Kredi ve Para

Borsa Oynamanın Püf Noktaları

Borsa üzerinden yatırım yapmak, yalnızca tanımlar üzerinden değil, burada etkileşim içerisinde olunacak terimlerin nelerden etkilendiği ve nasıl etkilendiği konularında tecrübe kazanılmasının ardından mümkün olacaktır. Bilindiği üzere, borsa üzerinden genellikle hisse senetleri, tahviller ya da emtia değerleri üzerinden alım ve satım işlemleri yaparak, kişiler hem mevcut birikimlerini değerlendirmekte hem de doğru hamleler atmaları halinde, ek kazançlar sağlamaktadırlar. Yıllardır var olan borsa sistemi, milyonlarca vatandaşımızın hayatında ciddi farklılıklar yaratırken, acelesi olan kişilerin ise, büyük kayıplar yaşamasına neden olmuştur. Bundan dolayı, borsa oynamanın püf noktalarını bilmeden herhangi bir yatırıma başlamak ya da borsa üzerinden kazanç sağlayacağınızı düşünmek doğru olmayacaktır.

Borsada gelir sağlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Önem sırası ile bunları sıralayacak olursak, şu şekilde bir sıralama ortaya çıkacaktır.

  • Borsada işlemlerin büyük bir kısmı hisse senetleri ile gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, hisse senetlerinin tanımı, türleri ve hisse senetlerinin hangi şirketlere ait olduğunu kişilerin çok iyi bilmesi gerekmektedir. Çünkü, şirketlerin kuracakları yeni bir fabrika ya da ihracat üzerine yapacakları ciddi bir atak, borsa üzerinde onların hisse senetlerinin değer kazanmasını sağlayacaktır. Bunun için yapılması gereken ilk şey, borsa makaleleri okumaktır. Bu makaleler, ilerleyen günlerde sizlere yeterli gelmeyecektir. Bu evrede ise, gazetelerin ekonomi bölümleri ile, borsa ve ekonomi dergileriyle ya da internet üzerinden yatırımların temel alındığı web sitelerinde bolca vakit geçirmeniz gerekecektir.
  • Borsa üzerinde yatırım yapmaya karar vermeniz ile birlikte, hedeflerinizi de belirlemeniz gerekecektir. Çünkü, borsa yatırımlarında bir amacınız yoksa, kesinlikle en ufak bir adım atma ihtimaliniz de yoktur. Amaçlar belirlendikten sonra, bu amaca sizleri götürecek yöntemleri seçmeli ve kendi stratejilerinizi belirlemelisiniz.
  • Borsada, hayalci bir yatırımcı olmak yerine, tamamen özgün ve gerçekçi olmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Eğer, başka yatırımcıları taklit ederek bir yerlere gelmek isterseniz, bu sizi ancak bir süre ilerletecektir. Kısa bir süre sonra, en başa dönmek istemiyorsanız, yatırımlarınızda özgünlüğü yakalamalı ve kendi stratejileriniz doğrultusunda hareket etmelisiniz.
  • Borsada uzun yıllardır bulunan şirketler, yatırımcılar tarafından daha kesin bir yatırım olarak algılanmaktadır. Fakat, borsaya atılan her yatırımcının da birer şirket olduğunu unutmayın. Bundan dolayı, borsada hisse senetlerini arz eden yeni şirketleri de araştırmayı ihmal etmemelisiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsa nasıl oynanır

Burada bulunan dört madde ile, borsada en dikkat edilmesi gereken noktalar sizlere sunuldu. Eğer, başarı olmadan bir borsa kariyerine girmek istemiyorsanız, bu yöntemlerin başında hangi aracı kurumu seçmeniz gerektiğine de büyük önem göstermelisiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.