Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para ve teknik analize meraklıysanız ya da yatırımınızı doğru şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız doğru bitcoin analizini nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Doğru bitcoin analizi ile piyasa hakkında bilgi sahibi olabilir ve yatırımlarınızı daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

Bitcoin Analizine Nereden Başlanmalı?

Her teknik analiz gibi bitcoin analizi de analiz konusunda temel kavramlara ve kripto para hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı gerektirmektedir. Teknik analize dair temel fikirleri öğrenip, güncel çizgilerin oluşturulması için gerekenleri ve işlem hacminin takibini öğrenirseniz bitcoin analizini doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Teknik analiz, bir yatırımcıya alım-satım işleminin lehine olup olmayacağı, doğru alım-satım işlemini nasıl yapacağı konusunda gerekli olan tüm bilgiyi sunacaktır. Kripto para analizini yapmanızda size yardımcı olacak, doğru yatırım hamleleri ile kolay yoldan bol para kazanmanıza yardım edecek şu sayfayı ziyaret etmenizi öneririz. Bitcoin uluslararası ağda işlem gören bir para birimi olduğu için küresel çerçevede doğru analiz ve yatırım planları yaparken deneyimli ve rehberlik sunan bir platforma ihtiyacınız olacaktır.

Bitcoin Analizi Neye Dayanmaktadır?

Genel olarak bitcoin analizinin teknik analizin temeli olan Dow Theory’e dayandığını söylemek mümkündür. Bu analizde öncelikle her şeyin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bunun için de kripto para piyasasındaki coinlerin geleceğini şekillendirecek yeni düzenlemelerin, geçmiş fiyat değerlerinin, son 24 saatlik ve bir haftalık hareket ve fiyat grafiklerinin incelenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kripto para analizinde hiçbir şeyin tesadüfi gelişmediğini bilmek gerekir. Trend yönünü tayin etmek kripto para ile kar elde edilmesini sağlayacaktır. Analizin dayandığı bir diğer önemli konuda da kripto para tarihinde tekerrür eden noktaların kestirilmesidir. Tekerrür tarihlerindeki hareketlere benzer durumları güncel olarak yakalamak kripto paranın geleceğinin tayin edilmesini sağlayacaktır.

Bitcoin Analizinde: Trend Çizgi Takibi

Teknik analizin en faydalı ve en temel araçlarından birisi olarak karşımıza çıkan trend çizgi takibidir. Trend çizgi takibindeki noktalar yatay, aşağı ve yukarı yönlü çizgilerden oluşmaktadır. Trend çizgisinin özellikle kısa ve orta vadeli olarak çizilerek takip edilmesi teknik analizdeki yeni durumlar hakkında detaylı bilgi verecektir.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

Trend çizgisinin çizilmesi titiz ve dikkatli hareket edilmesini gerektirir. Ancak bu şekilde trend çizgi ile BTC analizi doğru bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Trend çizginin doğru bir şekilde çizilebilmesi için hangi parite ile BTC yatırımı yapıldığı tespit edilmeli ve grafikteki mum modelinin üst noktaları incelenmelidir. Bu noktalardaki en yüksek ve en düşük fiyat seçimleri görüntülenir. Daha sonra yukarı ve aşağı yönlü trendlerin tespiti için mumdaki bu noktalar üzerine uzun çizgiler çizilir. Bu çizgiler iki yönlü modelde incelendiğinde ortaya çıkan grafiğin sağ ve sol konumuna denk gelen yeni fiyatlar yükseliş ve düşüşte olan trendler hakkında bilgi verecektir. Böylelikle bitcoinin gelecekteki fiyatı hakkında tahmin yapılır. Bu tahmine göre alım-satım konusunda bilinçli ve karlı bir karar verilmesi sağlanır.

Bitcoin Analizinde: İşlem Hacmi

İşlem hacmi özellikle bitcoin ve kripto paralarda meydana gelebilecek sahte kırılmaların öngörülebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda eğer paritede ani bir düşüş ve ardından hızlı bir yükseliş görülüyorsa sahte kırılmanın varlığı gündeme gelmektedir. Bunu netleştirmek için de güncel piyasa hacmi incelenmektedir. Eğer işlem hacminde de yüksek değişimler gözleniyorsa bu durumda kripto para ve bitcoindeki bu değişimin sahte bir kırılma olduğu tespit edilmektedir. Bu da yatırımcıların doğru bir şekilde varlıklarını kanalize etmesine yardımcı olmaktadır.

Bitcoin Analizinde: Hareketli Ortalama

Hareketli ortalama bitcoin yükselişini önceden tespit etme imkanı sağladığından kripto para analizcilerinin başvurdukları ana araçlardan biridir. Hareketli ortalamanın tespiti için paritenin son on gündeki fiyat grafiği ele alınarak kapanış fiyatları not edilir. Elde edilen bu fiyatların ortalaması alınır. Doğru bir analiz için hareketli ortalamanın yanı sıra grafiğin de bireysel olarak ele alınması çok önemlidir.

Bitcoin Analizinde: Direnç ve Destek Noktaları

Alım-satım işlemlerinin kilit noktalarından birisi olan direnç ve destek noktaları piyasanın nasıl şekilleneceği hakkında fikir yürütmeyi sağlar. Direnç noktası yükseliş seyrindeki bir fiyatın geçilmesinde zorlandığı ve denemelerle geçilemediği noktadır. Öte yandan, destek noktası ise fiyat düşüş seyrindedir ve bu seyrin aşağısına düşmekte zorlanır.

Bitcoin Analizinde: Psikolojik Nokta

Piyasanın yönünü tespit etmede en sık kullanılan araçlardan birisidir. Psikolojik noktaların tespit edilmesi çok önemlidir çükü tüm teknik analizleri değiştirebilir. Örneğin bitcoinin fiyatının yükselmesi konusunda genel bir kanı oluşursa bu durumda alım yoluna başvurulabilir. Kullanıcılarda oluşabilecek bu psikolojik kanıları öngörmek başarılı bir analiz yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bitcoin Analizinde: Arz ve Talep İnceleme

Bitcoin analizindeki en önemli konulardan birisi arz ve talep oranlarının tespitidir. Tıpkı bankalarda olduğu gibi bitcoin piyasasında da arz-talep dengesi fiyat analizine doğrudan etki etmektedir. Enflasyonlar bu arz-talep eğrileri sonucu ortaya çıkmaktadır. Enflasyonlar, faiz ve sermaye ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını TCMB sıtesinde bulabilirsiniz. Her ne kadar ulusal enflasyon doğrudan bitcoin piyasasına etki etmese de uluslararası enflasyonlar bitcoin piyasasının çarklarının yavaş ya da hızlı dönmesine yol açabilmektedir. Tüm altcoin birimleri bakımından hayati önemde olan arz talep incelemesinde alım taleplerinin artması genelde BTC fiyat artışına yol açar. Eğer satışta bir artış söz konusuysa bu durumda BTC fiyatlarında düşüş olacağı yönünde fikir yürütülür.

Bitcoin Analiziyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sonuç olarak bitcoin analizinde doğru bir grafik çıkarmak, doğru noktaları tespit ederek analiz yapmalısınız. Teknik analiz alım satım kararlarına rehberlik etmeyi ve doğru fiyat tahminleri yürütmeyi sağlar. Ancak teknik analiz her zaman %100 sonuç vermeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Genelde teknik analiz referans almak için kullanılır. Analiz konusunda zaman içerisinde deneyim kazanarak paritenin yönünü doğru tahmin etme şansınız artacaktır.

Ayrıca bitcoin ve kripto paralar hakkında yasal bir düzenleme bulunmaması da bu paralarla işlem yapma konusunda soru işaretleri uyandırabilmektedir. Birkaç yıl içerisinde kripto paralarla ilgili olarak vergi düzenlemesi yapılacağı düşünülmektedir. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler hakkında bilgi almak için Sermaye Piyasası Kurulu’nun resmi web sitesi olan https://www.spk.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz