Borsa Neye Göre Değişir? Sebepleri Nelerdir?

Borsa neye göre değişir
Borsa neye göre değişir

Aktif bir şekilde faaliyet gösteren şirketler, belli başlı oranlarda hisse senetlerini satışa çıkararak Borsa’yı oluşturmuş olurlar. Borsa oluşmasında temel hisse senetleri olduğundan dolayı Borsa neye göre değişir sorusunun cevabı da hisse senetlerinin yükselmesi ya da düşmesi olarak yanıtlanabilir. Yani hisse senetleri azalıyor ya da artıyorsa bununla doğru orantılı olarak Borsada azalır ya da artar.

Göz atabilirsiniz: Borsa öğrenmek istiyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Borsa değişim sebepleri

Borsa’da kazanç elde etmek isteyen kişiler her şeyden önce bu alanda hem bilgi, hem de deneyim sahibi olmalıdır. Bununla birlikte özellikle kısa vadede kazanç elde etmek isteyen kişilerin bunu sağlayabilmek için maddi birikimlerinin de olması gerekmektedir. Borsa hemen hemen her şeyden etkilenmektedir. Yani sadece bulunulan ülkeden değil, dünya ekonomisindeki değişimlerden de etkilenebilmektedir. Bu anlamda bakıldığıunda dünya ekonomisini etkileyecek olan siyasi olaylar, çıkan savaşlar ve belki de doğal afetler borsanın düşmesine ya da yükselmesine sebep olabilecektir. Mesele Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe gibi takımların hisse senetleri borsada işlem görmektedir. Bu takımların kazandıkları karşılaşma sonrasında hisse senetleri artış gösterebilirken, kaybettikleri karşılaşma sonrasında da hisse senetleri düşüş gösterebilmektedir.

göz atabilirsiniz;

Şirketlerin hisse senetleri fiyatları birbirinden farklılık göstermektedir. Burada kıstas ödenmiş sermayedir. Ödenmiş sermayesi düşük olan şirketlerin hisse senedi fiyatları düşük olurken, ödenmiş sermayesi yüksek olan şirketlerin de hisse senedi fiyatları yüksek olur. Hisse senedi fiyatının yüksek olması o şirketin borsa için büyük oluşum olmasını ifade etmez. Kimi durumlarda büyük şirketlerin hisse senedi değerleri, küçük şirketlerin hisse senedi değerlerine göre daha düşük rakamlar olabilmektedir. Başta belirttiğimiz üzre bu tamamen ödenmiş sermaye kıstası ile şekillenen bir durumdur.

Herhangi bir şirkete ait hisse senedi değer kaybederken borsa değer kaybetmeyebilir. Piyasanın üzerinde olan büyük bir şirketin yaşadığı hisse senedi değer kaybı ise büyük olasılıkla borsanın da değer kaybetmesine sebep olur.

Borsanın değişmesine etki eden faktörlerden biri de arz-taleptir. borsadaki hisse senetlerine arz fazlayken, talep azsa bu durumda o hisse senedinin değeri düşecek ve bundan dolayı da borsada değişebilecektir. Yine arz ve talepte tam tersi yönde bir hareketlenme olduğunda yani talep çokken arz az kalırsa bu durumda hisse senedinin değeri artacak ve bu durumda da borsanın yükselişe geçebilecektir.

Göz atabilirsiniz: Borsa nasıl oynanır

Faiz oranları ile borsa ters orantılı bir şekilde değişmektedir. Yani faiz oranları düşese hisse senedi fiyatları yükselir ve bu sebepten de borsa yükselişe geçebilir. Yine benzer şekilde faiz oranları artarsa hisse senedi fiyatları düşer ve bununla bağlantılı olarak da borsa düşüşe geçebilir. Dünya ve ülke genelinde ekonomik faaliyetler güvensizse böyle bir ortamda faiz oranları yükselir. Mali kriz, enflasyon, siyasal problemler faiz oranlarının yükselmesine sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz