Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

borsada alım satım nasıl yapılır
borsada alım satım nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Borsada alım satım nasıl yapılır? Borsa oynamak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Borsa yatırımı yapmak isteyen kişiler öncelikle resmi olarak yatırımcı olmaları gerekiyor. Yatırımcı olmak için bankadan açılan bir yatırım hesabınızın olması veya bir aracı firma ile bağlantıya geçmeniz gerekiyor. Bu yatırım hesaplarını oluşturduktan sonra bu hesaplara yatırım yapacağınız paraları yatırabilirsiniz.

Borsa için ne kadar yatırım yapmanıza önceden karar vermeniz gerekiyor. Bu yatırımı neden yapmak istediğiniz ve parayı nasıl değerlendireceğinizi daha öncesinden kendinize sorabilirsiniz. Bilindiği gibi borsa yatırımları riskli yatırımlar olarak geçmektedir. Eğer bu riske yeni başlayacaksanız muhakkak bu iş hakkında bilgi almalı ve internet üzerinden ücretsiz olarak verilen eğitimleri bulup bu eğitimleri okumalı veya izlemelisiniz. Ayrıca sanal para ile işlem yapan siteleri tespit edip burada kendi bilginizi test edebilirsiniz.

OKU: Borsa Oynamanın Püf Noktaları

Borsada Alım Satım Nasıl Olur?

Borsa oynamak için yatırım hesabınızı oluşturduktan sonra alım ve satım işleri yapabiliyorsunuz. Borsa da belirli fiyatlar vardır. Bu fiyatlar arz ve talep dengelerine göre yansıtılmaktadır. Arz ve talep birbirini karşıladıklarında borsa işlemleri gerçekleşmektedir.

Borsada alım satım yapacağınız özel bir bölüm vardır. Burada örnek verecek olursak Halkbank hissesi almak istiyorsunuz, bu hisseyi almak için bu hisseyi satan birini bulmanız gerekiyor. Borsa alım satım işleri elektronik ortamlarda yapılmaktadır. Borsa dilinde bu ismin adı tahta olarak geçer. Borsa alımı yapacaksanız bu emrin adı talep, satış yapacaksanız da arz adında işlemler yapacaksınız. Bu emirleri yerine getirdiğinizde 2 gün sonra hisse senedi satabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Borsada Ne Kadar Yatırım Yapılır?

Borsa yatırımı yapmak istiyorsanız her hangi bir limitin olduğunu söylemek doğru değildir. 100 TL ile de yapılan yatırımlar 1000 TL ile de ayrıca milyon paralarda da yapılmaktadır. Bu tamamen sizin yatırım gücünüze bağlıdır. Para yatırma durumunuza göre kazancınız da artacaktır.

Borsaya yeni başlıyorsanız ilk önce düşük limitlerle kendinizi denemenizi öneririz. Burada kaybettiğinizde düşük limitler kaybedip nerede hata yaptığınızı görebilirsiniz. Borsada kısa vadeli yatırım yapabilir, uzun vadeli yatırımlarınızı değerlendirebilir ve günlük olarak da alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ama yazımızın başında da dediğimiz gibi tüm yatırımınızı bilmediğiniz bir hisseye vermeyiniz. Borsa oynamak için gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmalısınız, kulaktan dolma bilgilerle bu işlere girmemeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz