Çek Kırdırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma İşlemleri Nasıl Yapılır
Çek Kırdırma İşlemleri Nasıl Yapılır

Çek, çoğu zaman olabildiğince uzak durulmaya çaba gösterilen bir değişim aracıdır. Fakat buna rağmen ticaretin vazgeçilmezleri arasındaki yerini de korumaktadır. Bunun en önemli sebebi ise henüz daha iyi bir alternatifinin olmayışıdır. Çeklerin ticari hayatın içerisindeki önemli yeri nedeniyle kendince bazı uygulamalarda bir pazarın oluşmasına sebep olmuştur.Bilindiği üzere çek cirolama ya da çek kırdırma işlemleri gibi gereksinimlerin oluşturduğu bir pazar bulunmaktadır. Söz konusu pazar ise bankaların veyahut da bankaların kontrolündeki borç verme firmalarının kontrolündedir. Çek kırdırma hesaplama, karşılıklı güvene dayanan bir unsurdur. İlgili çeki veren kişinin beraberinde alan kişinin de karşılıklı olarak birbirine güven duyuyor olması gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Çek Kırdırma Yaptırılırken Dikkat Edilecekler

Çek Kırdırma Nedir?

Çek vadesi olmaz, hukuken görüldüğünde mahsup edilmesinin gereği söz konusudur. Ancak ticari hayatta durum bundan çok daha farklıdır. Çekin verilmiş olduğu kişinin belirlenen zamandan beklemesi gerekir. Kişinin beklenen zaman öncesinde çeki mahsup etmesi durumunda hesapta bir dengesizlik ortaya çıkabilir. Bunun sonucu olarak da diğer kişilere yapılması gerekli olan ödemelerin aksa sorunu söz konusu olabilmektedir.

Kişinin kanunen böyle bir hakkı bulunuyor olsa da ticari itibarının zarar görmesi söz konusu olabilmektedir. Bu olumsuz sonucun ortaya çıkmasını isteyen bireyler çeki kırdırma yöntemini seçmektedir. Çekin kırdırılma işleminin gerçekleştirilebilmesi için bir bankaya veyahut da borç verme şirketine başvurulabilir.

İlginizi çekebilir: Acil Para İhtiyaçlarında Yapılacaklar 6 Madde

Çek Cirolama İşlemi Nedir?

Çek cirolama daha mahsup edilmemiş çekin bir ödemeye konu olabilmesi için 3’üncü kişiye teslim edilmesidir. Örneğin; A şirketinden alınan çekin B şirketine yapılacak ödemeye karşılık olarak verilmesine çek cirolama denilir. Bu işlem de bir nevi çek kırdırma mantığıyla benzerlik göstermektedir. Fakat kırdırarak elde edilecek olan nakit para da genellikle ödemelerde kullanılmaktadır.

Çek cirolama başta komisyon ödenmemesi olmak üzere çeşitli prosedürlerle de uğraşılmasını gerektirmez. Bu bakımından çek kırdırmaya göre daha basit ve etkili bir çözüm olma özelliği barındırmaktadır. Bundan dolayı mümkün olması durumunda ödemeler için nakit para ihtiyacı bulunuyorsa çekin kırdırılmasından önce ciro edilmesi daha iyi olacaktır.

Göz Atabilirsiniz;

 Çek Kırma Hesaplama Programı

Ticari hayatın vazgeçilmezi olan çek kullanımlarında önemli kolaylık sağlayan çek kırma hesaplama programı bulunmaktadır. Bu program kullanıcısının işini büyük ölçüde kolaylaştıran bir etki yaratmaktadır. Ticari hayatta bir diğer önemli kolaylık da çek senet takip programı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Çek Kırdırma Faizi Oranı Kaçtır ve Hesaplaması ?

Ayrıca bir başka önemli kolaylık sağlayan seçenekte çek kırdırma hesaplama excel programıdır. Bu program sayesinde çek kırdırma işlemleri önemli bir kolaylık ve hız kazanmaktadır.  Ticari yaşamı kolaylaştıran ve zamandan kazandıran çek kırdırma muhasebe kaydı sayesinde işlemler büyük bir hız kazanır. Muhasebe kaydı yapılmasının sağladığı kolaylıklar ciddi başarılara imza atmanıza imkan verir.

Çek Kırdırma İşlemlerinde Karşılıklı Güvenin Önemi

Ticari hayatın vazgeçilmezlerinden olan çek kırdırma işlemleri sürecinde karşılıklı güven olmazsa olmaz bir unsurdur. Karşılıklı güvenin olmaması durumunda ise bazı yaşanması muhtemel aksaklıklar söz konusu olabilmektedir. Bu durum ise son derece ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte ödemelerin yapılamamasına, çekin karşılıksız çıkmasına veyahut da kara listeye düşülmesine sebep olabilmektedir.

Çek kırdırma işleminin öncesinde çek kırdırmak için gerekli evraklar söz konusu olabilmektedir. Çek krıdırmayla en fazla karıştırılan çek cirolama işlemine kısaca değinilmesi yararlı olacaktır. Bu sayede çek kırdırma işlemleri daha net bir anlam kazanacak ve konu daha iyi anlaşılacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz