BES Sorgulama Nasıl Yapılır?

bes sorgulama
bes sorgulama

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bireysel Emeklilik Sistemi; önceden devletin az destek verdiği bir birikim türüyken, son yıllarda devletin desteği bu sisteme teşvik amacıyla artmıştır. Özellikle gençleri birikime, biriktirmeye alıştırmak için çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. 1 Ocak 2017 yılı itibariyle devlet öncelikle kendi bünyesinde bulunan tüm kamu çalışanlarını bu sistemle tanıştırmıştı. Daha sonra kademeli olarak 5 ile 9 kişi arasında çalışanı bulunan tüm şirketleri BES sözleşmeleri yapmaya mecbur kılmıştır. 1 Ocak 2019 yılı itibariyle BES sözleşmesinden yaralanmayan şirket ve kamu çalışanı kalmamıştır. Zorunlu BES sözleşmeleri, 45 yaş ve altındaki kişilere öncelikli verilmiştir. Sisteme dahil olan herkese ek devlet katkısı olarak 1000 TL tanımlanmıştır. Bunun yanında, maaşlarından kesilen her tutar için %25 devlet katkısı ilave edilmektedir. Bes sorgulama da bu yüzden önemini kazanmakta.

Dikkatinizi Çekebilir:

 1. BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?
 2. BES Biriken Para Sorgulama
 3. İnternet Şubesi Nedir? Nasıl Kullanılır?
 4. BES Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kendi iradeleriyle BES sözleşmesine imza atanlar, 1000 TL olan devlet katkısını alamamaktadır. Bu kişiler, aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık yatırdıkları tutara göre %25 devlet katkısı almaktadır. Her yıl devlet katkısı güncellenmektedir.

BES Sorgulama

Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden birikim yapmak isteyen kişiler, kaç tane BES hesaplarının olduğunu, rızası dışında BES hesabı açılıp açılmadığını, iptal etmiş oldukları BES hesaplarının işleme alınıp alınmadığını merak ederler. Bu sorulara cevap aramak için internet üzerinde sıklıkla bes sorgulama araması yapılır. Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmeleri kişiye özeldir. Dileyen herkes birden fazla BES hesabı açabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Hizmet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Dikkatinizi Çekebilir:

 1. BES Kısmi Para Çekme Nasıl Yapılır?
 2. BES İptali Nasıl Yapılır?
 3. BES Kesintisi Ne Kadar?
 4. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

BES Sorgulama

Kişiler, adlarına düzenledikleri BES sözleşmelerini en kolay yoldan öğrenmek için E-Devlet sistemini kullanabilirler. E-Devlet sistemine giriş yaparak tüm Bireysel Emeklilik sözleşmelerinizi, bu zamana kadar kazanmış olduğunuz devlet katkı tutarlarını, sözleşme imzalama tarihinizi, yıllık devlet katkı kazanma payınızı, yıl içerisinde kazanacağınız devlet katkı tutarlarını, belirlenen devlet katkısını hak etmeniz için hesabınıza yatırmanız gereken tutarı tek bir ekran üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden Otomatik BES sözleşmenizi ve sözleşme detaylarınızı yine kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet üzerinde yer alan bilgiler, kesin değildir. Yani, yatırmış olduğunuz tutarlar, devlet katkınız, sözleşme iptaliniz gibi birçok işleminiz E-Devlet üzerine geç yansıyor olabilir. Fakat buradaki bilgiler, sözleşmeleriniz hakkında sizlere genel bir fikir sağlayacaktır.

E-Devlet şifreniz yoksa; kullanmış olduğunuz bankanın internet şubesinden, PTT üzerinden alınacak şifre ile kolayca E-Devlet adresine giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir problemle karşı karşıya kalmamanız için; alacağınız e-Devlet şifresini hiç kimseyle paylaşmamanız önerilir.

BES sözleşmenizi, ayrıca bağlı bulunduğunuz şirket üzerinden alacağınız internet şubesi üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Buradaki bilgiler, E-Devlet sistemine göre daha kesin bilgilerdir.

BES İptal İşlemi

BES iptalini gerçekleştirmek istediğinizde öncelikle otomatik katılımcı olarak sisteme dahil olduğunuz için cayma süreniz devlet tarafından 2 ay olarak belirlenmiştir. Bu süreyi aşan iptal taleplerinde bağlı bulunduğunuz şirket sizlerden kesinti yapabilir ve 1000 TL devlet katkısını kaybetmiş olacaksınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Benzer yazılarımız;

 1. İnternet Şubesi Nedir? Nasıl Kullanılır?
 2. İnternet Şubesi Nasıl Kapatılır? 3 Yöntemle!
 3. Citibank İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır?
 4. Burgan Bank İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz