Kredi ve Para

Birikmiş Para Nasıl Değerlendirilir?

Birikmiş Para Nasıl Değerlendirilir?

Kişilerin mevcut alışkanlıkları arasında hem çevresindekiler tarafından olumlu eleştiriler alan hem de kişileri en çok memnun eden alışkanlıklarından en önemlileri tasarruf etmek ve bu tasarruf ile de para biriktirmektir. Aslında, her bireyin sahip olmak istedikleri bu alışkanlıklar, nedendir bilinmez ama çok az kişi tarafından başarılabilmektedir. Eğer, sizler de tasarruf ederek birikim yapmayı gerçekleştirmiş kişilerdenseniz, bu parayı nasıl değerlendireceğiniz hakkında da doğru kararlar almalısınız. Eğer, tüm araştırmalara rağmen, uygun bir yatırım yolu bulamamışsanız, belirteceğimiz alanları tekrar inceleyebilirsiniz.

Birikmiş parayı değerlendirme

  1. İlk olarak altına yatırım yapabilirsiniz. Her ne kadar klasik bir yöntemmiş gibi gelse de, en büyük kazançlar genellikle emtia kaynakları üzerinden sağlanmaktadır. Kısa bir araştırma yaptıktan sonra, piyasadaki altına yönelik beklentileri araştırabilir, buna göre de birikimlerinizi altın ile değerlendirebilirsiniz. Altın alarak paranızı değerlendirirken, isterseniz Forex gibi uygulamalara yönelebilir, isterseniz çalışmış olduğunuz bankanızdan bir altın hesabı açtırabilir isterseniz de kuyumculardan alacağınız altınları kendiniz biriktirebilirsiniz.
  2. Eğer, altındaki riskler sizleri tatmin etmiyorsa, bankanıza giderek vadeli bir mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bankada bulunan paranız, her ay hesap kesim gününe kadar birikimleriniz fonlarda ya da bankanın belirlemiş olduğu faizler ile değerlendirilecektir.
  3. Miktarlar biraz daha fazlaysa, daha fazla kazanç elde edebileceğiniz yöntemleri seçebilirsiniz. Bunun için ise hisse senetlerini araştırmalısınız. Hisse senedi aldıktan sonra, hem işletmelerin birer ortağı olmuş olacaksınız, hem de çok ciddi kazançlar elde edebileceksiniz. Fakat, hisse senedi aldığınız zaman hem kar hem de zarar yönünden şirketlere ortak olacağınızı unutmamalısınız.
  4. Son birkaç yılın en değerli ve kazandıran yatırım yöntemi ise bireysel emekliliklerdir. Birçok banka ve sigorta kurumu tarafından alabileceğiniz bu hizmette, aylık ödemeleriniz seçilecek olan fonlarda değer kazanırken, bir yandan da devlet tarafından verilen teşviklerden faydalanacaksınız. Şuan için devlet desteği, yatırılan ana paranın her ay için yüzde yirmi beşi olarak belirlenmiştir.
  5. Tahvillere yönelebilirsiniz. Birçok kamu ve özel şirket tarafından piyasaya sürülen tahvillerde, belirlenen vade süreleri bulunmaktadır ve bu süreler tamamlandığında elde edeceğiniz gelir, alım işleminde belirtildiği tutardan olacaktır. Yani, vade süresi sonunda elde edeceğiniz kar kesindir.

Bu beş yol sayesinde hem birikimlerinizi doğru araçlara yönlendirmiş olacaksınız hem de birikimlerinize değer katacaksınız. Seçim ise, hem bütçeniz hem de kişisel tercihlerinize bağlıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.