Kredi ve Para

Çek Kırma Oranları Neye Göre Belirlenir?

Çek Kırma Oranları Neye Göre Belirlenir?

Bankalardan veya faktoring şirketlerinden kontroller yapılabilir. Bununla birlikte, şirket veya banka, 2019 faiz oranını kırılma oranıyla merak edebilir. Çünkü tarifeye göre, bireyler ve şirketler tercihlerini oluşturuyorlar. Bildiğiniz gibi, incelemenin her çek kırma oranları 2019 aşamasında, banka veya şirketin sınav ücreti adına indirim uygulanmaktadır. Ancak, şirkete en fazla ücret karşılığında başvurarak bilgi alabilirsiniz.

 

Ticarete aşina olan birçok insan tarafından bilinen ve hatta kulağa alışmak istemeyen insanlar bile iş dünyası için çek kırma oranları 2019 çok önemli ve vazgeçilmez belgelerdir. Ticari faaliyetler sırasında kullanılan çekler ve ödeme yöntemi değişikliklerinin ticaretteki iş yükünü azalttığı bilinmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Çek Kırdırma Faizi Oranı Kaçtır ve Hesaplaması ?

 Çek Kırma Oranları Hakkında

 

Çek nedir? Bu, bir işletmenin veya bir kişinin çeke ödeme tarihinde çeke ödeme yapması için bankaya ticari faaliyette bulunma emri anlamına gelir. Bu, çek alan kişinin çek tarihinde ilgili bankadan para alacağı anlamına gelir.

 

Çekleri beklemek istemeyen kişilerin veya ticari şirketlerin çekleri yazılı tarihte bankadan paraya çevrilmiş olmaları nedeniyle vadeden önce nakit çek yapmak mümkündür. Bu tür işlemlere çek kırma denir. Genellikle çek kırdırma masrafı hesaplama uzun vadelidir.

 

Bu vade, kişinin ticari hayatı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Sıcak paraya ihtiyaç duyan ticari operatörler, bir kontrol beklenmiyorsa imha sürecine gider. Kontrol sahibi inceleme sırasında bir takım sorumluluklar almalıdır. Bu çekin başlangıcında, bankaya çek ihlali sürecinde alacağı tutarın %4 ila 7’si arasında verilmelidir.

 

Veya faktoring şirketleri tarafından çek kırdırma masrafı hesaplama teklif edilen% 4 veya% 5, çekleri tekrar kıran kişilere vermekle yükümlüdür. Bu şartı kabul etmeyen kişilerin son tarihi beklemesi gerekir. Acil paraya ihtiyaç duyan insanlar varsa bu yöntem sıklıkla kullanılır. 100 bin lira alacak olan kişilerin, ortalama 4 binde 7 bine varan ihlali bankaya ödemesi gerekebilir. Bunun gibi kayıplar var.

 

 Çek Kırdırma Komisyonu Nasıl Belirlenir?

 

Zarar görecek çeklerin sayısı vadeye, sayıya ve kontrolü düzenleyen kişi veya kuruma bağlı olarak değişecektir. Çeki ne kadar uzun süre verilirse, yani çeki ne kadar uzatılırsa, komisyon oranı da o kadar yüksek olur.

 

Kontrol sayısı arttıkça çek kırdırma maliyet hesaplama komisyon oranı nominal olarak artacaktır. Verici veya kurumun kredi notu ne kadar düşükse, istihbarat raporu o kadar düşük, komisyon oranı da o kadar yüksek olur. Yukarıdaki faktörlerin genel noktası, doğrudan riskle orantılı olmalarıdır. Satın alma kontrollerinde risk ne kadar yüksek olursa tahsis edilecek komisyon oranı da o kadar yüksek olur.

 

 Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar ?

 

Ticari hayattaysa genel olarak kullanımda olan çekler, tarafların kolayca ödeme yapmasını sağlar. Senet notundaki notlardan farklı özelliklere sahip bir kontrolde, vade süresi olmamasına rağmen, sadece çekin düzenlenmesinde kesinti tarihine çek kırdırma maliyet hesaplama  dikkat etmek gerekir.

 

Çünkü çek kullanımında belirtilen bu tarih, ödemelerin ne zaman yapılacağını gösterir. Bu tarih geldiğinde, çek tutan kişi ödemesini bankadan alabilir. Son ödeme tarihinden önce ödeme talep edilirse veya acil nakit para ihtiyacı çek kırdırma ne kadar kesilir varsa, ara vermeniz gerekir. Bu işlem, faturaların kesinti tarihinden önce tahsil edileceği anlamına gelir. İnsanlar bankalardan ve bazı finans kuruluşlarından nakit çeklere destek alabilirler.

 

 Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları​​​​​​​

 ​​​​​​​

Bir ya da bir numarayı denetim komisyonlarına bölmek çok mantıksız ve yanlış olacaktır. Her kontrol farklı bir riske maruz kaldığından ve daha fazla çek kırdırma ne kadar kesilir öz kaynak gerektirdiğinden, farklı komisyon oranları belirlenir. Ancak, ayrılma işlemi için belirlenmiş bazı kısıtlamalar vardır. Bu limit, tahsil edilecek komisyona ödenmesi gereken ek bir ücrettir, ancak çek sayısına bağlı olarak artacağı not edilmelidir


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.