Kredi ve Para

Borsa nasıl oynanır

Kimi yatırımcılar tarafından en kolay zengin olma yollarından biri olarak görülen borsa ile para kazanmayı siz de istiyor olabilirsiniz. Riskli bir yatırım aracı olan borsa bu riske rağmen çok iyi paralar kazanılabilecek bir platformdur. Bu yazıda Borsa nasıl oynanır, Borsaya nasıl başlanır? sorularına cevap bulacağız.

Borsa aynı zamanda hisse senedi sahibi olmak anlamına gelir. Hisse senedi sahibi olan kişide sahip olduğu senet bazında ilgili şirketin ortağıdır. Hisse senedi olduğunuzda şirket ortağı olmuş ve borsaya giriş yapmışsınız demektir. Henüz Borsanın ne olduğunu bilmiyorsanız Borsa nedir? isimli yazıyı okuyarak bu konuda bilgi edinebilir, ondan sonraki süreçte de Borsa nasıl oynanır ve Borsaya nasıl başlanır sorularına bu yazıyla yanıt bulabilirsiniz.

Borsa oynamak

Borsa oynayarak para kazanmak için hisse senedi alıp satmalısınız. Bunun içinde hisse senedini doğru zamanda alıp ve yine doğru zamanda satmak oldukça önemlidir. Borsada işlem gören hisse senedini aldığınız an itibariyle borsa oynamaya başlamışsınız demektir.

Hisse senedi ve borsa gibi kavramlar yabancı olan biri için ürkütücü milyarlar kaybedilen kavramlar gibi gözükse de esasında doğru hamleler yapıldığında böyle bir durumun yaşanması pek de olası değildir. Borsadan para kazanmak ve borsayı öğrenmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. Toplumda borsa oynamak olarak adlandırılsa da bu bir oyundan ziyade taktik ve stratejilerle yapılan hamlelerdir. Borsa ile doğru strateji ve taktik sayesinde para kazanıldığında sadece kişisel olarak size değil aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olur. Satın alınan hisse senediyle şirkete belli oranda ortak olduğunuzdan ötürü bu sayede hem sektör, hem şirket, hem de siz bu durumdan faydalanmış olursunuz. Yani kısacası borsa oynuyorum diyen bir kişi hisse alım satımı yapıyordur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek 11 Kural!

Hisse senedi alım satım işlemlerini banka hesabınızda bir yatırım hesabı açarak yapabileceğiniz gibi yetkili aracı kurumlar vasıtasıyla da yapabilirsiniz. Hisse senedi alımının nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Hisse senedi nasıl alınır? isimli yazıyı okuyabilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsa oynamaya başlamak için hisse senedi alınması gerektiğinden bahsettik. Peki hisse senedi alarak borsadan nasıl para kazanacağız?

Borsadan para kazanmak için yükseleceği tahmin edilen hisse senetleri alınmalıdır. Aynı zamanda da düşeceği düşünülen hisse senetleri elden çıkarılmalıdır ki kayıp yaşanmasın. Bundan ötürü hisse senedi almayı düşündüğünüz şirketi iyi araştırmalı, analiz etmeli ve hisse senetlerinin yükseleceği noktayı iyi tespit etmeniz gerekmektedir.

Borsa’da yatırımcıların bilmesi gerekli olan iki kavram bulunmaktadır. Bunlardan biri Boğa Piyasası(Bull Market) kavramıdır. Boğa Piyasası Borsa’nın %20’nin üzerinde değer kazanması ve değer kazanmaya devam etmesi olarak ifade edilmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer kavram ise Ayı Piyasası‘dır. Bu da Boğa Piyasası’nın tam aksine değer kaybı anlamına gelmektedir. Bu kavramları tam manasıyla öğrenip Borsa’ya ondan sonra giriş yapmanızda fayda var. Hatta ve hatta Borsa’da gerçek parayla yatırım yapmaya başlamadan önce hiçbir para ödemeden kendinizi deneyebileceğiniz sanal borsa oyunlarını oynamanız kesinlikle yararlıdır.

Borsa’ya yatırım yapmak isteyen yatırımcının her şeyden önce Borsa’da yaşanılacak dalgalanmalara hazırlıklı olması lazım. Borsa öyle bir platform ki hemen hemen her şeyden etkilenebilmektedir. Olası depremler, komşu ülkelerde yaşanılabilecek durumlar, ülkedeki politik durumlar Borsa’yı ciddi manada etkileyebilmektedir. Bundan ötürü sabırlı olmalı ve bu hareketlenmeler sonrası hemen hisseler satılmamalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Borsa’ya giriş yapmayı kafaya koyduysanız ilk olarak düşük miktarlarla kendinizi tartmalısınız. Kendinizi bir süre geliştirip onsan sonra yüksek miktarlarda yatırım yapmaya yönlenmelisiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.