Kredi ve Para

Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır

Borsa üzerinden yatırım yapmak isteyen kullanıcıların bilmesi gereken durumlar bulunurken, başlangıç için atılması gereken de birçok adım bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak, ilk sırada aracı kurum seçimi ve resmi olarak yatırımcı ünvanı almayı gösterebiliriz. Çünkü, borsada yatırım yapacak olan kişilerin aracı kurumlara giderek yatırım hesabı açtırmaları ardından da işlemlerine yasal bir şekilde başlamaları gerekmektedir. Aracı kurumların seçimi tamamlandıktan sonra, alım ve satım yapacak olan kullanıcılar, ilk etapta genellikle bu alım ve satımların nasıl gerçekleşeceği konusunda araştırmalar yapmaktadırlar. Çünkü, borsa üzerinden hisse senetleri ya da emtiaların alınabilmesi için, elinde bulunduran kişilerin piyasaya bunları sunması gerekecektir. Yani, arzın talep ile piyasada karşılaşması gerekmektedir.

Arz ve talep karşılaşması için bir örnek verecek olursak; yatırımcıların Garanti Bankası’na ait bir hisse senedi almak istediğini varsayalım. Bu alım işleminin somut bir şekilde gerçekleşebilmesi için, elinde Garanti Bankası’na ait hisse senedi bulunan ve bu hisse senedini satmak isteyen yatırımcıların olması gerekmektedir. Borsa sistemi üzerinden bu alım ve satım işleminin gerçekleşmesi için ayrılmış özel odalar bulunmaktadır. Bu odalar, dijital tablolar üzerine kuruludur. Sizin almak için belirlediğiniz fiyatınız ile, elinde Garanti Bankası’nın hisse senedini bulunduran kişinin satmak istediği fiyat uyuştuğunda, alım ve satım işlemi gerçekleşecektir. Bu da, yatırım piyasalarında arz ve talebin birbirini karşılaması ya da arz ve talebin kesişmesi anlamına gelmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Borsada, fiyatların aşırı bir şekilde dalgalanmasını önlemek amacıyla koruma altında tutulmaktadır. Bunun için de alım ve satım işlemlerinde, tek seans için en fazla yüzde on fiyat farklılaştırmasına müsade edilmektedir. Örnek verecek olursak; borsada artış ve azalışlar belirli değerler ile mümkündür. Artışların 100 lira ile belirlendiği bir işlem düşünelim.6030 Türk Lirası’ndan bir hisse senedini almak için işlem emri verme şansınız yoktur. Bu işlem için 6000 Türk Lirası ya da 6100 Türk Lirası gibi emir vermeniz gerekecektir. Aynı zamanda, fiyat dalgalanmalarının önlendiğini söylediğimiz bu piyasada, seans bitişini 6000 Türk Lirası ile kapatan bir hisse senedini, ertesi seans başladığında 15.000 Türk Lirası gibi bir değer vererek satın almanıza müsade edilmeyecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.