Çek Kırdırma Oranları Kaçtır?

Çek Kırdırma Faturasız
Çek Kırdırma Faturasız

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Çek, ticari hayatın vazgeçilmez araçlarındandır fakat bazı durumlarda sıcak para ihtiyacı için elden çıkarılması gerekebilir. Böyle durumlarda vadesi gelmeden alacağın tahsil edilmesi fakat aynı zamanda ticari itibarın da korunması için çek kırdırma hizmeti veren kurumlar mevcuttur. Banka ve faktoring firmaları daha düşük bir bedelle hamilinden satın aldığı çeki vadesinde bozabilir ve bu duruma çek kırdırma adı verilmektedir.Ancak böyle bir durumda çek kırdırma oranları uygulanmaktadır. Bedelinin ne kadar altında alırsa çek kırdırma faiz oranları o denli yüksek olacaktır, çek kırdırmada ne kadar çek kırdırma faizi ödeneceği çeşitli verilere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Çek Kırdırma Oranları Nasıl Belirlenir?

Göz atın: Çek Kırdırma Hesaplama Oranları-Güncel Oranlar

Kırdırılacak çekin ne kadar faize konu olacağı vadesine, miktarına ve çeki düzenleyen kişi veya kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir:

  1. Çek, ne kadar uzun vadeli düzenlenmiş ise yani mahsup edileceği tarih ne kadar ileride olursa çek kırdırma faiz oranları o kadar yüksek olmaktadır.
  2. Çekin miktarı ne denli yüksek ise çek kırdırma oranları buna bağlı olarak nominal anlamda artmaktadır.
  3. Çeki düzenleyen kişi veya kurumun kredi notu, istihbarat raporu ne kadar düşük olursa çek kırdırma faizi o kadar artmaktadır.

Yukarıdaki faktörlerin ortak noktası, faiz oranının riskle doğru orantılı olmasıdır. Söz konusu olan çekin satın alınması ne kadar risk içeriyorsa tahsis edilecek faiz oranı da o denli yüksek olmaktadır.

Çek Kırdırma Oranları Hesaplama

Çek Kırdırma Hesaplama Oranları
Çek Kırdırma Hesaplama Oranları

Çek kırdırma işlemleri için çekin bağlı bulunduğu şubeye gidilmeli ve çekin kırdırılması için bildirim verilmelidir. Bu sürecin ardından çeki kırdırmak için gereken ücretin %4’ü ya da %7’si arasında kesintinin yapılacağı kişiye bildirilir ve çek kırdırma hesaplama işlemi de buna bağlı olarak yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Faturasız Çek Kırdırma Yapılır mı? Yapan Yerler Var mı?

Faktoring Çek Kırdırma

Bazı faktoringler banka dışında işlem yapabilmektedir ve çeklerin kısa sürede kırdırılmasını sağlamaktadır. Bunun için internette kısa bir araştırma yapmak, hangi faktoringlerin çek kırdırdığını detaylı olarak öğrenmek gerekir. Fakat faktoring çek kırdırma muhasebe kaydı da önem arz etmektedir çünkü faktoringler bunların vergisini vermektedir. Yani kişiden alınan faiz tutarları da eş zamanlı olarak artmaktadır. Faktoringler çeki bozmak için a kadar faiz alabilmektedir.