Çek Defteri Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi bir ödeme aracı olan çek defteri çok uzun zamandır kullanılıyor. Hem özel hem de tüzel kişiler tarafından kullanılan çek defterinin bir prestij göstergesi olduğu da aşikar. Bu nedenle çok sayıda kişi çek defteri alma girişiminde bulunmak isteyebilir. Peki, çek defterleri isteyen herkese veriliyor mu? Bu sorunun yanıtı ‘hayır’ çünkü çek defterleri bankalar tarafından sadece güvenilir bulunan kişilere verilen bir ödeme aracıdır.

Eğer siz de çek defteri almak istiyorsanız öncelikle doğru bankayı seçmeniz gerekiyor. Gelişigüzel bir banka seçimi yapmanız özellikle ticari faaliyetleriniz açısından doğru bir hamle olmayabilir. Bu nedenle banka seçilmeye titizlikle yapmak çek defteri alma aşamasının en önemli adımıdır. Bununla birlikte başvuru aşamasında bankanın sizden bazı belgeler isteyeceğini de belirtelim. Yaptığınız araştırma ve değerlendirme neticesinde bankanızı belirledikten sonra bu belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

Herhangi bir bankaya çek defteri almak için başvuru yapmak istediğinizde sizden istenecek belgeler kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve sabıka kaydı olacak. Başvuru öncesinde bu 3 belgeyi eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlamış olmanız başvuru aşamasının çok daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır. Bankaya başvuru yaptığınızda sizden hazır bir form doldurmanız da istenir. Bu formun altında ıslak imzanızın bulunması gerekiyor. Ardından banka sizden bir teminat talebinde bulunacak. Teminat talebinin tüm bankalar tarafından istendiğini de bilmeyenler için aktaralım.

Bu noktada en çok merak edilen hususlardan biri bankadan ne kadar teminat talebinde bulunduğu oluyor.  Eğer standart gerçek defteri talebinde bulunuyorsanız banka her bir sayfa için sizden 700 tl değerinde teminat isteyecektir. Ancak daha farklı çek defterleri talep edenler için teminat miktarları da değişebiliyor. Yaklaşık 10 sayfalık bir çek defteri istediğinizde bankanın sizden talep edeceği teminat miktarı 7 bin tl değerinde oluyor. Başvuru yaparken böyle bir teminat talebi ile karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Dolayısıyla bu noktada hazırlıklı olmanız başvuru aşamasının daha kolay tamamlanması açısından önem taşıyor. Akıllara gelen bir diğer soru da ‘çek defteri almak için mutlaka tacir olmak gerekiyor mu’ şeklindedir. Bu sorunun yanıtını detaylı bir şekilde gözden geçirmek isterseniz Findeks internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda çek defteri alma konusunda merak ettiğiniz her türlü sorunun yanıtı bu internet sitesinde mevcut.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz