Çabuk İş Bulmak İçin 15 Taktik

İş bulma süreci bazen uzun ve yıpratıcı bir süreç halini alabilir. Uzun süre iş bulamayan adaylar umutsuzluğa kapılabilir. Bugün sizlerle iş bulma sürecinizi mümkün olduğunca kısaltacak ve kısa sürede iş bulmanıza yardımcı olacak 15 taktik paylaşacağız:

 1. Spesifik Olun

İş ararken bir an önce iş bulabilmek için gördüğünüz her ilana başvurmak gibi bir hataya düşmeyin. Bu hataya özellikle bir an önce iş bulmak için üzerinde maddi ve psikolojik baskı olan kişiler düşerler. Bunun sonucunda ise hiçbir ilana tam olarak istenilen şekilde başvuru yapamadıklarından hiçbir iş için kabul edilmezler. Eğer hızlı bir şekilde iş bulmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey spesifik olmak olacaktır. Ofiste mi çalışmak istiyorsunuz yoksa ev ortamında mı? Hangi iş pozisyonları için yeterli olduğunuzu düşünüyorsunuz? Bu sorulara net cevap verdikten sonra iş ilanlarını filtreleyerek ilerleyin.

 1. Kendinize Zaman Ayırın

İş bulma sürecinizi kısaltmak için kendinize birkaç gün de olsa zaman ayırın. Bu süreçte neler istediğiniz, iş hedefleriniz, yetenek ve becerileriniz hakkında düşünün. İş bulma sürecine hazırlıklı girerseniz iş bulma şansınızı ciddi oranda arttırırsınız.

 1. Vazgeçmeyin

Birkaç iş başvurunuz reddedildi diye karamsar olmayın ve asla vazgeçmeyin. Unutmayın, şuan günümüzde çok başarılı olan ve konuşmaları herkes tarafından takip edilen pek çok kişi defalarca iş başvurularının reddedildiğinden bahseder. Bundan olumlu bir ders çıkarın ve sizin için ideal işe ulaşmanız için yeni bir fırsat olarak görün.

 1. İşe Özel CV Hazırlayın
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

İş başvurusu yaparken, her iş pozisyonu için aynı CV’yi gönderirseniz, başvurunuzun olumlu yanıt almasını bekleyemezsiniz! Her iş için istenen anahtar kelimeler, nitelik ve beceriler farklıdır. Bunun için her iş ilanı için CV’nizi özelleştirmenizi öneririz. Eğer CV’nizi özelleştirmek istiyor; ancak vakit kaybedeceğinizden korkuyorsanız cvmaker Türkiye ile CV’nizi dakikalar içerisinde özelleştirebilirsiniz. Her iş ilanı için farklı şablonlarda, farklı kategorilere vurgu yaparak işe alınma şansınızı arttırabilirsiniz!

 1. Basit Tutun

İş arama sürecini karmaşık hale getirmeyin. Pek çok kişi iş bulma sürecini kendileri için zor hale getirmektedir. Bu hataya düşmemek için de başvurabileceğiniz ilanları önceden belirleyin, iş tanımlarını detaylıca okuyun ve açık bir zihinle iş başvurusunda bulunun.

 1. Özenli Giyinin

İş ilanına başvurunuz kabul edildikten sonra işveren sizinle görüşmek için mülakata çağıracaktır. Mülakat iş başvurunuzun en önemli adımıdır. Mülakatta işvereninizi etkilemek için mutlaka özenli giyinin. Dış görünümünüz işvereninizin en çok dikkat edeceği şey olacaktır. Başvurduğunuz iş ilanına uygun, kaliteli ve profesyonel bir duruş sergilemenizi sağlayacak bir kıyafeti tercih edin. Aynı zamanda özgüvenli olun ve sorulara mümkün olduğunca net ve dürüst bir şekilde cevap verin. Vücut dilinizi doğru kullanın.

 1. Yalan Söylemeyin

İşvereninizi etkilemek için birkaç yalana ve abartılmış bilgiye mi yer vermeyi düşünüyorsunuz? Bunu asla yapmamalısınız. Unutmayın ki işvereniniz sizin gibi yüzlerce bazen binlerce kişiyle görüşen birisidir. Dolayısıyla söylediğiniz yalanları fark etmeme gibi bir ihtimalleri yoktur. Yapacakları bir telefon görüşmesi, mülakatta soracakları bir soru ile yalan söylediklerinizi anlarlar. Ve işverenler iş deneyimi eksikliğini tolere edebilirler; ama yalancılarla çalışmak istemezler.

 1. Hikayeler Paylaşın
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Asgari Ücret Desteği 2020 ’de Devam Edecek Mi?

Özellikle mülakatta size sorulan sorulara cevap verirken mini hikayeler anlatmanızı öneririz. Bir başarınız, yeteneğiniz, eğitim ve iş hayatınızla ilgili vereceğiniz bilgiyi hikayeyle desteklerseniz işvereninizi etkieyebilirsiniz.

 1. Güncel İş İlanlarını Takip Edin

Çabuk iş bulmak istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer önemli şey de ilanlar mümkün olduğunca erken başvurmak olacaktır. Bunun için de güncel iş ilanları takip etmenizi ve CV’nizi özelleştirerek başvuru yapmanız gerekecektir. İşverenler, çabuk, son iş başvurma gününü beklemeyen personelleri tercih etmeye eğilimli olabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca ivedi bir şekilde iş başvurusu yapmanızı öneririz.

 1. Önyargılarınızı Kapıda Bırakın

Günlük hayatınızda pek çok önyargınız olabilir. Ancak önyargılarınızı asla iş başvurunuza ve mülakatınıza taşımamalısınız. Olabildiğince objektif, makul ve mantıklı biri olarak görünmelisiniz. Bu nedenle asla bunlardan bahsetmemenizi öneririz.

 1. Referans Toplayın

Referanslar iş yeterliliğinizi ortaya koymanız konusunda size en çok yardımcı olan konu olacaktır. Size referans olabilecek kişilerle iletişime geçerek referans olmalarını teklif edin.

 1. İş Ağınızı Genişletin

İş ağınız darsa iş bulma şansınız oldukça kısıtlı demektir. Bu nedenle iş ağınızı genişletmenizi öneririz. İş ağınız genişlerse internette olmayan pek çok iş pozisyonu size doğrudan teklif edilebilir. Yine iş ağınız sayesinde sektörde adı bilinen kişileri referans olarak gösterebilir ve işvereninizi etkileyebilirsiniz.

 1. Özgüvenli Olun

İş bulma süreciniz uzadı diye kendinize olan özgüveninizin sarsılmasına izin vermeyin. Her zaman kendinizden emin ve özgüvenli davranın. Kendinizden emin olmayan bir aday profiliçizerseniz hiçbir işveren sizi işe almak istemeyecektir. Bu nedenle eğer kendinize dair şüphe duyduğunuz konular varsa dahi bunlardan ne CV’nizde ne de mülakatta bahsetmeyin.

 1. Başarılara Odaklanın
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Kreş Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

CV’nizde mutlaka başarılarınıza ağırlık verin. Elde ettiğiniz, iş pozisyonu ile ilgili olan birkaç başarınıza ve yeteneğinize yer vermeniz işvereninizin diğer adaylardan farklı olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır. İşvereninizi etkilemek istiyorsanız bu konularda iş ile alakalı olduğu sürece örnekler vermekten çekinmeyin!

 1. Diğerlerinden Farklı Olun

İş ilanlarına başvuru yapan yüzlerce bazen binlerce kişi olabilmektedir. Bu kadar kişi arasından işe alınmak istiyorsanız hem CV’niz hem de mülakatta vereceğiniz cevaplar ile diğerlerinden farklı olduğunuzu göstermeniz gerekecektir. Sizi farklı ve özel yapan noktalarınızı düşünün. Her zaman güçlü ve başarılı olduğunuz noktalara eğilin. Bunlar rakiplerinizi gölgede bırakarak işe kabul edilmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz