BSMV Nasıl Geri Alınır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalar tarafından tüketicilerin talepleri doğrultusunda verilen kredilerde, belirli dosya masrafları ve vergiler dahilinde hizmet sunulmaktadır. Bu düzenlemeler, tamamen Resmi Gazete’de yayınlanan kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Fakat, 2010 yılında alınan ve Resmi Gazete’de yayınlanan bir karar ile Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi yani BSMV oranları, yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmiştir. Bu, tamamen bakanlar kurulu tarafından alınan bir karar olsa da, bankalar tarafından doğru bir şekilde uygulanamamıştır. Çünkü, kişiler bu tarihten önce başvurarak almış oldukları kredilerde, yüzde 10 oranındaki hesaplamalar ile işlem görmekteydi. Bankalar ise, yapılan bu işlemleri değiştirmiş, kişilerin kredilerine %15 oranında BSMV yansıtmıştır. Bu kararla birlikte daha fazla tutar ödemesi gereken tüketiciler ise, yetkili kurumlara şikayetlerde bulunmuştur.

Yapılan incelemeler sonucunda, Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriden önce kredi kullananlara yansıtılan yüzde 15 oranındaki BSMV, kişilere iade edilmeye başlanacaktır. Ayrıca, BSMV’nin tutarlarına ek olarak, yüzde 5 tutarında yansıtılan KKDF tutarları da bulunmaktadır. Tüm bu bedeller ise, açılacak davanın ardından iade edilecektir. Bunun için ise yapılacak şey oldukça basittir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Denizbank Telefon Numarası Güncelleme (değiştirme) Nasıl Yapılır?

 Geri Almak İçin Yapılacaklar

  • İlk olarak, haksız yere yapılan bu işlemlerin dökümü alınmalı, dosyalanmalı ve yazılan dilekçe ile birlikte bankalara gönderilmelidir.
  • Bu esnada, dosyalarda Danıştay tarafından açılmış olan iptal davasının örneklerine de kesinlikle yer verilmelidir.
  • Bununla birlikte, tüketici sorunları hakem heyetine de aynı şekilde başvuru yapılmalıdır.
  • Bu işlemleri yaparak binlerce banka müşterisi hakkını aramış, haksız yere alınan ücretlerini de geri iade almıştırlar.

İlginizi çekebilir: Hayat Sigortasız Kredi Alınır mı?

BSMV Nedir?

Ülkemizde pek çok vergi türü bulunmaktadır. Vatandaşların ödedikleri vergilerin büyük bölümünden haberleri bile bulunmamaktadır. Pek çok kimse BSMV’nin ismini ekstrelerde görmelerinin ardından öğrenmektedir. Peki, BSMV nedir? BSMV “Banka Sigorta Muamele Vergisi” kısaltması olarak tanımlanmaktadır. Bu vergi türü genel manada bankaların ödemeleri gereken vergi türlerinden biridir. Ancak vergi banka kullanıcılarına da yansıtılabilmektedir. Verginin belli istisnaları bulunmaktadır. istisnalar özellikle merkezi farklı ülkelerde bulunan bankalar için geçerli tutulmaktadır. Ancak bunların haricinde bankaların bu vergiyi ödemeleri şarttır. Ödemeler ise doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Ülkemizde BSMV oranı %5 olarak belirlenmektedir. Belirlenmiş olan ise kişilerin bankalardan çekmiş oldukları kredilerin faiz oranları üzerinden yapılan hesaplamalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bankalar kredi çekimleri sırasında aslında bu konu hakkında bilgi vermektedir. fakat pek çok katılımcı bilgileri atladığı için ancak ekstre incelemeleri sonrasında BSMV ismi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bireylerin talep ettikleri her kredi üzerinden BSMV alındığı da doğru değildir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Denizbank Satılık Gayrimenkuller Teklif ve Onay Süreci

Çünkü BSMV vergisi alınmayan istisnai krediler de bulunmaktadır. Konut kredisi ve konut ipotekli ihtiyaç kredisi BSMV istisnaları olarak açıklanmaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde konut sahibi olan vatandaşların sayısı çok fazla değildir. Bu verginin konut kredilerinde istisna olarak belirlenmesinin nedeni ise konut alımlarını teşvik etmektedir. Böylelikle bankalardan konut kredisi çeken vatandaşlar BSMV ödemeden, belirlenmiş olan faiz oranları üzerinden taksitlerini yatırmaya başlayabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/ara-donem-odemeli-mevduat-nedir/
  2. https://www.kredivepara.com/vakifbank-maas-musteri-kredisi-nedir-nasil-basvurulur/
  3. https://www.kredivepara.com/ev-bedelinde-kredi/
  4. https://www.kredivepara.com/vakif-bank-kredi-oranlari/
  5. https://www.kredivepara.com/fibabanka-0-98-kredi-orani/

Göz atabilirsiniz: Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz