Bireysel Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Yaşam içerisinde ihtiyaçların karşılanması adına kimi zaman bankaların vermiş olduğu kredilerden yararlanılabilir. Kimisi bu kredilerler ev, araba almak isterken, kimisi de tüm borçlarını kapatmak isteyebilir. Kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunuyorsa bu Bireysel Kredi Başvurusu olarak adlandırılır. Bankalardan alınacak olan Bireysel Krediler ile kişiler araba, ev sahibi olabilirler. Yapılacak her başvuruda kredinin size verileceği garanti değildir. Varsayalım ki kredi başvurusunda bulundunuz ama başvurunuz reddedildi. Peki ama neden?

Bireysel Kredi Başvurusu Reddedilmesinin Nedenleri

Kredi almak için herhangi bir bankaya başvurmanız halinde banka sizin durumunuzu araştıracaktır. Yapılan bu araştırma sonucunda eğer krediye uygun olmadığınıza karar verilirse red cevabı alacaksınız. Şimdi bu nedenlere detaylıca bakacak olursak:

Konut kredisi başvuruları kredi başvuruları içerisinde en çok red cevabı verilen kredi çeşididir. Bu kredi çeşidi verilmeden önce alacak olan kişilerin ödeyecekleri taksit miktarının minimum 2 katını kazanıyor olmadı beklenmektedir. Siz bu şartı yerine getirmeden konut kredisi başvurusu yapıyorsanız bu durumda red cevabı almanız olasıdır. Bununla birlikte alınılacak evin tapusunun olmaması yahut eksper raporundaki değerin istenilen dzeyde olmaması bankaların bu kredi başvurusunu reddetmesine neden olabilir.

Bankaların kredi başvurularını reddetmesinin bir diğer nedeni de kişilerin geçmişte yapmış olduğu işlemlerdir. Yani daha önce kredi kartı ya da kredi kullandınız ve buna dair ödemeleri düzenli olarak yapmadıysanız bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenmiştir. Böyle bir durumda da kredi notu düşük olan kişiler bankalardan çok kolay kredi alamamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Anında Para Veren Kredi Veren Bankalar Yerler

İstenirse Bireysel Kredi başvurusu birden çok bankaya yapılabilir. Yani varsayalım ki Yapı Kredi Bankası sizin başvurunuzu reddetti. Böyle bir durumda gidip Garanti Bankası’na kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yapı Kredi Bankasının kredi başvurusunu reddetmesi Garanti Bankası’nın da reddedeceği anlamına gelmez.

Daha önceden herhangi bir bankadan kredi kartı veya kredi ürünü kullanmadıysanız bankalar size daha temkinli yaklaşabilir. Çünkü sizin hakkınızda ellerinde herhangi bir veri yoktur ve ilgili kredi borcunu ödeyip ödeyemeyeceğinizi kestiremezler. Böyle bir kestirim yapamadıkları içinde ilk kullanacağınız kredinin tutarı düşük bir miktar için mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kredi çekerken bu bahsettiğimiz şartları sağlarsanız kredi başvurusunun reddedilmesi için çok da fazla bir sebep kalmamış olur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz