Kredi ve Para

Borsaya Nasıl Başlayabilirim?

Her geçen gün borsa sistemleri üzerinden kazanç elde ettiği görülen kişilerin sayısının artması, tasarruf yaparak birikim elde eden kişileri oldukça etkilemiş durumdadır. Çünkü, kişiler bazen harcamalarından kısarak bazen ise, gelirlerini doğrudan birikim haline getirerek daha fazla kazanç elde etmek istemektedirler. Bunun en güvenilir ve yasal yolu olan borsa ise, tercihlerde her zaman ön planda olmuştur. Fakat, yeni yatırımcıların borsa üzerinden kazanç sağlamak için adımlar atmadan önce, ilk olarak borsa sistemini tanımaları gerekmektedir.

Borsa hakkında yapılan araştırmalar genellikle internet üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu bilgiler de ne yazık ki bireyler için oldukça karmaşık geliyor. Bundan dolayı, borsaya başlamaya karar veren kişilerin izlemesi gereken yollar hakkında birçok bilgilendirmeyi, maddeler halinde bu yazımızda ele alacağız.

  • İlk olarak borsada nasıl bir strateji izleyeceğinize karar vermelisiniz. Genellikle yeni borsaya başlayan kişilerin hatası, daha önce yapılan stratejileri takip etmektir. Eğer, döviz kurlarından ilerlenecekse, nasıl bir yol izleyeceğinizi herkesten gizli tutmalı ve bu kararınızı da tamamen gerçeğe uyarlamalısınız.
  • Aracı kurum seçimlerinizi aceleye getirmemeli ve tüm avantajları ile bu kurumları araştırmalısınız. Aracı kurumlar, hem sizlere farklı avantajlar sunmakta hem de ödeme sıklığı açısından daha farklı imkan tanımaktadır. Bundan dolayı, en az kesinti ile yatırma ve çekme işlemi yapacağınız kuruma yönelmeli, bu kurumlar ile en kısa sürede görüşme sağlayarak yatırım hesabınızı oluşturmalısınız.
  • Yatırımcıların yaptığı temel hatalardan birisi de, ilk katılım tutarlarını yüksek tutmaktır. Kesinlikle daha çok para yatırdığınızda daha fazla kazanacağınızı düşünmemeli ve temelden başlayarak miktarları arttırmalısınız.
  • Borsaya atılacak olan kişiler, kesinlikle kendilerini yatırım araçları yönünden sınırlandırmamalıdır. Çünkü, borsa denilince akıllara sadece hisse senetleri gelse de, bono, tahvil ya da emtia değerlerinin tamamı üzerinden işlem gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı, bu yatırım araçlarını araştırmalı ve hangisine yönelmeniz gerektiğine o şekilde karar vermelisiniz.
  • Kesinlikle ezberden işlemler yapmamalısınız. Çünkü, borsada kazanmayı hedefliyorsanız, analiz yapmalı, bu analizlerinizin sonucuna da tamamen kendi düşünceleriniz ve yorumlama yeteneğiniz ile işlem görmelisiniz.
  • Düzenli olarak borsa yatırımları yaptıkça, hem piyasayı tanıyacak, hem de bilgilenmiş olacaksınız. Bundan dolayı, tecrübe kazanana kadar kazançlarınızın miktarlarını her zaman alt sınırda tutmalı, tecrübe kazanmanızın ardından da istediğiniz bütçe ile işlem görebilirsiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsa nasıl oynanır

Bu adımlar, sizleri borsa yatırımlarında en az kayıp en çok kazanca götürecektir. Bundan dolayı, yatırımlarınızı acele ile yapmaktansa, düşünerek ve en doğru hali ile yapmalısınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.