Bono Nedir?

bono nedir
bono nedir

Bono, paranızı vadesi boyunca yüksek faizle değerlendirebileceğiniz bir yatırım ürünüdür. Bono; Vadesi 60 günden az, 360 günden fazla olmayan, çıkarılan kurum tarafından ödeme, ispat ve teminat amacıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. İki taraf arasında düzenlenir ve üzerinde yazan miktarın belirli bir süre sonunda ödeneceğini bildiren ticari bir belgedir. Emre muharrer senet olarak da bilinir. Bono da alacaklı (lehtar) ve borçlu (muhatap) taraflar vardır. Borçlu taraf devlet ya da şirkettir. Alacaklı tarafı ise yatırımcılardır. Yapısal olarak düşük risk içerdiğinden, güvenli yatırım araçlarından biri olarak kabul edilir. Bono’nun en önemli özelliği faiz kazanmak için zorunlu bir yatırım süresinin olmamasıdır. Yani Bankamızdan aldığınız N Kolay Bono’yu itfa tarihini beklemeden yine Bankamıza satmak istediğinizde faiz kaybı yaşamazsınız, anaparanızın yanı sıra satışı yaptığınız güne kadar işleyen faizi alabilirsiniz. Bonolar farklı çeşitleri ile karşımıza çıkar. Bu çeşitlilik ise çıkardığı kurum, amaç gibi seçenekler ile farklılık gösterir.

Bono’da vade sonunu bekleme zorunluluğu yoktur, ihtiyacınız olduğu zaman bononuzu satıp, faizini alırsınız. Bono sahipleri, havale, EFT, hesap işletim ücreti gibi masrafları ödemezler. Bono’da stopaj oranı daha düşüktür. Bono işlemlerinizi yerinizden kalkmadan, bağlı bulunduğunuz bankanın İnternet Şubesi veya Çağrı Merkezlerinden hızlıca yapabilirsiniz. Asgari bir yatırım süresi zorunluluğu olmaksızın kazancınız sabittir. Bono’yu istediğiniz zaman Banka’ya geri satıp, birikmiş kazancınızı alabilirsiniz. Diğer bono ve tahvillerde, itfa tarihini beklemeden satmak istemeniz durumunda piyasa koşullarına göre anapara ve faiz kaybına uğramak riski söz konusu iken Bono’da bu riski sizin için kaldırıldı.

Göz Atabilirsiniz;

Bono Hakkında Diğer Detaylar

Bono’nun stopaj oranı tüm vadelerde %10’dur. Vadeli mevduatta bu oran 6 aya kadar %15 ve 6 ay ile 1 yıl arası ise %12’dir, yani Bono düşük stopaj oranı ile 1 yıla kadar vadeli yatırımlarınızda aynı faizde mevduattan daha yüksek kazanç sağlar. Ayrıca vadeli mevduatın tamamını vadesinden önce bozmanız durumunda faiz kazancı olmaksızın sadece anaparanızı alırsınız. Düşük ve esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak, müşterilerine yüksek kazanç sağlayan ürünler sunabilmektedir. Bonoyu alırken herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Düzenleyici otoritelerin, sermaye piyasası araçları alım satımı yapan yatırımcıların imzalamasını zorunlu kıldıkları çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar bulunmaktadır. Bağlı olduğunuz bankanın İnternet Şubesi üzerinden çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar elektronik olarak onayınıza sunulmuştur. Böylece herhangi bir şubeye gitmenize gerek kalmadan internet şube üzerinden sözleşme ve ilgili formları okuyup uygun bulmanız durumunda onaylamanız yeterlidir.

Ayrıca Bono Örneği Nelerdir? hakkında yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Emre Muharrer Senet İcra Takibi

Bankaların web sitelerindeki hesaplama aracından veya internet şubesine giriş yaptığınızda Yatırım İşlemleri->Bono->Bono Hesap Makinesi sekmesinden güncel faiz oranından kazanacağınız net getiriyi hesaplayabilirsiniz. Bono’yu Banka Şubeleri, Banka İnternet Şubesi veya Çağrı Merkezinden satın alabilirsiniz. İşlemleri, Çağrı Merkezinden gerçekleştirmeden önce sermaye piyasası araçları alabilmek için mevzuatın zorunlu kıldığı sözleşme ve formları Banka İnternet Şubesi üzerinden doldurmanız/onaylamanız gerekmektedir. İnternet Şubesi’ne giriş yaparak belirtilen adımları tamamlamanızın ve açılan hesabınıza başka bankadaki kendinize ait hesaptan EFT yapmanızın ardından Bono alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz