Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sayesinde kişiler para kazandıkları dönemde birikim yaparak bu birikimlerini devlet katkısıyla da birleştirerek emeklilik döneminde bu parayı harcama ve yaşamını idame ettirme şansına sahip olurlar. Yani sizin standart sigorta primlerinizin haricinde çalıştığınız şirket ya da bireysel olarak kendi tarafınızdan yapılan ek ödemelerle ek bir emeklilik hakkı elde edilir. İlgili sistem daha önceki süreçlerde gönüllüğe dayansa da yeni 2016 senesi itibariyle getirilen yenilikle birlikte otomatik katılımlı bir sistem haline gelmiştir. Bununla birlikte kişilerin çalıştığı yer tarafından zorunlu yapılması gerekli olan “Sosyal Güvenlik Sistemlerine” alternatif bir sistem olmadığını ve sadece ek bir sistem olduğunu da belirtmekte fayda var.

Göz atabilirsiniz: 3600 Günden Emeklilik Nedir? (Şartları ve Sorgulama)

Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz mi?

Dini çevrelerce sorulan en temel sorulardan biri de tıpkı bankalardan çekilen kredilerde sorulduğu gibi bireysel emeklilik sisteminin caiz olup olmadığı yönündedir. Bu sistemde faiz yönünde bir işleyiş olmadığından dolayı da dini açıdan BES’e girip bu sistemden emekli olmanın caiz olduğu dile getirilebilir. Çünkü bu sistemde siz köşeye para koyarsınız ve devlette sizi teşvik etmek için köşeye koyduğunuz paraya ek para koyar ve emekli olduğunuz an itibariyle biriken parayı ister toplu, isterseniz de maaş şeklinde alabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Enpara EkPara Hesabı Nasıl Alınır?

BES Süre

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tarafınızdan yapılan tasarruflar, sizin tercih etmiş olduğunuz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilerek paranızın değer kazanması sağlanır. Tabiki bu işlemi bu konuda uzman olan portföy yöneticileri gerçekleştirir. Bu yapıdan elde edeceğiniz birikim, sistemdeki düzenli ödemelerinize, ayırdığınız miktara, sistemde kalma sürenize göre değişkenlik gösterebilmektedir.

1 Ocak 2013 tarihinden beri devlet tarafından desteklenmekte ve bu desteğe binaen devlet tarafından %25 devlet katkısı uygulanmaktadır. Biriken paralarınıza ek %25’de devlet vermektedir. Yani her 1000TL birikiminiz için devlette 250TL ilave etmektedir.

BES Şartları nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Emekli olmayı istiyorsanız iki tane temel şart vardır:

  • İlk girilen tarihten itibaren 10 yıl boyunca sistemde bulunmak
  • 56 yaşını tamamlamış olmak

İlginizi çekebilir: Bireysel Emeklilik mi Vadeli Mevduat mı?

Bunun dışında bilinmesi gerekenler

  • Dilerseniz emeklilik sözleşmesi süreci içerisinde biriktirdiğiniz rakamı arttırıp, azaltabilirsiniz.
  • Emekliliğe hak kazanımından sonra dilerseniz programlı bir ödeme, dilerseniz toplu para çekme dilerseniz de yıllık gelir sigortası seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir karardır.
  • Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı kesintisiz ödenmek zorunda değildir. Dilediğiniz noktada katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.
  • Bir sözleşme yılında en çok 6 defa fon dağılım oranını ve en çok 4 defa da emeklilik planını değiştirebilirsiniz.
  • Emekliliğe hak kazanmadan önce istediğiniz zaman sistemden ayrılabilirsiniz. Erken ayrılmanız durumundan birikimlerinizden ve %25’lik devlet katkısından varsa giriş aidatı ve stopaj kesilir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Finansbank Swift Kodu Nedir?