Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Çek kıran bankalar güncel liste

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yazılan her çekin bir vadesi bulunmaktadır. Fakat bazen ani gelişen ihtiyaçlar, çekleri vadesinden önce bozdurmayı gerektirir. Bu duruma “Çek kırdırma” adı verilmektedir. Bu işlem günümüzde çeşitli finans kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda bankalar da çek kırdırma işlemi gerçekleştirir. Son zamanlarda çek kıran bankalar hayli artmıştır.

Göz atabilirsiniz: Çek Kırma Oranları Neye Göre Belirlenir?

Çek Kırdırma Banka

Bankalar, belli komisyon ücretleri karşılığında çek kırma işlemini yaparlar. Bu durum 2018 yılından itibaren hız kazanmıştır. Bu tarih itibariyle hemen her banka aynı gün içinde çek kırma taleplerine yanıt vermektedir. Son zamanlarda çek kırdırma ziraat bankası , Halk Bank, İş Bankası, Garanti gibi bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Çek kırdırma işlemi için hemen her bankaya müracaat edilebilmektedir.

Çek kırma işlemi öncesi, banka bazı analizleri gerçekleştirmek durumundadır. Çünkü vadesinden önce bozulan çekler, zarar etmeye neden olabilir. İşlem öncesinde yapılan analiz, bu zararın boyutunu ortaya koyacaktır. Eğer işlem sahibi devam etmek isterse, bu durumda çek kırılabilir.

Her bankanın çek kırma sırasında uyguladığı bir komisyon bedeli bulunmaktadır. Söz konusu bedel, bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bir banka müşterisi, işlem yaptırmadan önce bu komisyon ücretlerini araştırmalıdır. Aksi halde çek kırma işinden büyük zarar edilebilir. Daha önce çek kırma işlemi yapmamış olan kimseler, bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek durumundadır.

Bankaların gerçekleştirdiği çek kırma işleminde belli bir yol uygulanmaktadır. Buna göre vadesi dolmayan çekin bedeli banka tarafından ödenir. Bu bedel, bankanın kendi varlığından temin edilmektedir. Çekin vadesi geldiği zaman ise, söz konusu bedel çek sahibinden tahsil edilecektir. Bu durumda banka zarar etmemek için kendi çıkarlarını korumak durumundadır. Dolayısıyla bankaların bu konuda uyguladığı bazı sistemler bulunmaktadır.

Çek Kıran Bankalar Listesi

  • – Garanti Bankası,
  • – Yapı Kredi Bankası,
  • – Ziraat Bankası,
  • – HSBC Bank,
  • – QNB Finanskbank,
  • – İş Bankası,
  • – Akbank,
  • – Burgan Bank,
  • – Vakıf Bank
  • ING Bank ve Halk Bankası yerini almaktadır.

Ziraat Bankası Çek Kırdırma

Ziraat Bankası, çek kırdıran bankalardan biridir. Bankalar çek kırma komisyonu olarak yüzde 10 veya yüzde 5 gibi bedeller almaktadır. Ziraat bankası bu bedeli yüzde 5 olarak belirlemiştir. Ödenen bu tutar, bankanın size sunmuş olduğu hizmetin bir karşılığı olarak görülebilir. Bu hizmet sayesinde siz, çekinizi günü gelmeden bozdurmuş olursunuz. Ve o an gelişen acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığı zaman, çek kırma işlemi sizin için avantajlar getirmektedir.

İlginizi çekebilir: Çek Kırdırma Faktoring Şirketleri-Tam Liste

Ziraat bankasında çek kırdırmak için, hemen tüm şubelerine başvurmanız sağlanmaktadır. Bu eylem, bir işlem sıra numarası alınarak, kolayca gerçekleştirilebilir. Çek kırma işlemi, bankanın yoğunluğuna göre birkaç dakikada veya en geç 1 saat içinde yapılabilmektedir.

Bankaların çek kırma işlemleri BDDK tarafından desteklenmektedir. Tüm işlemler BDDK’nın belirlediği kuralları dahilinde yapılmaktadır. Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası, müşterilerine çek kırma hususunda güvence vermektedir. Çek kırmanın, yeterince tanınmayan finans şirketleri yerine Ziraat Bankası gibi güvenilen bankalar aracılığıyla yapılması önerilmektedir. Bu sayede çok daha güvenli işlem yapılabilir.