Borsa İstanbul (BİST) Nedir? Amacı Faaliyetleri ve İşlem Saatleri

borsa istanbul bist nedir çalışma saatleri kaçtır
borsa istanbul bist nedir çalışma saatleri kaçtır

Borsa kullanılan hemen her ülkede, borsa düzenlerini sağlamak ve borsa kurallarını oluşturmak için belli bir alım satım kontrollerini sağlayan kurumlar vardır. Bu kurumların bulunması, borsa konusunda önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır çünkü, rekabetin ve borsa şartlarının denetlenmesi gerekiyor. Ülkemizde de bu faaliyetler Borsa İstanbul (BİST) kurumu üzerinden devam etmektedir. Dilerseniz Borsa İstanbul (BİST) konusunda daha fazla bilgi vererek, sistemin nasıl bir işleyişi olduğu konusunda detayları verelim.

Borsa İstanbul (BİST) Nedir?

İşe tam bir tanımdan başlamak gerekiyor. Sistemi anlamanın yanında, tam olarak amacın ne olduğunu anlamak da Borsa İstanbul (BİST) tanımını doğru yapmaktan geçiyor.

Borsa İstanbul (BİST); belirlenen kanunlar düzeyinde sermaye piyasa araçlarının, kıymetli kağıtlar ve madenlerin, değerli taşların, önemli sözleşme ve belgelerin ve buna benzer borsa üzerinde işlem görmeye uygun olan belgelerin ve araçların, serbest rekabet şartlarında satılması ve alınmasını düzenleyen kurumdur.

Başta da söz ettiğimiz gibi bu şekilde, güvenilir bir ortam oluşturmak ve rekabeti ortamını da belli standartlar içinde oluşturmak mümkün olur. İlk olarak 1986 yılında ortaya çıkan BİST, 2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla anılan ve bu şekilde faaliyetlerini sürdüren kurum, 2013 yılından sonra BİST olarak anılmaya başlamıştır.

Borsa üzerinde yatırım yapan veya yatırımları yöneten hemen her yatırımcının Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren kişiler olarak anıldığını da söylemek yanlış olmayacaktır.

Göz atabilirsiniz: Borsa öğrenmek istiyorum

Zaten baştan beri söylediğimiz gibi yapılacak olan yatırımlar ve yatırımların durumları yine bu kurum tarafından denetlenir ve yine bu kurum tarafından yönetilir. Haliyle yatırımcıların doğrudan Borsa İstanbul ile bağlantılı olması alışılmışın dışında bir durum değildir.

BİST İşlem Saatleri Nasıldır?

Borsa, genel olarak bir düzen içerisinde işleyen yatırım sistemi olarak gösterilebilir. Düzen içerisinde sadece rekabetin kontrolünden ya da sadece sistemin kontrollerinden söz etmek doğru olmaz. Bu düzen içerisinde saatlerde var. Hangi saatlerde işlem yapılabileceği konusunda bir düzen söz konusu.

Bu noktada BİST için de bazı işlem saatlerinin düzenlendiğini söylemek gerekiyor. İşlem saatleri bazı piyasalara göre değişiklik gösterebilecek şekilde oluşturulmuş olsa da genel olarak belirlenen bir ana sistem var ve işlem saatleri de buna göre düzenlenmiş durumda.

Genel olarak işlem saatlerinin piyasalara göre dağılmış olan hallerine bakalım. İşlemleri yaparken bu saatler konusunda bilgi sahibi olmanız hayati önem taşıyabilir.

Borsa İstanbul’da resmi tatiller ve hafta sonu hariç sabah 09:40 – akşam 18:05 arasında seanslar gerçekleşmektedir.

  • 13:00 – 13:55 Gün Ortası Tek Fiyat Seansı (Emir Toplama)
  • 13:55 – 14:00 Eşleştirme/Fiyat Belirleme
  • 14:00 – 18:00 Sürekli İşlem
  • 18:01 – 18:05 Kapanış Seansı

Göz atın: Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Yapacağınız işlemlerin saatini kaçırmanız durumunda, zarar durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Haliyle saatler oldukça önemli. İşlem saatleri için piyasalara göre değişen aralıklar ise şu şekilde;

Ödünç İşlemleri için Piyasa İşlem Saatleri Kaçtır?

Seans saatleri olarak belirlenen saatler 09:45 ile 17:30 arası olarak açıklanmıştır.

Göz Atabilirsiniz;

Pay Piyasası için İşlem Saatleri Kaçtır?

Tam gün için emir toplama 09:40’ta başlar ve açılış gerçekleşir. Son işlemler ve kapanış işlemi ise 18:10’da gerçekleşmektedir. Yarım günde ise durum biraz daha farklı bir şekilde ilerler. Yarım günde yine açılış 09:40’ta başlar ancak bitiş için aynı durumu söylemek mümkün olmaz. Bitiş için 12:40’ta son işlemler yapılır.

Kıymetli Madenler için Piyasa İşlem Saatleri Kaçtır?

24 saat sürekli olarak işlem yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Borsaya Girmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Borçlanma Araçları Piyasası İşlem Saatleri Kaçtır?

Seans 09:30’da başlıyor ve 17:30’da son buluyor. Tam gün için açıklanan saatler bunlar. Yarım gün olduğu zaman ise 11:50’de işlemlerin son bulduğunu görmekteyiz. İşlemlerin son bulmasının ardından bir sonraki günü beklemek gerekecek.

Borsa İstanbul İletişim Bilgileri

Borsa İstanbul A.Ş., Reşitpaşa Mahallesi, Borsa İstanbul Caddesi No: 4, 34467 Sarıyer/İstanbul adresinde bulunmaktadır. Borsa İstanbul’a, 0 212 298 21 00 nolu telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Borsa İstanbul (BİST) için hem işlem saatlerinden hem de amaçlardan söz ettik. Yatırımcıların bu konuda bilgi sahibi olmaları oldukça önemli. Öyle ki yatırımcıların kurum hakkında bilgi sahibi olmaları, yapacakları işlemlerde en iyi şekilde gelir elde etmelerini sağlayacaktır.

Güncelleme: 28.01.2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz