Borsada Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

borsada boğa piyasası (bull market) nedir
borsada boğa piyasası (bull market) nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Borsa, belli kriterler ve kalıplar içinde değerlendirilebilecek kadar dar bir kapsama sahip değil. Genel olarak borsanın çok daha geniş bir anlam ifade ettiğini söylemek gerekiyor. Özellikle piyasa çeşitliliğine baktığımız zaman, durumu daha net bir şekilde anlayabiliyoruz. Tüm bu piyasa çeşitliliği içerisinde dikkat çeken piyasalardan birisi de Boğa Piyasası olarak biliniyor.

Adı bir yandan bulunduğu konum bir yandan dikkat çeken Boğa Piyasası, yatırımcıların bir hayli ilgisini çekiyor. Peki, nedir bu Boğa Piyasası? Borsada yeri tam olarak neresi? Yatırımcıların bu piyasa konusunda bilmesi gereken detaylara bakalım.

Göz atabilirsiniz: Borsa öğrenmek istiyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Boğa Piyasası Nedir?

Sanılanın aksine tam olarak bir piyasadan söz etmek mümkün değil. Aslında piyasalar için bir trend teriminden söz etmek daha doğru olacaktır.

Tam bir tanım yapmak istersek Boğa Piyasası; Piyasanın yükseliş trendi içerisine girdiği ve gelecek dönemde fiyatların iyimser bir şekilde artış göstereceği ve genelde yatırımcıların alım kararı almaya başladıkları dönemdir.

Aslında terimin anlamı kısmında da benzer bir sistem sunulduğunu görmek mümkün olmaktadır. Şöyle ki; inanca göre bu terim, boğaların boynuzundan geliyor. Boğaların boynuzlarını aşağından yukarıya doğru hareket ettirdikleri inancına dayanan ve sürekli yükseliş olduğunu benimseyen bir kavramdan söz ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Borsa Oynamanın Püf Noktaları

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Tam olarak söz konusu piyasanın ne olduğunu, daha doğrusu hangi dönemler için değerlendirilen bir kavram olduğunu ele aldık. Fakat bunun dışında bilinmesi gereken farklı detaylarda var. Bu detaylardan birisi de piyasanın ne zaman başlangıç içerisine gireceği. Bu noktada Boğa dönemi için, teknik bir değerlendirme de yapılmaktadır.

Teknik bir değerlendirme yapıldığı zaman, bu piyasanın devreye girmesi için söz konusu piyasanın en düşük seviyeden %20’lik bir yükseliş göstermesi gerekir. %20’lik yükseliş azınsanmayacak bir yükseliş değeridir. Bu değerle beraber yükseliş trendinin de başladığı anlaşılmaktadır. Yükseliş içerisine girilen bir dönem olması, yatırımcıların da dikkatini çekecektir.

Zaten boğa döneminin de bu anlama geldiğini söylemek gerekiyor. Geçmişte altın piyasalarında oluşan yükseliş dönemleri de boğa dönemi için en önemli örnekler arasında gösterilebilir.

Genelde kıymetli madenler için de bu piyasa döneminin örneklerinin çok sık bir şekilde sunulduğu görülüyor. Dilerseniz teknik detaylar konusunda da bilgilendirme kısımlarına geçelim.  Öyle ki diğer piyasalarda olduğu gibi bu piyasada da belli dönemler ve aşamalar var.

Göz Atabilirsiniz;

 

Boğa Dönemi için Aşamalar

Genel olarak 3 aşamanın sunulduğunu söyleyebiliriz. Piyasanın hareketlerine göre oluşan bu dönemler, piyasadaki boğa etkisinin ne kadar devam edeceği konusunda da bilgiler vermektedir. Hem olgunlaşma dönemi hem de son bulma dönemlerinin ayrıldığını belirtelim.

Göz atabilirsiniz: Borsaya Nasıl Başlayabilirim?

İlk aşama Toplama Dönemi:

İlk aşama satıştaki malları toplama aşamasıdır. Genelde zarar etmiş olan yatırımcılar, ellerinde yer alan malları satışa çıkarır ve piyasa fiyatının altına verir. Alt fiyatla bir dönem başlamış olur. Bu dönem içerisinde büyük yatırımcılar ise fiyatı düşük satılan malların toplanması aşamasında rol oynar. Ancak ilk aşamada hala bir ilgi azlığı vardır.

İkinci Aşama Alım Dalgalanması:

İlk aşamada büyük yatırımcıların hamleler sunduğu görülür. Fakat her zaman büyük oyuncular öne çıkacak diye bir durum yoktur. İkinci aşamada küçük yatırımcılarda piyasaya giriş yaparlar ve küçük yatırımcıların etkisiyle de yavaş yavaş piyasada iyileşme belirtileri ortaya çıkar.

Doygunluk Dönemi:

Boğa Piyasası için son dönem ise doygunluk aşamasıdır. Piyasada yavaş yavaş alıcıların azaldığı dönemde doygunluğa ulaşılmıştır. Piyasanın sona geldiği görülür ve yavaş yavaş sert düşüşlerin yaşanması beklenir. Düşüşlerin ne boyutta olacağını bilmek ise pek mümkün değildir.

Güncelleme: 25.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz