Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Çek tahsilatı nasıl yapılır
Çek tahsilatı nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankada hesabı bulunan herhangi bir kişi yine bankaların düzenlemiş olduğu çekleri kullanarak herhangi birisine ödeme yapabilir. Bu konumda alacaklı olan taraf için muhattap konumuna banka geçmiş olur. Türk Ticaret Kanununda çekin nasıl düzenleneceği, doldurulacağı gibi ayrıntıların tümü detaylıca anlatılmıştır. İlgili çek hesaplarında üç tane taraf bulunur: Keşideci, muhattap ve hamil. Çeki her kim düzenliyorsa bu kişi keşideci olarak adlandırılır. Banka çek ile ilgili aracı olduğundan dolayı bankanın çeki ödeyecek olan şubesi muhattap olarak adlandırılır. Keşideci tarafından bir borcun ödenmesi adına keşide edilen çekin alacaklısı olan kişi ise hamil olarak isimlendirilir. Çek tahsilatı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur:

Göz atabilirsiniz: Çek Kırdırma Yaptırılırken Dikkat Edilecekler

Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Çek görüldüğünde alacaklı tarafa ödeme yapılan bir araçtır. Normalde çek için vade gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak ülkemizde çekler vadeli olarak da kullanılabilmektedir. Bilindiği üzere çekin üzerinde bir düzenleme tarihi yer alır ve bu tarihin yer alması zorunludur. Eğer üzerinde düzenleme tarihi yoksa çek geçersizdir. Çek tahsilatı isteniyorsa bankaya ibraz edilmesi gerekir. Yani senette olduğu gibi iki kişi arasında yapılan bir ödeme şekli değildir. Çekin ibraz süresi üzerinde yazan düzenleme tarihinden bir gün sonra başlar. İbraz işleminin zamanında yapılıp yapılmadığı çekin arkasına bakılarak anlaşılabilir. Banka ibraz edilen çekin arkasına ibraz tarihini yazar. Hamil olan taraf belirtilen ibraz tarihini geçirirse bu durumda icra takibi yapılmaz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Büfe Nasıl Açılır? 7 Maddede Gerekenler

Çekin kısmi karşılığı banka tarafından ödenir. Hamil olan taraf bu kısmi ödemeyi reddetmeyi tercih ederse bu durumda reddedilen miktarla orantılı olarak müracaat hakkı kaybedilir.

Göz atabilirsiniz: Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalı?

Göz Atabilirsiniz;

Çekte İbraz Süreleri:

Çekte ibraz süreleri şartlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda çekin düzenlendiği yer belirleyici bir faktörüdür. Eğer çek düzenlenilen yerde ödenecekse bu durumda sadece 10 günlük ibraz süresi bulunur. Düzenlendiği yerde değilde başka bir yerde çekin ödemesi yapılacaksa bu durumda diğer yerin çekin düzenlendiği yerle aynı kıtada olup olmamasına göre ibraz süresi de değişiklik gösterir.

Çekin düzenlendiği ve çekin ödeneceği yerler aynı kıta üzerinde yer alıyorsa bu durumda 1 ay(30 gün) gibi bir ibraz süresi bulunur. Çekin ödeneceği yer ve çekin düzenlendiği yer farklı kıtalardaysa bu durumda da 3 ay (90 gün)’lık bir ibraz süresi bulunur.

Çekin ibraz anında tamamen ya da kısmen ödemesi gerçekleştirilemiyorsa çekin karşılıksız olduğu anlamı çıkarılır. Çekin karşılıksız çıkması üzerine tahsilatın yapılabilmesi için hamil olan yani alacaklı olan taraf 6 ay içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulur. Buradan çıkacak kararla çeki ödemeyen tarafı bundan sonrası için çek düzenleme yasağı getirilir. Bu yasağa uymayanlar da hapis cezası ile cezalandırılır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Endüstrilerde Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Göz atın: Hangi Durumlarda Çek Geçersizdir?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz