Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Calismayan Kadin Dogum Parasi Ne Kadar
Calismayan Kadin Dogum Parasi Limiti

Çalışmayan annelere doğum parası 2019 yılında da verilmektedir. Bu alanda 2015 yılında yürürlüğe giren bir yasayla daha önce sadece çalışan kadınların alabildiği doğum parası yardımından artık çalışmayan anneler de yararlanabilmektedir. Herhangi bir iş yerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışamayan kadınlar, gerekli kurumlara başvurmaları halinde çalışma şartı bulunmadan kadın doğum parası yardımını alabilirler. 2019 yılında çalışmayan kadın doğum parası, sahip olduğu her çocuk için farklılık gösterdiğinden bu konuda detaylı bilgilere sahip olmak gerekir.

Göz atabilirsiniz: Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere daha önce yalnızca SGK‘ya bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren kadınların yararlanabildiği doğum parası yardımından 2015 yılında çıkarılan yasayla birlikte çalışmayan anneler de yararlanabiliyor. Bunun için gerekli makamlar birtakım evrakların teslim edilerek başvuruda bulunulması gerekiyor.

2019 Çalışmayan Anneye Ne Kadar Doğum Parası Yardımı Ödeniyor?

Çalışmayan anneye ödenen doğum parası yardımı 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi çocuk sayısına bağlı olarak belirleniyor. Bu doğrultuda içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla çocuk başına ödenen doğum parası yardımları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

  • Sağlıklı doğan birinci çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve bundan sonra doğan her çocuk için 600 TL
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  ÖTV İndirimi Geldi mi? Ne Zaman Gelecek? Engelliler için ÖTV İndirimi

İlginizi çekebilir: E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgili kanunlarla çerçevesi çizilen doğum parası yardımında, daha fazla çocuk sahibi olan anneler hiçbir şart aranmaksızın daha fazla ücret alabiliyor. Ancak bilindiği üzere bu sosyal devlet anlayışı kapsamında vatandaşlara sunulan ekonomik yardımlardan biri olarak karşımıza çıkan doğum yardımında kişinin başvurusu esas alınıyor. Dolayısıyla çalışsanız da çalışmasanız da anne olarak bu yardımdan faydalanmak için öncelikle ilgili kurumlara başvuruda bulunmanız şarttır. Ancak bunun için çalışmayan kadın doğum para yardımından kimlerin yararlandığını iyi bilmek gerekir.

Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Doğum yardımından yararlanmak isteyen kadınlar için belirlenen genel kurallar şunlardan oluşmaktadır:

  • C. vatandaşı olmak (Yabancı uyruklu anneler bu yardımı alamaz.)
  • Çalışsın veya çalışmasın anne olarak doğum yardımına başvurmuş olmak (Başvuruda bulunmayan anneler bu yardımı alamaz.)
  • Ölü doğum yapmamış olmak

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Çalışmayan kadın doğum parası başvurusu için belirlenen şartları taşıyan annelerin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçeyi doldurması gerekmektedir. Bu dilekçeyi dolduracak vaktiniz veya durumunuz bulunmuyorsa, sizin yerinize eşiniz ya da bir akrabanız da bu dilekçeyi hazırlayabilir. Dilekçe usulüne göre hazırlandıktan sonra başvurulacak makamların öğrenilmesi gerekir. Bu bağlamda;

  • Şehir merkezinde ikamet ediyorsanız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne
  • İlçede ikamet ediyorsanız, bulunduğunuz yerin kaymakamlığına
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

hazırlamış olduğunuz bu dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışmayan annelerin doğum parası yardımı alabilmeleri için bu dilekçeyi doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmaları gerekmektedir.

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Nereye Yatırılır?

Çalışmayan kadın doğum parası yatırma işlemleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kanuna göre yalnızca PTT kurumu üzerinden gerçekleşmektedir. Dolayısıyla çalışmayan annelerin T.C. kimlik belgeleri ile kendilerine en yakın PTT şubesine şahsen başvurarak çocukları adına yatırılan kadın doğum parası yardımı ücretlerini tahsis edebilirler.

Göz atın: Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar 2019

Çalışmayan Kadın Doğum Parasının Sorgulama Nereden Yapılır?

Çalışmayan kadın doğum parasının sorgulama işlemleri, dilekçenizi ilgili makama sunduktan sonra adınıza düzenlenen doğum para yardımının yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için başvurabileceğiniz yöntemler arasındadır. Bu kapsamda çalışmayan kadın doğum parası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın halkla ilişkiler birimini telefonla arayarak hem detaylı bilgiler alabilirler hem de paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz