Bireysel Kredileri Erken Kapatmak Nasıl Avantaj Sağlar?

Bireysel kredileri erken kapatmanın avantajları
Bireysel kredileri erken kapatmanın avantajları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Türkiye’de yaşayan insanların büyük bir kısmı bankalardan kullanılan kredi ile yaşamını idame ettirmektedir. Bunun olmasındaki sebep kimileri için yorganını ayağına göre uzatmamak iken kimileri için de aç kalmamak için yaşamını devam ettirmeye çalışmak olarak düşünülebilir. Kimisi eğitim görmek için bankalardan kredi alırken, kimisi de evine tadilat yaptırmak, yeni bir ev almak, araba almak tatile gitmek vb. sebeplerden dolayı kredi alabilmektedir. Kullanılan bireysel kredileri erken kapatmanın avantajları , dezavantajlarını bilmek ve ona göre hamleler yapmak elbette en doğru yaklaşım biçimidir. Siz de bu konuda detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazının devamını okumalısınız.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisini Erken Kapatmak Mümkün mü?

Bireysel Kredi

Bireysel krediler pratikte her zaman olmasa da teoride maaşınızla orantılı olarak en fazla 36 ay vadeyle kullanabileceğiniz kredi türleridir. Adından da anlaşılacağı üzere kurumsal, şirketsel bazda değilde kişisel istekleri karşılamak adına kullanılan kredilerdir. Bugün gidip herhangi bir bankaya kredi almak üzere başvurduğunuz zaman banka sizin kredi notunuzu inceleyecek ve bununla birlikte kazandığınız maaşa bakarak size vereceği kredinin miktarına karar verecektir. Bu aşamada sizin yapacağınız şey ise hangi bankanın daha uygun faiz ve vade oranlı kredi verdiğini araştırmaktır.

İlginizi çekebilir: Bireysel Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Her zaman en düşük faizli kredinin en iyi kredi olmadığını da aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü kredinin faizi düşükken faizi yüksek olabilir, bu da size yansımasının yüksek maliyetli olmasına sebep olabilir. Bundan ötürü kredinin yıllık ya da aylık maliyet oranını göz önüne alarak kredi seçimi yapmalısınız. Size uygun olan koşullardaki krediyi almaya karar verdiniz ve kredinizi kullandınız. Bir süre sonra elinize toplu para geçti ya da daha uygun bir fiyata kredi buldunuz. Bu durumda krediyi kapatmak isteyebilirsiniz. Krediyi erken kapatmanın size sağlayacağı avantajlar bu açıdan ilginizi çekebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Altın Teminatlı Kredi Veren Bankalar

Bireysel Kredileri Erken Kapatmanın Avantajları

1. Elinize peşin para geçmesinden dolayı krediyi erken kapatmayı düşünüyorsanız bu kesinlikle parayı bir vadeli mevduata yatırmaktan çok daha karlı olacaktır. Bundan dolayı böyle bir karar vermeniz gerekirse krediyi erken kapatma seçeneğine yönelmelisiniz.

2. İnsanların herhangi bir kişiye, kuruma borçlanması, borçlanan insan açısından olumsuz bir psikolojiye sebep olur. Bu psikolojiyi aşabilmenin tek yolu da var olan borçları kapatmaktır. Bundan ötürü de bireysel krediyi erken kapatarak bu olumsuz psikolojiden kurtulabilirsiniz.

3. Kredinin erken kapatılmasıyla birlikte sonraki taksitlerin gecikmesi gibi bir olasılığın önüne geçilmiş olur. Kredi taksitlerinin düzenli ödenmesiyle de kredi notu yükseltilmiş olur.

4. Yeni bir kredi çekmek istediğiniz zaman krediyi erken kapatmış olmanız size bir avantaj sağlayacaktır.

Buradan Kredi Başvurusu Ve İstenen Belgeler sayfamıza Ulaşabilirsiniz.

Buradan da kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

5. Erken kapatma sayesinde gelecekte ödeyeceğiniz kredi faizlerinden belli oranda kurtulmuş olursunuz. Bu da esasında borcunuzun bir miktarda olsa azalmasını sağlar.

Bu avantajların haricinde bazı şartlarda kredinin erken ödenmesi size avantaj sağlamayabilir. Genelde kredi geri ödenmeye başladığı zaman ilk taksitlerde kredi faizi ödenir. Bundan dolayı mesela 12 taksiti olan bir kredinin 8. taksitinden sonrasını peşinen kapatmanız size maddi anlamda çok bir şey sağlamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz