Çalışan Anneye Devlet Desteği 2020

Çalışan Anneye Devlet Desteği
Çalışan Anneye Devlet Desteği

Çalışan annelere devletten destek sayesinde anneler rahat bir nefes alabiliyor. Çalışan anneye devlet desteği ile birlikte doğum yapan anneler iş hayatında olmaya devam edebiliyorlar. Kadınlar evlenip çocuk yaptıktan sonra kariyerlerine devam edebiliyorlar. 219 yılından bu yana çalışan annelere verilen desteklerin miktarı artırılmıştır. Çalışan annelere devlet yardımı toplam 4 farklı şekilde verilmektedir. Anneler çalışması halinde 4 tane destekten aynı anda yararlanabilecekler. Çalışmayan anneler ise en fazla 2 tane destekten aynı anda yararlanma hakkına sahip olacaklar.

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

Göz atmanızda fayda var: Çocuk Parası Ne Kadar?

Çalışan Anneye  Devlet Desteği Yarım Gün Çalışma 2019

Çalışan anneye yarım gün çalışma devlet desteği sayesinde yarım gün çalışan anneler dahi ihtiyaç duyduğu destekleri alabilecekler. Bu destek çocuğun okula başlaması dönemine kadar kullanılabilecek. Anne adayı çocuğun okula başlaması ile birlikte iş yerinde tam zamanlı olarak çalışmaya başlayabilecek.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KDV Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Çalışan Anneye Devlet Yardımı Çocuk Parası 2019

Çalışan anneye çocuk parası devlet desteği sayesinde 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için anneler yardım alma hakkını elde ediyor. Doğan çocuk sayısına göre devlet annelere yardım yapıyor. Çalışma şartı olmadan doğum yapan anneler bu destekten faydalanabiliyor.

 • İlk doğan çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Sonraki çocuklar için 600 TL yardım yapılıyor.

Yapılan yardımlar anneye ödeniyor. Süt parası almak için doğum yapan kişiler için annenin mutlaka SSK’lı ya  da Bağkur’lu olması gerekir. Bu kişilerin prim borcu olmaması ve en az 120 gün prim ödemiş olmaları gerekir.

Göz Atabilirsiniz;

Çalışan Anneye Çocuk Parası Devlet Desteğinden Faydalanmak için Başvurular Nereye Yapılır?

Çalışan annelere çocuk parası devlet desteğinden faydalanmak için;

 • Aile ve Soyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne,
 • İlçelerde kaymakamlık binalarına,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Başvurunuzu yapmak için doğum yaptığınız çocuğun hayatta olması gerekiyor. Başvurunuzu yaparken yanınızda mutlaka TC kimlik belgeniz bulunmalı. Eğer internet üzerinde başvuru yapmak isterseniz, aile bakanlığının internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Göz atın: Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Devlet Desteği 2019

Çalışan anneye bakıcı parası devlet desteği bulunuyor. Çocuğunuz için gerekli olan dadı adına destek alabilirsiniz. Bakıcı para desteği ülkemizde henüz pilot il aşamasında bulunuyor. Pilot il olarak seçilen iller arasında:

 • Ankara
 • İstanbul,
 • İzmir,
 • Bursa yer alıyor.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Bilgisayar Desteği 2020 (Şartları ve Belgeleri)

Bu illerde yaşayan annelere duruma göre 300 Euro ile 400 Euro arasında yardım parası ödeniyor. Toplam yapılan yardım parası bin 500 TL’yi geçmiyor. Yadımlardan faydalanmak için kişinin mutlaka bu illerden birinde ikamet etmesi gerekiyor. İleriki zamanlarda belki de proje kapsamında olan iller genişletilir.

Göz atabilirsiniz: Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Çalışan Anne Bakıcı Parası Devlet Desteği 2019 Miktarları Ne Kadar?

Çalışan anneye bakıcı parası devlet desteği miktarları asgari ücret ile çalışan anneler için, ilk çocuğa 6 bin lira yapılıyor. Çocuk parası için 300 TL, emzirme için 133 TL (yalnızca çalışan anneleri kapsar), iş göremezlik ödeneği için ise 4 bin 424 TL ödenir. Bakıcı parası ile pilot illerde bin 500 TL olacaktır. Yapılan yardımlar 6 bin TL’yi geçebiliyor.

Anneler dilerseler, toruna bakma maaşı da alarak gelirlerini artırabilir. Bu destekten faydalanmak için çocuğa bakan kişinin en fazla 65 yaşında olması gerekiyor. Bu sınırda olan kişiler için aylık bin 500 TL değerinde destek sunulması planlanıyor. Destekten faydalanmak için gereken diğer şart annelerin bir sene boyunca geriye dönük çalışmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz