Bono Örneği Nelerdir?

Bono örneği
Bono örneği

Makalenin İçerisinde Neler Var?

blank
blank

Bonolar farklı çeşitleri ile karşımıza çıkar. Bu çeşitlilik ise çıkardığı kurum, amaç gibi seçenekler ile farklılık gösterir. Bu nedenle birçok bono örneği bulunur. Bono’da vade sonunu bekleme zorunluluğu yoktur, ihtiyacınız olduğu zaman bononuzu satıp, faizini alırsınız. Bono sahipleri, havale, EFT, hesap işletim ücreti gibi masrafları ödemezler. Bono’da stopaj oranı daha düşüktür. Bono işlemlerinizi yerinizden kalkmadan, bağlı bulunduğunuz bankanın İnternet Şubesi veya Çağrı Merkezlerinden hızlıca yapabilirsiniz. Asgari bir yatırım süresi zorunluluğu olmaksızın kazancınız sabittir. Bono’yu istediğiniz zaman Banka’ya geri satıp, birikmiş kazancınızı alabilirsiniz. Diğer bono ve tahvillerde, itfa tarihini beklemeden satmak istemeniz durumunda piyasa koşullarına göre anapara ve faiz kaybına uğramak riski söz konusu iken Bono’da bu risk sizin için kaldırıldı.

Banka Şubeleri, Banka İnternet Şubesi veya Çağrı Merkezinden satın alabilirsiniz. İşlemleri, Çağrı Merkezinden gerçekleştirmeden önce sermaye piyasası araçları alabilmek için mevzuatın zorunlu kıldığı sözleşme ve formları Banka İnternet Şubesi üzerinden doldurmanız/onaylamanız gerekmektedir. İnternet Şubesi’ne giriş yaparak belirtilen adımları tamamlamanızın ve açılan hesabınıza başka bankadaki kendinize ait hesaptan EFT yapmanızın ardından Bono alabilirsiniz.

Hazine ve Devlet Bonosu

En güvenli bono çeşididir. Çünkü devletin kendi ihtiyaçları karşılaması için bonolar çıkartır. T.C. Hazinesi tarafından çıkartılır. Vadesi geldiğinde ödenir. Ülke para birimi olduğu gibi döviz olarak da çıkartılabilir. Bu tür bonolar devletin iç borçlanma politikası ile kullanılır. Vadesi bir yıldan azdır ve sözleşmede bulunan vade beklendiğinde, faiz geliriyle birlikte ana para da garantili olarak alınır.

Finansman Bono Örneği

Finansman bonosu özel şirketlerin çıkardığı borçlanma senedidir. Kendilerine ek sağlamak isteyen özel şirketler borçlanma senetlerini çıkarır. Yatırımcılarının nezdinde güven sağladıkları sürece bonoları tercih edilir. Güvenilir şirketler araştırılarak bono yatırımları yapılır.

Göz Atabilirsiniz;

Banka Bonoları

Banka bonolarını kalkınma ve yatırım bankaları çıkartabilir. Bunların çıkarılma evresinde SPK nın onayı olur. Bu yüzden rahatlıkla banka bonoları tercih edilebilir. Halka arz edilen banka bonolarında yine vade 2 ay ile 1 sene arasındadır. Böylelikle işlem yapmak istediğimiz bankayı seçerek bonolarına yatırım yapabilir ve birikimlerini değerlendirebilir.

Göz Atabilirsiniz: N Kolay Bono Nedir?

Değerli Maden Bonoları

Değerli maden bonolarında altın, gümüş ve platin üzerinden yatırım yapılabilir. Bu araçların normalde kazandıran bonolarla güvenli hale getirilebilir. Yapılacak aracın fiyat ortalaması alınarak değeri belirlenir. İşlem hacmi yüksek olan bu emtialara bono yatırımı yaparak kazançlar artırılabilir. Bononun vadesi geldiğinde belli risklerden arındırılmış olup yatırımcılar gelirlerini rahatlıkla alabilirler.

Bono’nun stopaj oranı tüm vadelerde %10’dur. Vadeli mevduatta bu oran 6 aya kadar %15 ve 6 ay ile 1 yıl arası ise %12’dir, yani Bono düşük stopaj oranı ile 1 yıla kadar vadeli yatırımlarınızda aynı faizde mevduattan daha yüksek kazanç sağlar. Ayrıca vadeli mevduatın tamamını vadesinden önce bozmanız durumunda faiz kazancı olmaksızın sadece anaparanızı alırsınız. Düşük ve esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak, müşterilerine yüksek kazanç sağlayan ürünler sunabilmektedir. Bono alırken herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Düzenleyici otoritelerin, sermaye piyasası araçları alım satımı yapan yatırımcıların imzalamasını zorunlu kıldıkları çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar bulunmaktadır. Bağlı olduğunuz bankanın İnternet Şubesi üzerinden çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar elektronik olarak onayınıza sunulmuştur. Böylece herhangi bir şubeye gitmenize gerek kalmadan internet şube üzerinden sözleşme ve ilgili formları okuyup uygun bulmanız durumunda onaylamanız yeterlidir.

Ayrıca Bono Nedir? hakkında yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz