Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bileşik faizin normal faizden belirgin bir farkı vardır. Normal faiz sadece sermayenin faizi ile yetinir. Bileşik faizde ise hem sermayenin faizi hem de faizler katlanarak büyür. Günümüzde pek çok banka kredi verirken bileşik faiz kullanmakta, kredi almadan önce anlatacaklarımızı göz önünde bulundurmanızı öneririz. Bu sebeple bileşik faiz aldığınız bankalar veya kredilerin değeri sürekli büyür.

Ev kredisinde veya taşıt kredisinde aldığın kredi Türkiye’de genelde aylık gösterilir. Mesela ev kredisi aylık %1.28 demek yıla vurduğunda %15.36 demek değildir. (yani %1.28 i basitçe 12 ile çarpmak size yanlış sonuç verecektir. Doğru cevap ise %19.34tür.) Bu çok yapılan bir yanlıştır ve bu yanlış birçok kişinin hayatını mahvetmektedir.

Aldığınız kredi günlük, aylık veya yıllık faiz, bileşik etkisi gösterir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kredi Aylık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yıllık Toplam Maliyet Oranı Ne Demek?

Ne kadar çok faiz erken birleşirse faiz o kadar fazla büyür. Bu duruma 2 taraftan da bakabilirsiniz. Parasını faize yatıran için parasının artması söz konusudur. Kredi alan için ise borcunun ödemesinin artması söz konusudur. Mesela bazı birikim hesapları günlük hesaplanırken, bazı ihtiyaç kredileri aylık işler.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faizi ilk sene için hesaplayalım. Şimdi yaklaşık 100.000 tl tahvil aldığımızı varsayalım. Tahvili de seneliği %20 faizden aldığımızı varsayalım.

İlk sene için alınacak faiz 100.000 tl’yi %20 ile çarparak buluyoruz, 120.000 tl oldu alacağımız faizi bulmak için ise 120.000 tl den 100.000 tlyi çıkartıyoruz. 20.000 tl ise alacağımız faiz olur.

Eğer ikinci yılı da hesaplamak istiyorsanız elde ettiğiniz faizi sermayenize ekleyip bir sonraki faizi hesaplamak için 120.000 tl den aldığınız tahvilin faizini ekleyerek bulursunuz.

3 ve Daha Fazla Yıllar için Bileşik Faizi Nasıl Hesaplanır?

Sonraki yılların bileşik faizini hesaplayalım. Bileşik faizin etkisinin büyüklüğünü daha iyi görmek için sonraki yılların bileşik faizini hesaplayalım. Her sonraki yıla geçtiğinizde hesabın büyüklüğü gittikçe büyümeye başlar. Aynı oranda başka bir tahvil aldığımızı varsayalım şimdi de. 2. yılımızın tahvil almadan önceki sermayesi 120.000 tl şimdi yine %20lik bir tahvil aldık diyelim. Ne yaptıysak yine aynısını yapıyoruz ve 120.000tlyi %20 ile çarpıp ekliyoruz. 24.000 yapıyor bunu da sermayemize ekliyoruz, 144.000 tl yapıyor.

Şimdi de 3.yılı hesaplayalım. Yine %20 ‘den tahvilimizi aldığımızı varsayalım 144.000 liramız var. Yine aynı işlemi yapıyoruz ve 144.000 tl %20 ile çarpıyoruz. Alacağımız faizi buluyoruz ve çıkan sonuç 28.800 tl oluyor.(unutmayalım bu alacağımız faiz sermayemize daha bunu eklemedik.)Bu elde ettiğimiz sayıyı da sermayemize ekliyoruz ve 172.800 tl elde ediyoruz.

Bileşik Faiz Formülü Nedir?

Bileşik Faiz Formülü Nedir?
Bileşik Faiz Formülü Nedir?

Bileşik faiz formülü nasıl hesaplanır. Bileşik faiz formülü belli sayıda sene (n) geçtikten sonra gelecekteki değeri ne olur (FV) onu görmemizi sağlar.

  • FV (future value) gelecekteki paranın değerini belirtir,
  • P koyduğun sermaye,
  • i yıllık alacağın faiz oranı,
  • c yılda kaç kere faizin bileştiğini gösterir. Örneğin faiz günlük işliyorsa 365 defa bileşir faiz.
  • n kaç yıl boyunca bileşik faiz alacağınızı hesaplayacağımızı bulmamızı sağlar. Örneğin 10 yıl sonra ne olur gibi soruları bulmamızı sağlar. 10 yıl sonra ne olur? Sorusunun cevabı içinse n yerine 10 yazacaksınız.

Formüldeki değişkenleri yerleştir. Eğer faiz fazlaca bileşirse tek tek yazarak bulmamız neredeyse imkansız olur. Her hesaplamada bu formülü kullanabilirsin. Bu formülü kullanabilmen için aşağıda belirttiklerimizi bulman gerekiyor:

Koyulan sermayeyi bilmelisin. Yatırımın anaparası koyduğun sermayedir. Bu aldığın tahvide koyduğun anaparadır. Örneğin 1000tl mevduat faizine yatırdınız. Bu durumda koyduğunuz sermaye 1000tldir.

Alacağınız faiz oranını hesaplayın. Mevduat faizinden alacağınız oran yıllık ve yüzdesel birimde gösterilmelidir. Örneğin 1000tl koyduğunuz sermaye için %20 yıllık faiz vardır. Formülde hesap yaparken verilen yüzdesel birimi 100’e bölmeliyiz. Örneğin %20/100=0.20 olur.

Ayrıca alacağınız bileşik faizin ne kadar bileşeceğini de bilmelisiniz. Genel olarak faiz günlük, aylık olarak bileşir(katlanır).Örneğin aylık alınacaksa faiz yılda 12 ay olduğu için c’ye 12 yazacaktınız.  Aynı şekilde günlük olsaydı yılda 365 gün olduğu için 365 yazacaktınız.

Ne kadar uzun zaman mevduat faizini alacağınızı kararlaştırın. Kararınız 5 yıl olabilir, 10 yıl olabilir. Eğer 10 yıl alacaksanız n’ye 10 yazacaksınız.

  • Buradan da kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Formü kullan, değişkenleri yerlerine koy. Yerine koyduktan sonra tekrar doğru yazmış mısın kontrol et. i’yi yani yıllık alacağın faizin oranını yüzdesel halini 100’e böldüğünden emin ol. Aynı şekilde c’yi yani yılda kaç kez bileşik faizin katlandığını (bileştiğini) doğru yazdığından emin ol. Ardından formülü belirttiğimiz gibi yerleştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz