Hangi Durumlarda Çek Geçersizdir?

Hangi durumlarda çek geçersizdir
Hangi durumlarda çek geçersizdir

Çek ticaret yapanların kullanmış olduğu bir ödeme aracıdır. Çeki her kim düzenliyorsa ve ticari hayatta keşideci olarak adlandırılırken, çekin ödeneceği tarafta ya lehdar ya da hamil olarak adlandırılmaktadır. Burada aracı olan yani muhatap alınacak taraf ise bankalardır. Aynı zamanda kişilerin günlük hayattaki ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan çekler kimi noktalara dikkat edilmediği durumda çek geçersizdir. Bu durumları detaylı olarak incelersek:

Çekin Geçersiz Olduğu Durumlar:

İlk olarak ilgili çekte ödeme yeri gösterilmelidir. Eğer ödeme yeri ibraz edilmemişse bu durumda muhatabın yani bankanın adının olduğu kısmın yanında belirtilen yer çekin ödeme yeri olarak kabul edilir. Eğer muhatabın olduğu kısmın yanındaki bölgede ödeme yeri olarak birden fazla bir yer belirtilmişse bu durumda ilk belirtilen yer ödeme yeri olarak kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Çek Kırdırma Faktoring Şirketleri-Tam Liste

İkinci olarak çekin düzenlendiği tarih çek üzerinde belirtilmelidir. Eğer çek üzerinde bir tarih değil 2-3 düzenleme tarihi belirtilmişse bu durumda çek geçerliliğini kaybeder.

Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken nokta çekin düzenleme yerinin belirtilmesi gerekliliğidir. Düzenleme yeri belirtilmeyen çekler düzenleyen kişinin yani keşidecinin isminin hemen yanında yer alan yerde düzenlemiş olarak kabul edilir. Eğer keşidecinin isminin hemen yanında da yer belirtilmemişse bu durumda çek geçersiz olarak kabul edilir. Birden çok düzenleme yeri belirtildiyse bu durumda çekin geçerliliğini yitirir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Çek Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Göz atabilirsiniz: Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalı?

Çek düzenleyen kişi tarafından imzalanmalıdır. Elbette imza bulunmayan bir çekin geçerliliği yoktur. İmza ile birlikte düzenleyen kişinin isim ve soy ismi de bulunmalıdır. İsim ve soy isimde yazım hatası olsa dahi düzenleyen kişi imza attıysa çek geçerliliğini korur. Yani isim ve soy isimde yanlışlık olması çekin geçersiz olmasına sebep olmaz.

Çek ile ilgili muhatap banka olduğundan dolayı ibraz edilmesi gerekir. Bankaya ibraz edilmeyen çekler ödenmez.

Çek üzerinde keşide yeri açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Mesela keşide yeri Bandırma olan bir çekte “Band.” şeklinde bir kısaltma kullanılmışsa bu durumda çek geçersiz olur.

Yeni baskı olan çeklerde bankaların vergi kimlik numaralarının da belirtilmesi gereklidir. Bu çeklerde bankaların vergi kimlik numaraları bulunmadığı takdirde çek geçersizdir.

Göz atabilirsiniz: Çek Kırdıran Bankalar Hangileri? Güncel Banka Listesi

Keşideci imzasını el yazısıyla değilde farklı bir yöntemle atarsa çek geçerli olmaz. Bu da çekin en temel geçerlilik şartlarından biridir.

Eğer bu anlatılanlara dikkat edilerek çek doldurulursa geçerli bir çek elde edilmiş olur.