Çek Kırdırma Yaptırırken Dikkat Edilecekler

çek kırdırma yapılırken dikkat edilecekler
çek kırdırma yapılırken dikkat edilecekler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Çek kırdırmak, banka çekinin; aracı kurumlar ve factoringlerce, komisyon karşılığında; çek tarihinden önce bozdurulmasıdır. Çek kırdırma nedir yahut çek kırdırmak ne demek sorularının, kısaca cevabı budur. Çek kırdırma, genel olarak, factoringler aracılığıyla gerçekleşir.

Banka çeki, ticari faaliyetler için kullanılan ve de bir bankaya hitaben yazılan yasal ödeme aracıdır. Banka çeki, daha çok; kısa vadeli borçlanma durumlarında tercih edilir. Çeklerin üzerinde, vade süresine göre belirli tarihler bulunur. Çek bozdurma hususunda da, bu tarihler; önemli ve belirleyici olmaktadır.

Göz atın: Çek Kırdırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma Işlemlerindeki Temel Hususlar

Bazen her ne kadar uzak durulmaya çalışılan bir değişim aracı da olsa, ticaretin vazgeçilmezlerindendir. Fakat henüz, çekten daha iyi bir alternatif de bulunabilmiş değildir. Çeklerin bu denli, ticari hayatın içinde yer alması, yerini zamanla sağlamlaştırmıştır. Ayrıca; çekin, kendince bazı uygulamalarının da bulunması; kendi içinde bir pazarın oluşmasına da neden olmuştur.

Çek cirolama, yada kırdırma gibi işlemlerin oluşturduğu pazar; bankaların veya bankaların kontrolündeki faktoring firmalarının egemenliğindedir. Bazı finansal durumlarda, şahıs ya da firmalar; vade süresi gelmeden, çeki tahsil etmek isteyebilir. Ancak, vade süresi henüz gelmeyen bir çek; normal bozdurulabilme koşulları ile tahsil edilememektedir. Bunun yerine ise, çek kırdırma olarak bilinen işlemler gerçekleştirilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İzmir Senetle Para Veren Tefeciler

Çek kırdırmada, komisyon oranları; yaklaşık %4 ila %7 arasında bir tutar olup, ana paradan kesilir. Çek istihbaratına ve çalıştığınız faktoring şirketine göre, bu durum; değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle de, çek kırdırmak; çek sahipleri açısından, bir miktar para kaybına neden olur.

Yasal koşullar altında, çek kırdırma işlemi gerçekleştirebilmek için; bankalara yahut factoring şirketlerine müracaat etmek gerekmektedir. Çek kırdırma işlemlerinin, legal bir şekilde gerçekleştirilmesi; çok büyük önem taşımaktadır. Güvenilir metotları seçmek, bu konudaki olası sıkıntıları engelleyecektir.

İlginizi çekebilir: Çek Kırdırma Faizi Oranı Kaçtır ve Hesaplaması ?

İşlemlerde Güven İlişkisi

Çek, karşılıklı güven ilişkisine dayalı olan bir değişim aracıdır. Söz konusu çeki veren kişi ile alan kişi, birbirlerine karşılıklı olarak güven duymalıdır. Aksi takdirde yaşanabilecek bazı aksaklıklar, çok ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Örneğin, ödemenin gerçekleşmemesine, çekin karşılıksız çıkmasına veya kara listeye düşülmesine neden olabilmektedir.

Çekin, normalde vadesi olmaz; hukuken görüldüğünde mahsup edilmesi gerekir, ama ticari hayatta durum böyle değildir. Bu nokta, çekin güven ilişkisine dayanmasının en önemli nedenlerindendir. Çünkü çekin verildiği kişi, beklenilen zamandan önce çeki mahsup ederse; hesapta dengesizlik ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda, diğer kişilere yapılması gereken ödemeler de aksayacaktır. Hamiline düzenlenen bir çek; faktoring şirketine ya da bankaya götürülür. Çek, bankaya ya da faktoring şirketine götürülerek; çekin bozdurulacağı banka ve faktoring şirketinden teklif alınır. Çek kırdırmak nasıl olur ve çek kırdırmak istiyorum diyenlerin, yapacağı ilk iş budur. Söz konusu çeki düzenleyen kişi veya kurumun finansal durumu sorgulanacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Altın Alıp Satarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Miktar, vade, kredi notu gibi veriler ışığında; ne ölçüde riskli bir alım yapılacağına karar verilir. Kararı veren banka ya da faktoring şirketi, çekini kırdırmak isteyen kişiye; komisyon teklifi yapar. Söz konusu teklifin, çek hamili tarafından kabul edilmesi hâlindeyse; çekin başvurulan kurumca, ciro edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Çek Kırdırma Yerleri-Banka ve Faktoring Listesi

Çekin ciro edilmesi sonrasında, çekin nakit bedeli; komisyon oranı düşüldükten sonra, kişiye hemen ödenmektedir. Bu durumda, çekin yeni hamili; banka ya da faktoring şirketi olmuş olur. Çek kırdırmak isteyen kişilerin, olabildiğince fazla bankadan veya faktoring şirketinden teklif alması; daha mantıklı olacaktır.