Mobil Bankacılık Uygulamaları Nelerdir?

Mobil bankacılık uygulamaları nelerdir
Mobil bankacılık uygulamaları nelerdir

Bankacılık işlemleri, hepimizin korkulu rüyasıdır. Basit bir apartman aidatı yatırırken bile, bankada uzun kuyruklar beklemeye maruz kalırız ya da herhangi birine para gönderirken, faturalarımızı öderken yüksek işlem ücretine rağmen banka şubelerine gitmek durumunda kalırız. Oysa artık bu devir kapandı! Gelişen teknolojinin nimetlerinden biri olan mobil bankacılık uygulamaları, hala sizin akıllı telefonunuza gelmedi mi? Tüm kamu bankalarının ve özel bankaların günümüzde artık bir mobil bankacılık uygulamaları bulunuyor. Banka kullanıcıları, dilerlerse şubeden işlemlerini yaptırabilecekleri gibi, istedikleri taktirde bankaların mobil uygulamaları sayesinde de işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde, kendilerini fiziksel olarak bankaya gitme eziyetinden kurtararak tamamlayabiliyorlar.

Göz atın: Mobil Bankacılık Nedir ? Avantajları ve Zararı Nelerdir?

Mobil Bankacılık Uygulamaları Avantajları

Mobil bankacılık uygulamaları, sadece kullanım kolaylığı sayesinde insanlar için cazip değiller elbette, banka şubelerinden alınan yüksek işlem ücretleri, mobil bankacılık uygulamalarında ya hiç yok ya da çok cüzi miktarlarda alınıyor.

Uygulamalar sayesinde havale, EFT, otomatik ödeme talimatı, borç ödeme, kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu ve daha pek çok bankacılık işlemini yapmak artık çok pratik hal aldı.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Havale ve EFT Nedir? Arasında ki Farklar Nelerdir?

Mobil uygulamaları, günün her saati müşteri rahatça kullanabiliyor. Hesap hareketlerini oturup tek tek incelemek isteyen müşteri, şube kapalıyken bile bu arzusunu evinin salonunda çay keyfi yaparken gerçekleştirebilir. Diğer bir yandan kredi kartı ekstrelerini öğrenme, ekstre borcunu ödeme, kredi kartı dönem içi hareketlerini inceleme, kredi kartı limiti arttırma talebinde bulunma gibi birçok işlemi çok kısa zamanda gerçekleştirme olanağı bulunmaktadır. Ayrıca bankanın yeni çıkardığı ürünlere kolayca başvuru yapma hatta başvurduğunuz kredileri şubeye gitmeden onaylayıp kullanma şansınız da her zaman sizinle.

Bankalar, kurumsal ödemelerde de mobil bankacılık uygulamalarına yönlendiriyor müşterileri. Üniversite başvurusuna harç yatırmadan tutun da elektrik faturası ödemeye, otobüs kartına para yüklemeye varana kadar her türlü ödemeyi günün her saatinde, mobil banka uygulamalarından faydalanarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar, düzenlemiş oldukları kampanyalara katılım için mobil bankacılık uygulamasının kullanılıyor olmasını şart koşuyorlar. Hatta uygulamaları indirmeniz halinde, katılmış olduğunuz kampanyaların kazancı hem daha fazla oluyor hem de katılmak istediğiniz kampanya için SMS ile başvuru yapmadığınızdan dolayı, SMS ücretinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Göz Atabilirsiniz;

Mobil Bankacılık Uygulamaları Nasıl kullanılır?

Tüm bankaların mobil uygulamaları aşağı yukarı birbirlerine yakındır. Android telefonu olanlar Play Store üzerinden, Apple marka ürün kullananlar AppStore üzerinden kullanacağı bankanın uygulamasını gönül rahatlığıyla indirebilirler. Müşteri numaranızı ve şifrenizi ekrana girdikten ve varsa uygulamada parmak izinizi okuttuktan sonra, tüm mevduat hesaplarınız önünüze dökülür. Uygulama içinden her türlü işleminizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Paranızla uygulama içinden döviz alabilir, ödeme talimatı girebilirsiniz. Hatta mobil bankacılık uygulamaları sayesinde, kredi notunuzu anlık olarak sorgulayabilirsiniz bile.

Son zamanlarda insanlar için büyük bir kolaylık olan mobil bankacılık uygulamalarında hizmet ücretleri oldukça düşüktür. Bazılarında bu türlü bir ücret alımına dahi rastlanmaz.

Tüm kamu ve özel bankaların uygulamaları olsun hiç fark etmez, hızlı işlem kaydı açabilirsiniz kendiniz için. Diyelim ki bir arkadaşınız var ve kendisine sık sık para yolluyorsunuz. İşlem kaydına girdiğinizde, sadece tutar değiştirerek arkadaşınıza para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Başvurusu ve İstenen Belgeler 

Mobil Bankacılık uygulamaları Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kul yapımı olan her şeyin olduğu gibi, mobil banka uygulamalarının da elbette güvenlik açıkları, eksik ya da yetersiz yönleri olacaktır. Güvenlik açığı demişken, örneğin dolandırıcılık vakaları; siz siz olun, birileri görmeden giriş işleminizi yapın. Mümkünse iki adımlı doğrulama tarzında bir şey koyun telefonunuza, birisi telefonunuzu ele geçirerek kolayca tüm hesaplarınızı boşaltmasın. Bir diğer husus, mobil bankacılık uygulamaları kullanımında yaptığınız her şeyin sorumluluğu bireysel olarak size aittir. Onay verirken bir rakamı eksik mi yazdınız? Herhangi bir banka personeli değil, bu hatadan sadece şahsınız sorumludur. Dikkat gerektiren bir başka husus, bankalar müşteri güvenli çıkış yapmayı unutabilir diye, işlem yapmadan geçen belirli bir süre sonrasında sistemi kapatır. Müşterinin böyle bir durumda hesabında işlem yapabilmesi için en baştan giriş yapması, sonra tüm adımları yeniden izlemesi gerekir.

Onay metinlerini özenle okumaya ve neye onay verdiğinizi iyice anlamaya gayret gösterin. Bankacılık konuları oldukça riskli konulardır. Hatalı bir onayınızla, kendinizi çok büyük bir yükle karşı karşıya bırakabilirsiniz.

İPUCU

Sorup araştırmayı ihmal etmeyin, uygulama içinde okuduğunuz bir metni onaylarken dikkatli olun. Anlaşılmayan durumları kesinlikle şube personeline ya da bankanın çağrı merkezine danışmalısınız… Ayrıca tüm bilgilerinizi güncel tutmaya özen gösterin. İnternet ve mobil bankacılık kanallarına giriş yaparken yukarıda belirttiğimiz gibi iki aşamalı doğrulama yöntemini kullanmanız yararınıza olacaktır. Yani size verilen internet ve mobil bankacılık şifresini girdikten sonra cep telefonunuza yaklaşık üç dakika geçerli, tek kullanımlık bir şifre mesaj olarak iletilecektir. Bu şifrenin girilmemesi halinde mobil bankacılık uygulamasına girişiniz mümkün olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Mobil Şifre Alma – Videolu Anlatım

Bir diğer husus da eğer cep telefon numaranız güncel değilse, internetinizin olmadığı bir zaman diliminde bankanın çağrı merkezini aradığınızda, yapmak istediğiniz işlem öncesi ya da sonrasında yine sizin telefonunuza gönderilen SMS şifresini banka çağrı merkezi personeline ya da sesli yanıt sistemine iletemediğiniz için işleminiz gerçekleştirilemeyecektir. Yine cep telefonunuzun güncel olması, kredi kartınız ya da banka kartınızla herhangi bir internet sitesinden yapmış olduğunuz alışverişin sonunda gelen şifreyi ekrana yazmadığınız için alışveriş işlemini tamamlamanıza engel olacaktır. Başta cep telefon numaranız olmak üzere ev adresiniz, iş adresiniz ve e-posta adresinizin banka sistemlerinde güncel olması yararınıza olacaktır. E-posta adresinizin güncel olması, kredi kartı ekstresi, vadeli ya da vadesiz TL hesabınızın ekstresi ya da yapmış olduğunuz bir işlemin dekontu talebiniz halinde sizlere e-posta yoluyla banka tarafından gönderilir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/yapi-kredi-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
  2. https://www.kredivepara.com/kredi-puani-dusuklere-kredi-veren-bankalar-2020/
  3. https://www.kredivepara.com/hangi-bankada-hesabim-var-nasil-ogrenebilirim/
  4. https://www.kredivepara.com/sanal-kart-nasil-acilir/
  5. https://www.kredivepara.com/cep-bankaciligini-kullanmak-icin-akilli-telefon-sahibi-olmak-gerekir-mi/

Güncelleme: 01.09.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz