Bireysel Emeklilik mi Vadeli Mevduat mı?

bireysel emeklilik

Türkiye’de yaşayan insanların çoğu yatırım için altın ve vadeli mevduatı seçiyor. Hal böyle olunca insanların çoğu altın ve vadeli mevduata yönelince BES’in yani bireysel emeklilik payı daha düşük kalmış oluyor.

Özellikle BES’te yapılan yenilikle devlet katkı payının dahil olması sonucunda yatırım için tercihini vadeli mevduat ve altından yana kullananların bir kısmı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ ne doğru yönleniyor.

Yatırımlar genel olarak incelendiğinde hali hazırda Borsa endeksinin payı bu anlamda birinciliği üstleniyor. Bundan sonra ikinci sırayı dolar alıyor ve 3. sırayı da Bireysel Emeklilik fonları alıyor. Türkiye’de yaşayanlar tarafından tercih edilen TL vadeli mevduatı ise Bireysel Emeklilik fonlarının hemen altında yer alıyor.

BES’in bu yatırım araçları içerisinde ciddi bir pay aldığı görülüyor ve bu pay yıldan yıla artış gösteriyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine mi Vadeli Mevduata mı Yatırım Yapmalı?

Bu kararı verebilmek için öncelikle yatırım için ne kadar bir süreç ayırdığınıza karar vermelisiniz. Yani siz 10 seneden daha erken bir dönüş beklemiyorsanız bu durumda Bireysel emeklilik sizin için doğru bir seçim olacaktır. Bunda elbette en büyük etken devlet desteğidir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey bu desteğin alınabilmesi için 56 olarak belirtilen yaşın doldurulması gerekliliğidir. Eğer bu kadar bekleme düşünceniz yoksa bu durumda istediği kadar avantajlı olsun BES sizin için doğru bir seçenek olmayacaktır. Çünkü ortalama ikisinin de getirisi aynı denilebilir.

Göz Atabilirsiniz;

BES’e göre daha kısa vadeli yatırımlar düşünüyor ve sonucu almak için BES kadar beklemek istemiyorsanız bu durumda elbette sizin için Vadeli Mevduat yatırımı yapmak en makulu olacaktır. Yani bu kararı verirken yatırımın ne kadar sürede dönüş yapacağı faktörü en temel faktördür.

Vadeli mevduatlarda bilindiği üzere vadeyi siz seçebilmektesiniz ve seçtiğiniz vadeye göre de ilgili faiz oranı bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Faiz almak istemiyorum diyorsanız vadeli mevduat yerine dilerseniz katılım bankalarından birine para yatırım yatırımınızın banka katılım ortaklığı ile faizsiz olarak değerlendirilmesini de sağlayabilirsiniz. Katlım bankası hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Katılım Bankası nasıl çalışır isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Gayrimenkul-Altın-Borsa?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/garanti-bbva-vadeli-mevduat-hesabi-ozellikleri/
  2. https://www.kredivepara.com/enpara-vadeli-mevduat-hesabi/
  3. https://www.kredivepara.com/akbank-vadeli-mevduat-hesabi/
  4. https://www.kredivepara.com/ara-donem-odemeli-mevduat-nedir/
  5. https://www.kredivepara.com/yapi-kredi-satilik-gayrimenkuller/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz