Bireysel Emeklilik stopaj iadesi sorgulama

Özellikle son dönemde Bireysel Emeklilik (BES) stopaj iadeleri mevzusunda insanların kafasına birçok soru takılmaktadır. Bireysel Emeklilik stopaj iadesi almak isteyen kişiler hazırlamış oldukları dilekçelerle, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVDB)’nin kapılarına dayanmış ve haklarını istemişlerdir. Bu konuda BMVDB yetkililerince yapılan açıklamaya göre dilekçeyle başvuruda bulunan 410000’e yakının kişinin olduğu ve bu kişilerin %85’e yakınına stopaj iadesi yapıldığı belirtilmiştir. Bunun yanında stopaj iadesi yapılmayan kişilerin ise başvuruların iptal edilmesinden kaynaklı ödeme yapılmadığı belirtilmiştir. Siz de Bireysel Emeklilik Stopaj iadesi almaya karar verdiyseniz öncesinde dilekçeyi vermiş olmanız gerekmektedir. Dilekçe sonrasında ise internet üzerinden bu durumla ilgili sorgulama yapabilirsiniz.
 

Bireysel Emeklilik stopaj İadesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle BSMVDB’ye gidip Bireysel Emeklilik stopaj iadesi dilekçesi vermelisiniz. Bu adımı zaten yaptıysanız dilekçenizin durumunu BMVDB resmi web sitesi üzerinden online olarak sorgulama şansına sahipsiniz. Bu sorgulama işlemi için TC kimlik numarasını biliyor olmanız yeterlidir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Sigorta Türleri Nelerdir?

Bireysel Emeklilik stopaj iadesi sorgulama için buraya tıklayın. Açılan pencerede TC kimlik numaranızı girin ve Sorgula butonuna tıklayın.

BES geri ödeme talebinde bulundunuz ve talebiniz iptal edildiyse bu durumda neden iptal edildiği ile ilgili açıklamalar tarafınıza yapılacaktır.Burada anlattığımız şekliyle öncelikle Büyük Mükellefler Vergi Dairesine dilekçe vermeli ve sonrasında da verdiğiniz dilekçe durumunu internetten online olarak sorgulamalısınız. Bu dilekçe sonucunda olumlu bir sonuç alırsanız stopaj kesintisi miktarının ana paraya isabet eden kısmını geri alabilirsiniz.

 

Kaynak:

http://www.bmvdb.gov.tr


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir