Birikim Yapmak İçin Bireysel Emeklilik Mi Altın Mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

En çok merak edilen konulardan biri de birikimin hangi yöntemle yapılması gerekliliğidir. Yani tutup dövize mi para yatırmalı? altına mı yatırmalı? yoksa Bireysel Emeklilik sistemine kayıt mı yaptırmalı?  Kafanıza birikim yapmayı koyduysanız bu yöntemlerden hangisini seçerseniz seçin sizin için avantajlıdır. Burada birikim yapmak için altın mı bireysel emeklilik mi sorusuna her ikisinden de elde edilebilecekler düşünülerek yanıt verilmelidir. Bunun için de hem altını hem de BES’i ayrı ayrı değerlendirip oradan bir sonuca varmak lazım.

bireysel-emeklilik-mi-altin-mi-2Bireysel emeklilik sistemi (BES)

Bireysel emekliliğin en cazip tarafı şüphesiz ki devlet tarafından desteklenen bir sistem olmasıdır. BES içerisinde yapacağınız ödemelerde devlet belli oranda primlerinize katkı sağlamakta ve biriktirilen paranın daha hızlı artmasını desteklemektedir. Altınla kıyaslandığında onda elbette bu tarz bir şans bulunmamaktadır. Devlet bu prim desteğini verirken belli şartlar istemektedir. 10 yıl boyunca Bireysel Emeklilik sisteminden çıkmamanız durumda her yatırdığınız 100TL’ye devlet de %25 katkı sağlamaktadır. Yani siz aylık 100TL yatırırsanız devletin vermiş olduğu destekle bu rakam 125TL olacaktır.

İlginizi çekebilir: Birikim Hesabına Para Nasıl Yatırılır?

Dezavantajları?

BES sistemi’ne dahil oldunuz ve 10 yıl dolmadan çıkmak istediniz. Bu durumda devletin vermiş olduğu %25’lik ekstra miktarlardan kesinti olacak ve bazı vergilerde bu sistem kapsamında biriken paranızdan kesilecektir. Yani 10 yıldan daha kısa süreli bir birikim yapmayı düşünüyorsanız Bireysel emeklilik Sistemi pek de size göre değil.

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında 1 yıl boyunca aylık 100TL yatırdığınızı varsayalım. Senede 1200TL gibi bir rakam biriktirmiş olacaksınız. Buna %25 devlet desteği de eklenince bu rakam bir anda 1500TL olmuş olacak. Devlet 10 yıl şart koyduğundan dolayı siz bu 1 yılın sonunda çıkmaya karar verirseniz öncelikle devletin vermiş olduğu 300TL geri alınacak ve Devlet tarafından geri kalan paradan da kesintiler yapılacaktır. Yani sizin biriktirmiş olduğunu 1200TL’den de bir miktar kesinti olacak ve bu işten kar edecekken zarar etmiş bir konuma geleceksiniz.

Devlet vermiş olduğu desteği belli seneler için belli oranlarda olacak şekilde belirlemiştir:

a. Bu sistemde 10 yılınızı doldurmuş ve emeklilik yaşınızın gelmesiyle birlikte ayrılırsanız verilen devlet katkısından %100 oranında,

b. 10 sene bu sistemde kalır ancak emeklilik yaşınızın dolmasını beklemeden bu sistemden ayrılırsanız bu durumda devlet katkısından %60 oranında,

c. 6 sene bu sistemde kalır ve sonrasında ayrılırsanız bu durumda devlet katkısından %35 oranında,

d. 3 yıl bu sistemde kalır ve sonrasında bu sistemden ayrılırsanız devlet katkısından %15 oranında,

yararlanabilmektesiniz.

e. 3 sene dolmadan da BES sisteminden ayrılırsanız bu durumda da hiç bir şekilde devlet desteğinden yararlanamamaktasınız.

Bireysel Emeklilik sistemi’nden tam anlamıyla yararlanmanız için 10 seneyi bu sistemde doldurup sonrasında emekli yaşınızı doldurup sistemden ayrılmalısınız.

bireysel-emeklilik-mi-altin-miAltın:

Son 10 yılın altın grafiğini açıp incelendiğinde başlangıç noktasına göre altının kazandırdığını ancak  2011 senesi itibariyle altının düşüşe geçtiği ve o seneden sonrasından bu güne kadar bakıldığında kaybettirdiği gözlemlenmektedir. Uzun vadede düşünüldüğünde altın kazandıran bir yatırım aracıdır. Altından kısa vadede kazanmak için yüksek rakamlarla alım satım yapmak gerekmektedir. Düşük miktarlarda birikim yapan bir kişi için de altın kısa vadeli kazançlar sağlamayacaktır. BES Sisteminde var olan sistemden erken ayrılma durumunda oluşacak bir kesintinin altında olmaması bu açıdan altını daha cazip kılabilmektedir. Altın fiyatlarının yükseldiği her an altını satabilir ve bu satış sayesinde para kazanabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Göz atabilirsiniz: Altın Alıp Satarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Altın mı Bireysel Emeklilik mi sorusuna cevap biraz da sizin geleceğe bakışınızla doğru orantılı olarak şekillenecektir. Emeklilik için bir yatırım planı düşünüyorsanız bu durumda hiç vakit kaybetmeden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olmalısınız. Kısa sürede ve sistemden ayrılma kesintisi olmadan birikim amaçlıyorsanız bu durumda Bireysel Emeklilik Sistemi sizin için doğru seçenek değildir. Yani 2 sene gibi bir sürede altından kar elde etmeniz mümkünken, Bireysel Emeklilik sistemi içerisinde kar elde etmeniz için minimum 3 sene bulunmanız gerekmektedir.

Birikim Yapmak İçin Hem Bireysel Emeklilik Hem DeAltın

BES sistemi’nden katkı payı ödemelerini siz belirleyebilmektesiniz. Dilerseniz senelik, altı aylık, üç aylık ve aylık ödeme planları oluşturabilirsiniz. Bunun yanında ödenecek tutarı yine siz belirleyebiliyorsunuz. Dilerseniz aylık 100TL ödeyin dilerseniz 1000TL, dilerseniz de daha yüksek miktarlar…

Bu açılardan da bakıldığında birikim yapma planınız varsa bunun bir kısmını Bireysel Emeklilik Sistemi’ne bir kısmını da altına ayırabilirsiniz. Altın almak için kuyumcuya gitmenize de gerek yok! Bankadan altın hesabı açarak dilediğiniz miktarda altın alma şansına sahipsiniz.

Bu sayede kısa vadede altından kar elde etme şansına sahip olmuşken, gelecekte emekli olmanız durumunda da Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alacağınız para ile daha rahat bir yaşam sahibi olacaksınız.

Göz atabilirsiniz: Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Gayrimenkul-Altın-Borsa?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz