Borsa Nedir? Borsa İşleyişi Nasıldır?

Borsa Nedir? Borsa İşleyişi Nasıldır?
Borsa Nedir? Borsa İşleyişi Nasıldır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

En çok kazandıran(bunun yanında en çok kaybettiren) ve en avantajlı olan yatırım araçlarından biri olan borsanın ne olduğu konusunda henüz fikriniz yoksa bu yazı Borsa nedir sorusuna yanıt bulacaktır.

Borsa çeşitli finansal yatırım ürünlerini barındıran bir piyasadır.

Finansal Yatırım Ürünleri:

  • emtia
  • yatırım fonları
  • döviz
  • hisse senedi
  • bono
  • tahvil

Göz atabilirsiniz: Borsa öğrenmek istiyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Borsasayesinde bu ürünlerden istenilene yatırım yapılabilir. Bunlardan herhangi birini borsa aracılığıyla satın alıp, değerlendiğinde de satarsanız bu işten kar elde etmiş olursunuz. Daha genel anlamda borsa ne demektir? sorusuna yanıt bulacak olursak:

Borsa ne demek?, işleyişi nasıl?

1. Ticari belgeleri ve malların belirlenen standartlar ve kurallar kapsamında satılıp alınabildiği bir sistemdir.

2. Tokyo, Hong Kong, Londra Borsa için ticari merkezler kabul edilir. Bunun yanında her ülkenin kendi borsası bulunur. Türkiye’nin borsanın adı Borsa İstanbul-BIST‘tir. Daha önce ismi IMKB olan bu kurum 2013 senesinden itibaren Borsa İstanbul adını almıştır.

3. Borsaüzerinden yapılan işlemlerde piyasa ile yatırımcı olan kişiler arasında bilgi alışverişi sağlayan aracı kurumlar vardır.

4. Yatırımcı kişiler ile piyasalar arasında bulunan aracı kurumlar borsa aracılığıyla gerçekleştirilen alışverişi yapan kişiler arasındaki sözleşmeyi düzenler, yatırım danışmanlığı yapar ve portföy yöneticiliği yapar.

5. Aracı kurumlar yaptıkları bu hizmet karşılığında her iki taraftan da komisyon alır.

6. Borsada hangi malın ticareti yapılıyorsa o malın fiyatı arz ve talep durumuna göre belirlenir.

7. Arz ve talep sürekli değiştiğinden dolayı borsada işlem göre ticari malların fiyatları da sürekli değişir.

8. Malların fiyatları arz ve talepten etkilenmenin yanında ülkenin yahut ülkeye komşu olan ülkelerin siyaset ve ekonomisindeki değişimlerden de etkilenebilir.

9. Borsa’dan para kazanılmasında fiyatlardaki dalgalanmanın önemi büyüktür. Yatırımcılar fiyatının düşeceğini düşündüğü malları ellerinden çıkarırken, fiyatının yükseleceği düşündüğü malları da satın alırlar.

10. Borsa’da bütün işler doğal bir biçimde yürümeyebilir. Spekülatörler maddi güçleriyle herhangi bir yatırım aracına yön vererek borsanın düşmesine ya da yükselmesine sebep olabilirler. Para ellerinde olduğundan dolayı bunu yapacak güç de ellerindedir. Borsa denetlenen bir kurum olsa da bu tarz olayların yaşanma ihtimalinden ötürü riskli olan bir yatırım aracıdır.

Göz Atabilirsiniz;

Borsada nasıl işlem yapılır?

Borsada işlem nasıl yapılır sorusu genelde Borsa nasıl oynanır şeklinde de sorulabilmektedir. Yalnız burada borsanın bir oyun olmadığı ve ancak işlem yapılabildiğini belirtmekte fayda var. Bundan dolayı Borsada yatırım yapmak yahut borsada işlem yapmak kelimeleri yapılan olayı daha iyi anlatır niteliktedir.

Borsada işlem yapmak ya da yatırım yapmak için öncelikle aracı olan kurum belirlenmelidir. Bu sanılanın aksine basit bir süreçtir. Hesabınız olan bir bankadan internet şubesi, ATM yahut telefon bankacılığı vasıtasıyla yatırım hesabı açıp tüm borsa alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Banka haricinde Forex gibi aracı kurumlar aracılığıyla da borsaişlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Borsadan para nasıl kazanılır?

Borsadan para kazanmak için temelde borsada işlem gören hisse senedi gibi herhangi bir ürünü alıp satmanız yeterlidir. Yatırımcı olan bir kişi Borsa İstanbul’da satışa sunulan hisselerden birini aldığı zaman Borsa’ya giriş yapmış demektir. Borsa’ya giriş yapan yatırımcı bu işten para kazanmak istiyorsa yatırım yaptığı malların analizini iyi şekilde yapmalı ve gelecekle ilgili iyi kestirimlerde bulunmalıdır. Kar elde etmek için hisse senedi gibi yatırım araçlarını düşük fiyata almalı ve yüksek fiyata satabilmelidir. Siz de Borsaöğrenmek istiyorum, nelere dikkat etmeliyim yazısını okuyarak bu konuda daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Güncelleme: 24.08.2019