Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Kaç Günde Yapılıyor?

bes iptali
bes iptali

Emeklilik kişilerin bütün hayatı boyunca çalışarak hayal ettiği ve gerçekleştiremediği bazı hayallerini gerçekleştirmek istediği çalışamadığı, hayatında ki bir zaman dilimidir. Yapmak istediğiniz hayallerinizi emeklilikte de yapmanın zor olduğunu emekli olunca anlar insan. Çünkü emekli maaşı geçim için bile zor yetmektedir. Yani normal çalışarak aldığınız aylıkla geçinmek zorken birde emekli maaşıyla geçinip birde hayallerinizi gerçekleştirmeniz zor hale gelmektedir. Bireysel emeklilik, tamda burada devreye girmektedir. Ayrıca bireysel emeklilik iptali seçilmez ise sistem, sosyal ve kamu sistemlerine güvenlik sağlayarak tamamlayıcı bir işlevi de yerine getirmektedir.

Bireysel emeklilik iptali ile para iadesine gelince, istediğiniz zaman paranızı almanız mümkündür. Kanun koyucular, planlayıcılar ve şirketler Bireysel Emeklilik Sistemini uzun vadeli yatırım için tasarlamış ve en yüksek avantajı her zaman uzun vadede elde edecek şekilde organize etmiştir ancak ihtiyaç halinde her zaman paranızı geri alabilirsiniz. Devletimiz tarafından zorunlu olarak yapılması gereken bireysel emeklilik sistemine 2017 başı itibarı ile geçildi. Bütün çalışanlar, işverenleri vasıtası ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılacaklar. Bu sistemden girdikten sonra en geç 2 ay içinde çıkma hakkınız bulunmaktadır. Sistem bir kredi borcu ödemek gibi katı şartlardan oluşmamaktadır. Kişiler için oldukça esnetilmiş bir bireysel emeklilik sistemi vardır. İstediğiniz zaman fona prim ödemelerine ara verebilir, fazla para yatırabilir ya da belli sayıda yıl içinde para çekebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Para İadesi Ne Zaman Gerçekleşir?

Belirlenen geçiş planına göre 5–9 çalışanı olan işletmeler 01.01.2019 Tarihi itibari ile BES sistemine otomatik olarak dahil edildiler. Sistem T.C. Vatandaşı olan ve 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanları kapsam altına almaktadır. Yönetmelik kapsamındaki çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek katkı payı tutarı minimum prime esas kazancın yüzde üçü olarak hesaplanacaktır. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi, 2017 yılına girilmesinin ardından hayatımıza dahil olmuş bir uygulamadır. Çalışanların maaşlarından belirli oranlarda kesintiler yapılarak, isimlerine açtırılan bireysel emeklilik hesaplarına aktarılan bu kesintiler, devlet tarafından %25 katkı ile de arttırılmaktaydı. Fakat beklenen oranlarda destek görülmediği, yapılan bireysel emeklilik sitemi iptali başvurularıyla anlaşılmıştır. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyen kişilerin;

Çalışanlar emeklilik planına dahil olduklarının kendilerine bildirilmesinden sonraki 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkını kullanarak plandan ayrılabilirler. Bu durumda ödemiş olduğu katkı payları 10 iş günü içinde kendisine iade edilecektir. Getirdiği sorumluluklar dışında sistem ek bir maliyet yaratmayacaktır. İşveren çalışanını otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda uygun görülen şirketlerden birinin sunacağı emeklilik planına dahil edecek ve bu sözleşmeleri çalışan adına imzalayacak bir temsilci atayacaktır. İşveren katkı payını hesaplayarak bireysel emeklilik şirketine aktaracaktır. Aktarımın geç gerçekleşmesinden dolayı çalışanın uğradığı parasal kayıptan sorumlu olacaktır.

Ayrıca isterseniz iptal etmeyip nakit çekme de yapabilirsiniz. İşte Detaylar BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz