Bireysel Emeklilik Ayrılma Hesaplama?

bireysel emeklilik ayrılma hesaplama
bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Bireysel Emeklilik yani herkesin BES olarak bildiği kişiye özel bir birikim ve emeklilik sistemidir. BES içerisinde yapılan tüm sözleşmelerde sizlerin belirlediği tutarlarda ödeme yapılır. Bu ödemelere %25 devlet ek katkı payı öder. Fakat bazıları Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama işlemini yaparak sistemden çıkmak istiyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadeli bir sözleşmedir. Sözleşmeden emekli olabilmek için mevcutta devlet üzerinde bir emeklilik planınız olmasa bile özel olarak sözleşmelerinizi şirketler aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden emekli olabilmek için 56 yaş sınırı belirlenmiştir. Bu yaşa gelmeden BES sözleşme iptal etme durumunda kesintiler şirketiniz tarafından tarafınıza yansıtılacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir:

 1. Birikim Yapmak İçin Bireysel Emeklilik Mi Altın Mı?
 2. Bireysel Emeklilik mi Vadeli Mevduat mı?
 3. Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Sorgulama
 4. SSK Emeklilik Prim Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

BES sözleşmenizi uzun vadeli olduğu için çeşitli sebeplerden dolayı iptal etmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki bu iptaliniz sizlere çok pahalıya patlayacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmenizi iptal etmeden önce, dilerseniz şirketinize yapmış olduğunuz ödemeyi bir süreliğine dondurabilirsiniz. Bunun yanında, imzalamış olduğunuz BES sözleşmesinin planını değiştirerek daha cazip bir plana sözleşmenizi taşıyabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden emekli olmayı artık istemiyor, tüm bu alternatif yollar sizi tatmin etmiyor ve BES sözleşmenizi noktalamak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

BES Ayrılma Hesaplama

Yönergelerimizi takip ederek sözleşmenizden cayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik sözleşmeniz fes etmek için öncelikle bu sisteme nasıl dahil olduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Zorunlu BES ile sizler bu sisteme dahil olduysanız, dahil olduğunuz aydan itibaren sözleşmeyi 2 ay içerisinde iptal edebilirsiniz. Bu iptal talebinizi şirketin müşteri hizmetlerine kendiniz ileterek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Sözleşme iptal talebinizin ardından şirketiniz sizlere bazı formlar gönderecektir. Bunları doldurup ek istenen evraklarla birlikte şirkete ulaştırmanızın ardından işleminiz yasal olarak resmen başlamış olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir:

 1. BES Kısmi Para Çekme Nasıl Yapılır?
 2. BES İptali Nasıl Yapılır?
 3. BES Kesintisi Ne Kadar?
 4. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmenizi kendiniz yaptırdıysanız, sistemden ayrılmak için yine bu talebinizi şirketinize iletmeniz gerekmektedir. Sözleşmenizin ne zaman imzalandığı, yaşınız, sözleşmenizin süresi gibi birçok unsura bakılarak sizlere ayrılmanız halinde ödenecek tutar belirtilir.

BES sözleşmenizi erken iptal etmek istediğinizde, sizlere sunulan devlet katkı payının tamamını alamayabilir, hatta yatırmış olduğunuz birikimin bir kısmını ya da tamamını kaybedebilirsiniz. Detaylı ayrılma tutarınız, şirketinize talebinizi ilettiğinizde sizlere iletilecektir

Bireysel Emeklilik Ayrılma Hesaplama

BES sözleşmenizi iptal ettiğinizde alacağınız tutar ne kadar? Bunu öğrenmek için şirketinizin internet şubesi, çağrı merkezi ve ofislerine giderek sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şirketinizden ayrılmaya karar kıldığınız anda evraklarınızın eksiksiz şirketinize ulaşması gerekmektedir. Otomatik BES ile sizlerden herhangi bir kesinti olmadan sözleşmeden ayrılabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmelerinin iptali istenildiğinde, sözleşmenin yasal iptal süresi 20 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde, birikiminizden kesilen tutarlar düşülür, birikiminizin fon satışı yapılır ve kalan tutarınız hesabınıza aktarılır.

Ayrılma talebinizle birlikte; Otomatik Katılım BES ile tarafınıza verilen 1000 TL devlet katkı payı sizlere verilmez. İsteğiniz üzerine yapılan BES sözleşmelerinde sizlerden ek olarak yönetim giderleri, sözleşme cayma bedeli gibi kesintiler alınır.

Benzer yazılarımız;

 1. İnternet Şubesi Nedir? Nasıl Kullanılır?
 2. SGK Eksik Gün Nedenleri Nelerdir, Bildirimi Nasıl Yapılır?

 3. Citibank İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır?
 4. BES Hesaplama Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz