Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek 11 Kural!

borsada yatırım yaparken edilecek kurallar
borsada yatırım yaparken edilecek kurallar

Birikimlerinizi değerlendirmek ve değerini arttırmak için tercih edilecek olan yatırım araçlarından birisi de borsa olarak gösterilebilir. Fakat her ne kadar borsa kazançlı bir yatırım aracı olsa da bunun yanında riskli bir yatırım aracıdır. Borsada Yatırım yaparken, belli noktalara dikkat etmeniz gerekir ki bu noktalar, riskinizi en aza indirecektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsa İstanbul (BİST) Nedir? Amacı ve Faaliyetleri

Borsada Yatırım yaparken karşınıza çıkabilecek olan durumlara karşı önlemler almanız oldukça önemli. Öyle ki kaybetmeden kazanma konusunda bu noktada dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, Borsada Yatırım yaparken dikkat edilecek noktalar neler?

Borsada Yatırım Sırasında Dikkat Edilecekler 11 Altın Kural

Madde madde yatırım önerilerine geçmeden önce ufak bir bilgilendirme yapacağız. Borsa, tehlikeli bir alan olarak değerlendiriliyor. Burada haksız bir düşünce ortaya çıkıyor. Gerçekten bu alanda yatırım konusu, riskli ve biraz daha güvensiz. Ama bu durumun asıl nedeni borsa bilgisi sorunu.

Göz atın: Borsa öğrenmek istiyorum

Gerçekten borsa bilgisi konusunda yeteri kadar tecrübeniz yoksa, bir heyecanla bu işin peşine düşerseniz başarılı olamazsınız. İşte bu durumda borsa çok önemli bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Asıl sorun doğru bilgiyi elde etmek ve doğru bilginin doğru kullanılmasını sağlamak olacaktır.

Bu şekilde yatırımların yapılması risk durumunu en aza indirecektir. Haliyle önerilere dikkat etmek çok önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Merak edilen soruya cevap verdikten sonra dilerseniz geçelim önerilerimiz kısmına. Borsada Yatırım önerilerimizi madde madde işleyeceğiz.

1.Aceleci Davranmamak

İlk dikkat edilecek olan kısım acele etmemek kısmı. Birçok yatırımcı, anında kazançlarının katlanmasını istiyor. Bunun yanında çok büyük paralar yatırarak çok hızlı kazanmak isteyen yatırımcılar da var. Çok aceleci davranmanın ise sonuçları genelde kötü oluyor. Aceleci davranan yatırımcıların, genelde zarar ettiğini ya da yanlış kararlar verdiğini görüyoruz.

İlginizi çekebilir: Borsa Oynamanın Püf Noktaları

Bu noktada yatırımlarınız için en ideal süreyi belirlemeli ve acele etmekten kaçınmalısınız. Unutmayın ki sağlam ilerlemek çok önemli ve sağlam ilerleyen yatırımcılar uzun vadede çok daha kesin kazançlar elde etmektedir. Haliyle acele etmemek ilk dikkat edilecek olan nokta olacaktır.

2.Borsa Bilgisi Elde Etmek

İkinci kısımda dikkat etmeniz gereken ise borsa bilgisi olacak. Yatırımcıların en büyük sorunu bilgidir. Doğru bilgi elde etmek, yatırım konusunda ilk adım olacak. Yatırımı değerlendirmek için öncelikle nasıl bir yatırım yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız lazım. Eğer borsa konusunda bilginiz yoksa, ne yazık ki kaybetmeye mahkum olacaksınız.

Bu alanda bilgi altın değerindedir. Borsanın nasıl oynandığı ve yatırımların nasıl yapıldığı konusunda en azından temel seviyede de olsa bilgi sahibi olmanız lazım. Temel seviyede bilgiyi ise sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için gerekirse e-kitaplardan yararlanmak ya da yatırım kurslarına katılmak en mantıklı çözüm olacaktır.

3.Demo Hesaplardan Yararlanmak

Borsada Yatırım yaparken dikkat edeceğiniz, faydalanabileceğiniz önemli kısımlardan birisi de demo hesaplar. Bunun için birçok firma tarafından sunulan demo hesaplar var. Demo hesaplar, gerçek paralar ile yatırım yapmadığınız ancak gerçek paralarla yatırım yapıyormuş gibi hareket ettiğiniz hesaplardır.

Bu hesapları kullanarak deneyim elde edebilirsiniz. Öncelikle elde ettiğiniz bilgileri bu demo hesapları üzerinden denemeniz gerekiyor. Elde edilen bilgileri demo hesaplarınız üzerinden test etmeniz, sizin de sektöre alışmanıza olanak sağlayacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için demo hesapları kullanmanın artısı önemlidir. Uygulamalı bir şekilde borsa kullanımının yapılması, bu şekilde sağlanır.

4.Ülke Ekonomilerini Takip Etmek

Borsada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ülke ekonomileridir. Genelde göz ardı edilir ancak ülke ekonomilerinin durumunu takip etmek önemlidir. Öyle ki ülke ekonomilerinin geldiği noktalar, doğrudan firmaları ve ticareti etkiler. Bu durumda da hisselerin düşmesi ya da hisselerin yükselmesi durumu söz konusu olabilir.

Haliyle ilk aşama ülke ekonomilerinin durumunu takip etmek olacaktır. Sadece anlık bilgi değil, bunun dışında uzun vadeli beklentileri de takip etmek gerekiyor. Uzun vadeli beklentiler de doğrudan yatırım kararlarını ve durumları belirleyecektir. Bu noktada mutlaka ülke ekonomik durumlarının değerlendirilmesi gerekir.

5.Firmaların Durumlarını Takip Etmek

Hisse tercihleri yapmadan önce de mutlaka firma durumlarını takip etmeniz gerekir. Basından kolaylıkla bu bilgileri toplayabilirsiniz. Hangi firmada nasıl bir yatırım yapılacak? Firmalar arasında yeni anlaşmalar var mı?

Ekonomik durum için atılması beklenen yeni adımlar neler? Tüm bunların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Özellikle yatırım yapılacak adresler için öncesinde bir araştırma yapmanın yararlı olacağını söylemek yanlış olacaktır.

6.Çok Yüksek Paralar Yatırmamak

Borsada Yatırım yaparken en sık yapılan yanlışlıklardan birisi de çok yüksek ücretlerle yatırım gerçekleştirmek. Bu konuda biraz dikkatli olmakta yarar var. Yatırım için ayırdığınız para çok yüksek olsa bile, yatırımları yaparken küçük miktarlardan başlamanızda yarar var.

Bu şekilde herhangi bir olumsuzluk durumunda kaybedeceğiniz para miktarı çok daha az olacaktır. Özellikle risk faktörü yüksek olan yatırımlarda böyle bir yolu tercih etmek büyük oranda yarar ağlayacaktır. İlerleyen dönemlerde, tecrübe durumunu arttıkça da yatırımlarınızın miktarlarını arttırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

7.Disiplini Elden Bırakmamak

Borsada Yatırım yaparken, disiplinli olmakta yarar var. Yatırımlarınızı düzenli olarak kontrol etmek ve yatırımlarınızı anlık olarak takip etmek, büyük oranda avantaj sağlayacaktır. Zaten bu noktada yeteri kadar takip etmediğiniz yatırımlarınızdan olumsuz sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. Düzenli kontrol ve disiplinli olmak oldukça önemli noktalardan bir tanesi.

8.Hemen Zengin Olmayı Düşünmeyin

Yatırıma başlamadan önce, yatırımcıların kafalarında oluşan fikir hemen zengin olma fikri. Bu konuda ne yazık ki her zaman işler doğru gitmeyebiliyor. Yatırımlara başlamadan önce mutlaka belli bir hedefinizin olması gerekiyor.

Fakat bu hedef anında zengin olmak olursa, ne yazık ki istediğinizi alamayacağınızı söyleyelim. Bu hedefin biraz daha mantıklı ve ulaşılabilir hedefler olması lazım. Zaman içerisinde hedeflerinizi katlayarak ilerleyebilirsiniz. Bu noktada hedeflerinize küçükten başlamanız oldukça önemli. Kademe kademe büyümek her zaman için daha avantajlıdır.

9.Tepe ve Dip Noktalarda İşlemden Kaçının

Tepe ve dip nokta tavsiyemizi vermeden geçmeyelim. Tepe ve dip noktalarda yatırım yapmak her zaman için bir risk unsurudur. Bu gibi durumlarda, daha az riski bulunan yatırımlardan başlamak çok daha yararlı olacaktır. Özellikle dip noktalara anlık yükselişler için yapılan yatırımlar hüsranla sonuçlanabilir.

10.Nerede Duracağınızı Bilin

Yatırımlarınızda kazanmaya başlayabilirsiniz. Belli aralıklarla yatırım yapmaya da devam edebilirsiniz. Fakat nerede duracağınızı tespit etmeniz gerekiyor. Eğer büyük oranda zararınız varsa, bunu kapatmak için hırsa kapılmayın. Daha büyük zarara neden olabilirsiniz. Daha mantıklı ilerlemeye çalışın ve nerede duracağınızı bilin.

11.Yatırım Danışmanlarından Bilgi Alın

Yatırımlarınızı yaparken yine de profesyonel bir gözden destek almayı tercih edebilirsiniz. Belki uzmanlaşmanıza kadar geçen kısım için olacak ama, yeni başlıyorsanız alanında uzman kişilerden yatırım desteği almanız da fayda var. Demo hesaplarını kullanırken de hemen sonrasında da yatarım tavsiyeleri alarak, bu alanda ne kadar bilgi elde edebilirseniz o kadar başarıya yakınsınız demektir.

Göz atmadan geçmeyin: Borsa nasıl oynanır?

Borsada Yatırım konusunda dikkat edilecek noktaları bu şekilde ele aldık. Dilerseniz siz de bu alanda deneyimlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Önerilere dikkat ederek yatırım yapmanız, riskinizi en aza indirecektir.

Güncelleme: 25.08.2019