BSMV nedir ve nasıl hesaplanır?

Banka Sigorta Muamele Vergisinin kısaltması BSMV’dir. Herhangi bir bankanın size sunmuş olduğu kredili mevduat hesabını ya da kredi seçeneklerinden herhangi birini kullandıysanız bu durumda banka sizde BSMV ismi altında bir ücret alacaktır. Bankanın almış olduğu BSMV tüm kredi taksitlerinizde tarafınızdan kesilen bir rakamdır.

Herhangi bir acil ihtiyacınız olduğunda kredi kartlarından ihtiyaçlarınızı giderirsiniz. Bunun karşılığında da kredi kartı aidatını ödersiniz. İşte BSMV adı altında alınan para da bununla aynı şekilde düşünülebilir.

BSMV, kredilendirme işlemlerinden ortaya çıkan verginin; bankanın, kredi veya kredili mevduat hesabı kullanan müşterilerine yansıtarak tahsil ettiği bir rakamdır.

 

 

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan aldığınız krediler anapara, vergi ve ilgili bankanın sizden talep ettiği faizden oluşur. Yani bugün çekeceğiniz kredilerde BSMV’de hesaplanarak ödeyeceğiniz tutar olarak size yansıtılır. BSMV ödemelerini yaptığınız kredinin aylık faiz oranının %5’î olarak uygulanmaktadır.


Kredi BSMV Oranları

  • Konut kredileri: %0 (Herhangi bir BSMV yansıtılmamaktadır.)
  • İhtiyaç kredileri: %5 oranında BSMV
  • Binek ya da ticari araç kredileri: %5 oranında BSMV
  • Diğer tüketici kredileri: %5 oranında BSMV

Birçok kredi türünde haksız alınan masraflar geri alınabilmektedir. BSMV bankalar aracılığıyla devlete ödenen bir vergi olduğundan dolayı geri alınması mümkün değildir. BSMV’nin olduğu bir kredi kullanıyorsanız ödemekten başka seçeneğiniz bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir