Olanlar

Bazı kurumlar çevre ve temizlik vergisinden muaftır. 2020 çevre temizlik vergisi kapsamının dışında kalanlar; genel ve katma bütçeli idareler, yardım dernekleri, İl Özel İdaresi, Kızılay şubeleri, devlet tarafından yapılan öğrenci yurtları, camiler, kiliseler, konsolosluk binaları, uluslararası kurumların şubelerine ait yerler, il, ilçe ve köy birlikleridir.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar

Herhangi bir gelir sahibi olmayan kişiler ile emekli aylığı, dul yetim aylığı, engelli aylığı almakta olan kişilerden başka bir geliri olmayanlar emlak vergisinden muaf tutulurlar. Bunun dışında işsizler ve gazilerde emlak vergisinden muaftır.

Dikkatinizi Çekebilir:

  1. https://www.kredivepara.com/kira-vergisi-tutari/
  2. https://www.kredivepara.com/ev-vergisi/
  3. https://www.kredivepara.com/gelir-vergisi-iadesi-nasil-alinir-gelir-vergisi-hesaplama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz