Bitcoin Almadan Önce Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenlere Birlikte Bakalım

Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha farklı bir sisteme sahip olan ve merkeziyetsiz yapısı sayesinde devletler tarafından kontrol edilemeyen dijital bir para birimidir. Kriptoparaların atası olarak da kabul edilen Bitcoin (BTC), Ocak 2009’da gizemini günümüzde de koruyan Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından bir dijital para olarak hayata geçirilmiştir.

 

 

Bitcoin Nedir?

 

2010 yılında hayatımıza giren ve kısa bir süre içerisinde önemli bir finansal enstrüman haline gelen Bitcoin, blokzinciri (blokchain) teknolojisine dayalı dijital bir paradır. Bir blok zinciri, farklı bloklardan oluşmuş bir koleksiyon olarak düşünülebilir. Blockchain’i çalıştıran tüm bilgisayarlar aynı blok ve işlem listesine sahip olduğu için yeni oluşturulan bloklar da yeni Bitcoin işlemleriyle doldurulur ve şeffaf bir şekilde görüntülenebilir. Manipülatif veya kötü amaçlı bir harekette bulunmak için karşı tarafın Bitcoin’i oluşturan bilgi işlem gücünün en az %51’ini çalıştırması gerekir. Günümüz bilgisayar teknolojisi ile bunu gerçekleştirmek imkansızdır. Gücünü teknolojisinden alan BTC, oldukça sağlam, güvenilir ve şeffaf bir yapıya sahiptir.

 

Fiat para biriminin aksine BTC, blok zinciri olarak işlenir ve merkeziyetsiz bir defter sistemi kullanılarak oluşturulur, dağıtılır, takas edilir ve saklanır. Herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler, muazzam miktarda hesaplama gücü ile doğrulanır. BTC’ler herhangi bir banka veya hükümet tarafından arz edilmediği, dağıtılmadığı ve denetlenmediği için merkeziyetsiz yapısından ödün vermez.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?

 

1 Bitcoin Ne Kadar?

 

1 Bitcoin kaç dolar veya 1 Bitcoin kaç TL benzeri sorular, kriptoparalara ilgi duyan hemen herkesin merak ettiği konuların başında yer alır. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kriptopara birimi olan BTC, zaman içerisinde önemli bir hacme ulaşmıştır. Maksimum arzı 21 milyon ile sınırlanan BTC, ödül yarılanması olarak da bilinen halving süreçleri ile arzı azalan ancak talebi sürekli artış eğiliminde olan bir yapıya evrilmiştir.

 

2017 yılında, tarihi rekor seviyesi olan 20.000 Amerikan Doları’na ulaşan BTC, yaşadığı düşüşün ardından 2020 yılı sonunda tekrar 20.000 $ bandına tırmanmıştır. Bitcoin fiyat hareketleri, diğer finansal enstrümanlarda olduğu gibi konjonktürel şartlardan etkilenebilir ve anlık olarak sert iniş çıkışlar görebilir. Ancak son 3-4 yıl içerisinde dünya devi firmaların da Bitcoin’e olan ilgisi sayesinde BTC, daha güvenilir ve stabil bir kripto para haline gelmiştir. Zaman içerisinde volatilite trendi düzene kavuşan BTC, günümüzde Nasdaq ve Dow Jones hisseleri kadar tercih edilebilir bir finansal enstrüman olarak kabul görmektedir.

 

Bitcoin Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

 

Bitcoin al – sat işlemleri oldukça pratik, hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. BTC almak ya da satmak için öncelikle güvenilir bir alım – satım platformunda kullanıcı hesabı oluşturmak gerekir. Kriptopara biriminin alınması ya da satılması halinde, platformlar hem satıcının hem de alıcının fonlarını tutan bir finansal aracı görevi üstlenir. BTC’lerinizi online olarak satmak için takas veya doğrudan ticaret esasına dayalı eşler arası bir işlem gerçekleştirebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:   Uniswap Coin Nedir?

 

Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin alım satım platformu olan BtcTurk gibi güvenilir platformlardan kolayca bitcoin (BTC) alımı ve satımı yapabilir, istediğiniz anda Türkiye’deki banka hesabınıza veya anlaşmalı ödeme kuruluşlarına bağlı cüzdanlarına Türk Lirası çekebilirsiniz.

 

Banka hesabınızdan veya diğer platformlarda bulunan cüzdanınızdan online cüzdanınıza yatırdığınız TL veya BTC’lerinizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Birikimlerinizi online platformlar ile gelen cüzdanlarda muhafaza edebileceğiniz gibi donanım, yazılım veya kâğıt tipi kripto cüzdanlarda da saklayabilirsiniz. Kriptoparaları soğuk cüzdanınıza çekerek uzun vadeli olarak saklamayı tercih edebilir ya da Bitcoin grafik detaylarına ve teknik analizlerine uygun olarak anlık al-sat yapabilirsiniz.

 

BtcTurk ile isterseniz bilgisayarınızdan, BtcTurk mobil uygulaması ile de dilerseniz telefonunuzdan 7/24 Türk Lirası ile bitcoin için al-sat emri verebilir, güvenilir ve hızlı bir şekilde işlem yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz