Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Döviz gibi finansal konular mevzu bahis olduğunda en çok karşınıza çıkacak kavramlardan biri de “Çapraz Kur” dur. Çapraz kur hesaplamasından önce bilmeniz gereken şey çapraz kurun ne demek olduğunu öğrenmek olmalıdır. Çapraz kur kavramı para birimleri arasındaki ilişkiyi göstermektedir.

Çapraz Kur Ne Demektir?

Sterlin, dolar, isveç frangı, euro gibi dövizleri alıp satan kişi çapraz kur kavramıyla haşır neşir olmalıdır. Çapraz kur en yalın haliyle iki döviz kurunun birbirine oranının bir başka para birim türünden ifade edilmesi demektir. Çapraz kuru hesaplanırken genelde Amerikan doları bir kriter olarak alınır ve ilgili tutar ABD dolarına oranlanarak çapraz kur bulunmuş olur. Misal Dolar/Euro paritesini Türk Lirası cinsinden ifade ettiğimiz zaman bu Çapra kur olmuş oluyor. İsveç Frangı/Sterlin paritesinin yine Dolar cinsinden değeri de çapraz kur için bir başka örnek olabilir.

Neredeyse tüm ülkelerde Dolar en çok kullanılan para birimidir. Bu sebepten dolayı da çapraz kur hesaplaması yapılırken dolar kuru baz alınır.

 

Çapraz kur hesaplama 

Diyelim ki bugünün şartlarında

  • 1 dolar 0,916 euro’ya denk geliyor.

Aynı zamanda yine

  • 1 dolar 3.2TL’ye denk geliyor.

Böyle bir durumda çapraz kur türk lirası ile euro arasında söz konusu olacaktı. Bundan ötürü öncelikle 1 euronun kaç dolar olduğunun bulunması gerekir.

Yukarıdaki 1 doların kaç euro olduğunu bulma kısmında yapılan işlemin matematiksel olarak tersi yapılırsa:

  • 1 euro = 1.091 dolar olarak bulunmuş olur.

Bu işlemden sonra bu rakamın kaç TL’ye denk geleceği bulunur:

  • 1 dolar’ın 3.2TL olduğu yukarıda belirtilmişti.
  • 1.091 dolar * 3.2 = 3.5TL, 1euro karşılığı çapraz kur yöntemiyle bulunmuş olur.

Hali hazırda euronun kaç TL olduğuna bakılırsa ortalama bu civarda bir rakam olduğu da görülecektir.

Siz de isterseniz çapraz kur hesaplaması yapacağınız bir tarihte ilgili doğru değerleri alarak hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 


Bir Yorum Ekle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir