Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Sorgulama

bireysel emeklilik stopaj iadesi sorgulama nasıl yapılır
bireysel emeklilik stopaj iadesi sorgulama nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Özellikle son dönemde Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri mevzusunda insanların kafasına birçok soru takılmaktadır. Bireysel Emeklilik stopaj iadesi almak isteyen kişiler hazırlamış oldukları dilekçelerle, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVDB)’nin kapılarına dayanmış ve haklarını istemişlerdir. Bu konuda BMVDB yetkililerince yapılan açıklamaya göre dilekçeyle başvuruda bulunan 410.000 ‘e yakının kişinin olduğu ve bu kişilerin %85’e yakınına stopaj iadesi yapıldığı belirtilmiştir. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre BES stopaj iadeleri tamamlandı ve BES ‘ ten ayrılan 420 bin 137 kişiye, 395 bin 915 poliçe için toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldı. Bunun yanında stopaj iadesi yapılmayan kişilerin ise başvuruların iptal edilmesinden kaynaklı ödeme yapılmadığı belirtilmiştir. Siz de BES Stopaj iadesi almaya karar verdiyseniz öncesinde dilekçeyi vermiş olmanız gerekmektedir. Dilekçe sonrasında ise internet üzerinden bu durumla ilgili sorgulama yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Sorgulama

Öncelikle BSMVDB ‘ye gidip bireysel emeklilik sistemi stopaj iadesi dilekçesi vermelisiniz. Bu adımı zaten yaptıysanız dilekçenizin durumunu BMVDB resmi web sitesi üzerinden online olarak sorgulama şansına sahipsiniz. Bu sorgulama işlemi için TC kimlik numarasını biliyor olmanız yeterlidir.

Bireysel Emeklilik stopaj iadesini sorgulama için buraya tıklayın. Açılan pencerede TC kimlik numaranızı girin ve Sorgula butonuna tıklayın.

BES geri ödeme talebinde bulundunuz ve talebiniz iptal edildiyse bu durumda neden iptal edildiği ile ilgili açıklamalar tarafınıza yapılacaktır.

Burada anlattığımız şekliyle öncelikle Büyük Mükellefler Vergi Dairesine dilekçe vermeli ve sonrasında da verdiğiniz dilekçe durumunu internetten online olarak sorgulamalısınız. Bu dilekçe sonucunda olumlu bir sonuç alırsanız stopaj kesintisi miktarının ana paraya isabet eden kısmını geri alabilirsiniz.

Çok kısa sürede kesintileri hesaplamak için vereceğimiz kelimeleri de aratarak ne kadar alacağınızı hesaplatabilirsiniz.

  • büyük mükellefler vergi dairesi bes stopaj iadesi
  • bireysel emeklilik stopaj iadesi dilekçesi
  • bes stopaj kesintisi
  • bes stopaj kesintisi hesaplama
  • bes stopaj hesaplama
  • bireysel emeklilik erken çıkış hesaplama

Bireysel emeklilik Stopaj İadesi Dilekçe Örneği

Bu dilekçeler 2 adettir.Biri sizin bireysel emeklilik sistemi için başvuru yaptığınız bireysel emeklilik şirketinden isteyeceğiniz dilekçe örneği , diğeri ise sizin (bes katılımcısı kim ise) doldurmanız gereken dilekçe örneğidir. Bunun nedeni vergi dairesine başvuru yaparken 2 dilekçe verilecek olmasıdır.

Bireysel Emeklilik Katılımcılarının Doldurması Gerekli Olan Dilekçe Örneği

Bireysel Emeklilik Şirketinden İstenilecek Bilgiler için Dilekçe Örneği

Bu dosyaları indirip gerekli yerleri doldurup sizde BES stopaj iadesi için işlemleri başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz