Cep Bankacılığı Kullanmak için Akıllı Telefon Sahibi Olmak Mı Gerekir?

Cep bankacılığı kullanmak için akıllı telefon sahibi olmak gerekir mi
Cep bankacılığı kullanmak için akıllı telefon sahibi olmak gerekir mi

Bankacılık sektöründe gelişen tek nokta işlemler değil. Artık bankalarda çok daha fazla işlem yapabiliyoruz ve çok daha fazla şeye ulaşabiliyoruz ancak bu tek yönlü bir gelişim değil. Bunun dışında bankaları kullanım avantajları da yavaş yavaş geliştirilmeye başlandı. Bu noktada Cep Bankacılığı teriminin ortaya çıktığını ve giderek yaygınlaştığını görüyoruz.

Kullanım kolaylığı açısından çok önemli bir adım olarak gösterebileceğimiz Cep Bankacılığı, son yıllarda ilginin bir hayli arttığı alanlardan biri. Peki, mobil bankacılık tam olarak neyi ifade ediyor? İlla ki akıllı telefonlar üzerinden yürüyen bir sistemden mi söz ediyoruz?

Göz atabilirsiniz: Cep Bankacılığı Uygulamaları Nelerdir?

  • Cep Bankacılığında Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır? İçeriğe Git
  • Online İnternet Bankacılığı Kredisi Veren Bankalar İçeriğe Git
  • Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Fibabanka İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git

Cep Bankacılığı Nedir?

Cep Bankacılığı; Bir yönüyle internet bankacılığı olarak da değerlendirilebilir. Öyle ki cep bankacılığı, web üzerinden banka işlemlerinizi düzenlemeniz için kullanılıyor. Bunun için bankalar tarafından paylaşılan uygulamaları kullanmak gerekiyor.

Bankanızın uygulamasını akıllı telefonunuza ya da tabletinize yüklüyorsunuz ve internet üzerinden tüm banka işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Para gönderme, para yatırma, para nakil işlemleri gibi işlemleri uygulamalar üzerinden yapabiliyorsunuz.

Burada bir detayı daha atlamadan belirtelim. Mobil uygulamalar üzerinden kullanılan Cep Bankacılığı, bankalara göre mini değişiklikler gösterebilir. Her bankanın uygulaması ve her bankanın sunduğu özellikler aynı değil.

Göz Atabilirsiniz;

Cep Bankacılığı ile İnternet Şubesinin Ne Farkı Var?

İnternet şubesi ile cep uygulaması hemen hemen aynı dedik. Peki, neden direk web şubesi demedik? Tek fark akıllı telefonlardan internet sitesine girerek, internet bankacılığı kullanmak mı? Sorunun cevabı tabii ki hayır.

Cep Bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemler ile web şubesi üzerinden yapacağınız işlemler genelde aynıdır. Burada fark kullanım. Cep şubesi, mobil uygulama üzerinden kullanılır. Mobil uygulama, akıllı telefonlar ve tabletler için tam anlamıyla uyumlu olan uygulamalardır. Mobil uygulamaların, özel tasarımla ve biraz daha kolay bir yönetim paneliyle sunulduğunu görürüz. Amaç akıllı telefonlarda tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapmak olacaktır.

Sorunsuz bir şekilde akıllı telefonlarda kullanım için sunulan uygulamalardan söz ediyoruz. Web sürümü ise, genelde aynı işlemler yapılmasına mobilde görüntüleme hatalarına neden olabiliyor. Bu durumda da işlemleri doğru bir şekilde yapamayabiliyorsunuz.

Mesela akıllı telefonunuzdan web sürümüne girdiğiniz zaman, bir ödeme yapmak istediğinizde onay kutucuğunun görüntülenmemesi gibi durumlar yaşayabiliyorsunuz. Mobilde uygulama kullanmak daha büyük bir avantaj sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Akıllı Telefon Gerekli Mi?

Gelelim bu uygulamalar için akıllı telefonun gerekip gerekmediği kısmına. Sorunun cevabı hem evet hem de hayır olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak Cep Bankacılığı, mobil uygulama üzerinden kontrol edilmekte.

Bunun için Android ya da iOS akıllı telefonlarına ihtiyaç var. Fakat akıllı telefonların dışında tabletler üzerinden de uygulamaları kullanmanız mümkün. Bunun dışında PC üzerinden genelde web sürümü kullanılmaktadır. Bunun dışında mobil uygulamaların PC üzerinden kullanımı pek mümkün değildir.

Ne Kadar Güvenli?

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Cep Bankacılığında Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

Son olarak merak edilen bir detaydan söz edelim. Web üzerinden kullanım bir yana, mobil üzerinden kullanımlarda güvenlik biraz daha öne çıkıyor. Uygulamanın güvenliği konusunda bankalar belli aralıklarla güncellemeler yayınlamakta. Tabii ki tüm mobil uygulamalarda olduğu gibi bu uygulamalarda da güvenlik riski bulunmakta.

Fakat bu uygulamalarda genel olarak güvenlik riskinin biraz daha az olduğunu da eklemek gerekiyor. Öyle ki sürekli kullanılan ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulamalar. Haliyle bankalar daha fazla özen gösteriyor ve sürekli olarak bu uygulamaların güvenliği konusunda kontroller yapıyor.

Göz atabilirsiniz: Mobil Bankacılık Nedir ? Avantajları ve Zararı Nelerdir?

Tabii ki uygulamanın güvenliği kadar, sizin ne kadar güvenli bir uygulama kullanımı yapacağınız da önemli bir detaydır. Şifrenizin güvenli olması lazım, uygulamayı sürekli olarak hesabınız açık olarak kullanmamanız gerekiyor.

Hesabınıza girişlerin hangi cihazlardan yapıldığını belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekiyor. Kısacası kendi güvenliğinizi kendiniz almanız lazım. Belli noktalara dikkat ettiğiniz zaman akıllı telefonlar üzerinden mobil bankacılık uygulamalarını kullanmanın büyük oranda kolaylık sağladığını ve oldukça avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yine de bankalar bu sistemi zorunlu olarak sunmuyor. Yani kullanıcılar eski tip kullanımı seviyor ve bu şekilde kendilerini rahat hissediyorsa, bankamatikleri ya da işlemler için şubeleri kullanmaları daha mantıklı olacaktır. İllaki mobil bankacılıktan yararlanılacak diye bir durum söz konusu değil. Bu bir zorunluluk değil.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/garanti-bankasi-cepbank-para-cekme-ve-gonderme/
  2. https://www.kredivepara.com/finansbank-internet-bankaciligi-sifresi-nasil-alinir/
  3. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-cep-anahtar-alma/
  4. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-internet-bankaciligi-nasil-kapatilir/
  5. https://www.kredivepara.com/internet-bankaciligindan-baska-banka-kredi-karti-borcu-odeme/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz