Broker ne demek?

Broker Ne Demek
Broker Ne Demek

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Broker ne demek tanımından önce birkaç konuya açıklık getirelim. Devletin veya ticari bir kuruluşun ödünç para almak amacıyla çıkardığı ,bir yıldan uzun süreli, belirli bir faiz getirisine sahip olan ve alınıp satılabilen değerli kağıda tahvil denir. Eğer bu değerli kağıt bir yıldan az süreli ise buna bono  adı verilir. Ekonomi piyasalarında, büyük kuruluşların veya devletin nakit ihtiyacını bankaya borçlanmak yerine halka borçlanmayı tercih etmesiyle oluşturulmuş değerli kağıtlardır. Bu kağıtların bankaya borçlanmaktan üstün yanı, ticari kuruluşun veya devletin ödeyeceği faiz tutarını kendileri belirleyebilmeleridir.

Ülkemizde pek çok geliri yüksek iş olanağı bulunmaktadır. Halk arasında doktor ve mühendis yüksek gelirli iş olarak görülse de aslında ekonomi piyasasında çok daha  yüksek gelirli işler mevcuttur. Bunlar arasında hiç akla gelmeyeceklerden biri olan bankacılık vardır. Fakat bu bankacılık normal bankacılık değil, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda çalışan olmaktır. MB verilerine göre orada çalışan normal bir memurun maaşı 10.000TL’dir. Yüksek gelirli iş sadece Merkez Bankası ile kısıtlı değildir. Günümüzde aslında yaygın olma potansiyeli artmış bir meslek olan ‘’broker’’ mesleği de yüksek gelirli işlerden birisidir. İşte asıl konumuzda tam burada başlıyor. Bu yazımızda sizlere Broker nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur, onları açıklayacağız.

Göz Atabilirsiniz;

Broker Nedir ve Ne İş Yapar?

Broker, ülkemiz sınırlarında ‘’komisyoncu’’ olarak da adlandırılır, zamanı gelmemiş tahvil ve bonoların belirli bir komisyon karşılığında ödenmesini sağlar. Örnek ile açıklamak gerekirse, 110 TL’lik 1 yıl vadeli bir tahvile sahipsiniz ve şuan nakit ihtiyacınız var veya tahvilinizi bozdurmak istiyorsunuz. 1 yıl vade dolmadığı için tahvili aldığınız kurumdan bozduramazsınız. Bu durumda bir brokera gitmeniz gerekir. Broker tahvili kırmak için size uyguladığı komisyon ücreti ile tahvilinizi 105 TL’ye kırar. Yani 110 TL’lik tahvilinizi sizden, 5 TL komisyon ücreti, ile 105 TL’ye satın alır.

Genel olarak özel şirketlerde portföy uzmanı, yatırımcı uzmanı veya ekonomi dallarında çalışan biri olabilir.

Nasıl Olunur?

Broker olmak aslında çok zor bir işlem değildir. Broker olmak için İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından(İMKB) eğitim alarak, kurumun düzenlediği sınavlara başarı göstererek olunabilir.

İMKB eğitimlerini alabilmek içinde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar,

  • TC. Vatandaşı olmak
  • Hisse Senedi aracı kuruluşlarında çalışan bir birey olmak
  • 4 yıllık lisans mezunu olmak
  • 21 yaşını doldurmuş olmak

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz