Çek Kırdırma Hesaplama

Çek Kırdırma Hesaplama
Çek Kırdırma Hesaplama

Çek, ticaret yapan kişilerin ödeme araçları arasında sıklıkla tercih edilen çekler, önemli bir değiş tokuş aracıdır. Özellikle bankalardan kullanılması amacıyla yine bankalar tarafından büyük ticari işletmeleri bulunan kişilere verilen çekler, talep eden kişilerin ticari siciline uygun olarak düzenlenmektedir. Belirli para limitleri belirlenerek sahiplerine verilmektedirler. Ancak yazılan çekler vadelerinden önce bozdurulmak istenirse işte bunu yapan firmalarda çek kırdırma hesaplama oranları devreye girmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Aylık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır

Çek kırdırma oranı 2019 verilerine bakıldığı zaman elinde çek bulunup da bankalarda tahsil etmeyenlerin oranının hiç azımsanmayacak kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece bankalarda bozdurulan ve vakti geldiği için tahsil edilen çeklerin yanı sıra, karşılıksız çıktığı için bozdurulamayan ve sisteme dahil edilemeyen çeklerin oranları da oldukça fazla olmaktadır. Bu karşılıksız çekler bankalara başvurulduğu zaman çek verilen kişilerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

Çek Kırdırma Maliyeti Ne Kadar?

Çek kırdırma işlemini elinde çek bulunduran herkes yaptırabilir. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey çek kırma işlemini yapan faktöring şirket bulmak veya çek kıran bankalarla irtibata geçebilmektir.

Bankalar veya faktöring şirketleri çek kırma işlemini sırf yapılan işlemden dolayı belirlenmiş bir maliyet karşılığında yapmamaktadırlar. Yapılan çek kırma işleminde çek kırdırma maliyeti olarak adlandırılan ücret, çekten yapılan iskonto tutarıdır. Bu işleme çek kırdırma komisyonu diyebiliriz.

Çek Kırdırma Oranları Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemize girdiğinizde çek kırdırma işlemlerinde izlenecek yol ve çek kırdırma işlemlerinde bankaların veya özel faktöring şirketlerin izledikleri yol kısaca anlatılmaktadır. Çek kırdırma oranları hesaplama işlemini yapabilmek için internet sitemizde verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz. Kendiniz de tahsilatını yapmak istediğiniz çekin hangi iskonto oranları üzerinden kırılabileceğini hesaplayabilirsiniz.

Çekte yazılı tutar üzerinde belirlenen belirli bir yüzde ile yapılan çek kırdırma iskonto tutarları, çekin keşidecisine ve vade süresine göre de değişebilmektedir. Yakın tarihli çeklerde yapılan iskonto oranı daha az iken uzak tahsilat tarihli çeklerde talep edilen iskonto oranı daha fazla olabilmektedir. Örnek verecek olursak bir banka kendisine sunulan çeki kırarken yani; çeki belirli bir iskonto tutarı üzerinden vadesinden önce alıcısına ödeme yaparken belirlediği iskonto oranında, aynı dönemde ödeme yapacağı tutarı kredi olarak kullandırdığı taktirde elde edeceği kazancı da dikkate alabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Çek Kırdırma Faizi Oranı Kaçtır ve Hesaplaması ?

Başka bir örnek verecek olursak; çeke yapılan ödeme tutarı kadar parayla yapılabilecek farklı işlemlerden kazanılabilecek gelirlerin miktarı dikkate alınarak çek kırdırma işlemindeki iskonto tutarı belirlenebilmektedir. Aynı durum faktöring şirketleri için de geçerlidir.

Çek kırdırma ücreti olarak da adlandırılan bu işlem, elinde çek bulunduran alıcıyı da çeki kıracak olan işletmeyi de düşünerek, mevcut kar ve zarar durumlarını dikkate alarak yapılmak zorundadır

Göz Atabilirsiniz;

 Karşılıksız Çek Keşide Etmek Yasal mıdır?

Çek yazan kişilerin vade süresi dolduğu zaman hesaplarındaki paraları çekerek veya günü geldiği halde hesaba para yatırmadığı için çekin karşılıksız kalmasını sağlayarak karşılıksız çek keşidecisi durumuna düşebilirler. Yani çek yazan kişilerin bu eylemlerinin yasal olarak karşılığı olsa da bu karşılık gecikebilmektedir.

Bazen de keşidecinin yasal mazeretleri çerçevesinde çekte yazılı olan para tahsil edilemeden hapis cezası gibi cezalarla çek keşide eden kişiden karşılıksız çekten dolayı yasal olarak hesap sorulabilmektedir. Ancak tüm bu karşılıklar alıcının zararını karşılamamaktadır. Bu gibi durumların yaşanması hamiline yazılan çekleri elinde bulunduran alıcıları farklı yollara sevk edebilmektedir. Bu farklı yollar arasında en çok tercih edileni ise çeki belirli bir iskonto karşılığında kırdırmaktır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz