Birikimlerimi Nasıl Arttırırım?

Birikim yapmanın dışında bir diğer önemli hususta birikimleri arttırma hususudur. İnsanlar bir şekilde birikim yapar ve bu birikimlerle yaşamını daha güzel bir şekilde idame ettirmeyi hayal eder. Ancak burada yaşam içerisinde karşılaşılan giderler birikimlerin bir şekilde arttırılmasının önüne geçebilir. Başınıza gelebilecek hastalık gibi durumlar, arabanın tamir/bakım zamanının gelmesi, yaralanma vb. durumlarda birikimler sizin kurtarıcınız olabilir. Bu açıdan birikimlerimi nasıl arttırım diye soruyorsanız bu yazıda sorunuzun cevabını bulabileceksiniz.

Birikimleri Arttırmanın Yolları

1. Maaşınızı aldığınız anda ilk olarak kendinize para ayırın. Kendinize birikimleri arttırmayı hedef olarak koyduysanız tıpkı her ay fatura ya da borç öder gibi birikim hesabınıza ilgili miktarı yatırın. Bu yöntemle birikim hesabına düzenli bir para girecek ve ister istemez her ay birikimlerini artacaktır. Elbette bu hesaptaki paraya dokunmamalı ve paranın birikmesi sağlanmalıdır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yaşa göre birikim yapmanın yolları

2. Otomatik ödeme talimatının nasıl yapıldığını öğrenin. Otomatik ödeme talimatları fatura ödemeleri için verildiği gibi başka ödemeler için de verilebilmektedir. Siz de bu şekilde bir otomatik ödeme talimatı verirseniz paranız yattı anda harcama gibi bir durumun önüne geçebilir ve anında birikim hesabınıza parayı aktarmış olursunuz.  Para genelde elinizin altında, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde durursa harcaması daha kolay olacaktır. Birikimleri arttırma da zorlanıyorsanız bireysel emeklilik gibi sistemlere dahil olarak parayı daha zor harcayacağınız bir sistemle de para biriktirebilirsiniz.

3. İhtiyaçlarınızı gidermek için harcadığınız paradan sonra maaşınızdan artan olursa onu saklamalı, ihtiyaç dışı şeyler için harcamamalısınız. Çeşitli şekilde ekstra yollardan gelen paraları da harcamak yerine birikim hesabınıza aktarmalısınız. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz birikimleriniz ciddi derece artacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Mutlu İnsanların 5 Finansal Alışkanlığı


4. Standart harcamalarınızı gözden geçirerek bu harcamaları azaltabilmenin olanaklarını araştırın. Her ay yapmış olduğunuz harcamaları göz önüne alın. Bu harcamalardan hangisinin gerçekten mecburi olmadığını bulmaya çalışın. Eğer gerçekten mecburi olmayan bir harcama varsa bunu yapmamaya çalışın ve buradan ortaya çıkan parayı birikim hesabınıza aktarın.

5. Paranızı faize yatırmayı düşünün. Bankalar birbirinden farklı faiz oranlarını müşterilerine sunmaktadır. Bu anlamda bir araştırma içine girerek hangi bankanın daha yüksek faiz verdiğini bularak paranızı buraya aktarabilirsiniz. Böylelikle paranız bir yandan da faiz sayesinde artmış olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir