Borsa Oynamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Borsa Oynamanın Püf Noktaları Nelerdir?
Borsa Oynamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Borsa oynamanın püf noktaları nelerdir? Borsa oynamak istiyorsanız bazı püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Borsa yatırımlarında bu özel durumları bilmeniz durumunda kazançlarınızı katlayabilirsiniz. Borsa piyasası en eski finans piyasası olarak bilinmektedir. Dünya ekonomisine de büyük katkılar sağlayan bu piyasaya girerek sizlerde kazanç elde edebilirsiniz. Borsada kazanç sağlamak istiyorsanız iyi bir birikim, eğitim olması gerekiyor. Şimdi sizlere bu yatırım hakkında önemli olan püf noktalarından bahsedeceğiz.

OKU: Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Borsada Portföy Oluşturmak

Kıyıda köşede tuttuğunuz birikimlerinizi borsa yatırımına yatırarak para kazanmanız mümkün. Eğer borsa işine girecekseniz borsada gerçek bir yatırımcı olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için aracı firmaların olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bankalardan da yatırım hesapları açarak borsa oynamaya başlayabilirsiniz.

Borsada iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız portföyünüzü iyi oluşturmanız gerekiyor. Borsa yatırımını yapmadan önce plan ve programlarınıza göre yatırımlarınızı yapmanızı öneriyoruz. Piyasayı iyi bilmeyen kişiler karambole yatırım yapar ve bu yapılan yatırımlarda sonu hüsranla biter.

Borsa yatırımlarında analizlerinizi iyi yaparsanız sizin isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Eğer sürekli kazanç sağlamak istiyorsanız portföy konusunda acele karar vermeyin ve kendinize uygun gördüğünüz portföyleri listenize ekleyin. Bu durumda tek bir yere yatırım yapmaz ve risk olayını da dağıtmış olacaksınız.

Piyasayı İyi Takip Etmelisin

Borsa yatırımlarında piyasa bilgisi olmayan ve piyasa takibi yapmayanlar genel olarak kaybeden kişilerdir. Siz eğer bu işe yatırım yapacaksanız piyasayı iyi takip etmelisiniz. Piyasada sadece yatırım araçlarını değil ayrıca dünya, ülke ekonomisi, dünyadaki siyaseti, ülkedeki ekonomi durumunu sürekli olarak takip etmeniz gerekiyor. Bu takip sonunda gelecekte hangi yatırımları yapacağınızı da bulabilirsiniz. Borsa yatırımları sonuç olarak ticaret için kullanılan bir sistemdir. Sizlerde bu ticareti iyi yapmanız gerekiyor.

Dünyadaki bütün ülkelerin son ekonomik olaylarını, siyasi gelişmelerini takip ederseniz borsa yatırımlarında fikirlerinizi değiştirebilirsiniz. Ülkeler arasında çıkan anlaşmazlık durumlarında bile borsa da kazanç ve kayıp yaşayabilirsiniz. Bu yüzden politikalara iyi odaklanmanız gerekiyor.

Göz Atabilirsiniz;

Sektörler ve Şirketler Hakkında Bilgiler Alın

Borsada yatırım yapacak olan kişilerin bir diğer bilmesi gereken durum ise yatırım yapacakları şirketleri ve sektörleri tanımasıdır. Yatırım yapacağınız veya hisse senedi işlemi yapacağınız sektörlerin son sermaye artışlarına, yıllık bilançolarına bakabilirsiniz. Bu durumda artış ve düşüş yaşayacak şirketleri tespit edebilirsiniz. Gelecekte popüler olacak şirketleri de portföyünüze sokabilir ve takip ettikten sonra yatırım zamanında yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

Alım Satım Zamanları

Borsada para kazanmak için alım satım yaptığınız zaman çok önemlidir. Alım satım işlemleri için doğru zamanı bulmak için yatırım yapılacak veya hisse senedi alınacak şirket ve sektörlerin son finansal durumlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Kendi doğru zamanınızı belirledikten sonra alım satım işlerini yapabilirsiniz. Unutmayınız ki borsa da para kazanıldığı gibi para kaybetme stratejisi de vardır. Bu yüzden bu psikolojiyi kendinize hazırlamanız gerekiyor. Borsaya başladığınızda hemen tüm yatırımlarınızı alım satım işlemleri için kullanmayınız. Düşük miktarlarda yatırımlarla başlayarak hem acemilikten kurtulur hem de kaybederseniz nerede yanlış yaptığınızı görebilirsiniz.

Borsa oynamanın püf noktaları çok fazla sabır, dikkat ve soğukkanlılık gerektirir.

Güncelleme: 04.12.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz