Borsada Sıcak Para Nedir? Ülkemiz Neden Tercih Ediliyor?

borsada-sicak-para-nedir
borsada-sicak-para-nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sıcak para, direkt olarak piyasalara giren ve piyasalarda canlılık sağlayan, piyasaların yukarı doğru hareket etmesini sağlayan bir etkendir. Piysalara sıcak paranın girmesiyle Boğa piyasası (Bull Market) oluşabilir. Tüm global (küresel) piyasalarda Sıcak para aranan bir şeydir. Bu durum likiditenin çokluğuyla alakalıdır. Türkiye cari açık ve ithalat, ihracat dengesi çok fazla olmayan bir ülke olduğundan dolayı bizim daha çok sıcak paraya ihtiyacımız bulunmaktadır. Yani Türkiye gibi ülkeler sıcak paradan ciddi derecede etkilenebilen ülkelerdir. Sıcakpara piyasalara gelir ve o piyasayı canlandırır.

Sıcak para girişi

Borsaya sıcakpara girişi belli likiteye sahip olan kurumlar, ülkeler, yatırımcılar tarafından sağlanmaktadır. Bu kişiler, kurumlar sıcak parayı Türkiye’ye, borsaya getirerek belli bir hacim yaratmaları ve piyasaları canlandırması sıcak para girişinin olduğu anlamına gelmektedir. Bu durum genelde bizim gibi gelişmekte yahut Çin gibi gelişmiş olan ülkelerde görülen bir durumdur.

Göz Atabilirsiniz;

Bizim gibi ülkelerin tercih edilmesinin nedenleri:

Ülkenin döviz yapısı açısından avantajlı olması. Yani dövizin pahalı olması ve parasını getiren kişi veya kurumun burada parasının daha değerli olması anlamına gelir Parasını TL’ye çeviren kurum ya da kişi burada hisse senetlerine, faize yatırım yaparak kendi ülkenizden daha fazla kazanılabiliyor. Sonrasında da tekrar kendi ülkenize bu parayı götürme şansınız elbette bulunuyor.

Göz atabilirsiniz: Borsa nasıl oynanır?

İlginizi çekebilir: Borsaya Nasıl Başlayabilirim?

Sıcak paranın ülkenize girdiğini hissediyorsanız:

Sıcak paranın ülkenize girdiğini hissedip ona göre pozisyon almanız size maddi anlamda bir getiri sağlayabilir. Çünkü sıcak para arsa, yahut ev gibi yatırım araçlarına değil finans ürünlere yatırım yapılarak değerlendirilir. Bunun anlamı var olan dolar TL’de doların TL karşısında kaybetmesi söz konusu olabilir. Bunun yanında faizlerle ilgili değerlendirmeler olabilir. Hisse senetlerinde yükselişler olabilir. Bundan dolayı sıcak para kısmen olumlu bakılabilir ancak uzun vadede parayı getiren kişi, kurum için avantajken ülke için dezavantajdır.

Yani sıcakpara girişi kısa vadede yatırımcıya kazandırsa da temelde ülke için kayba sebep olur. Bu da atlanılmaması gereken bir konudur.

Güncelleme: 24.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz