BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?

bes nakit çekme
bes nakit çekme

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bireysel emeklilik sistemi kısa adıyla BES, kişilerin çalıştıkları dönemdeki hayat şartlarını ve hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirmeleri için bugünden düzenli birikim yapma imkanını sağlayan, devlet katkısıyla da desteklenmiş tasarruf ve yatırım sistemine denir. Bireysel Emeklilik Sisteminde emekliliğe hak kazanabilmeniz adına, sisteme giriş tarihinden bu yana en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca Bes Nakit çekme işlemi de yapılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: BES Kısmi Para Çekme Nasıl Yapılır?

İsterseniz emeklilik hakkını ilerleyen bir tarihte de kullanabilirsiniz. Bireysel emekliliğe hak kazanmanız ve bireysel emeklilik hesabınızdaki tüm birikiminizi almak istediğiniz durumda, toplu para yani birikimlerin tamamının defaten ödenmesi durumunda, programlı geri ödeme yani birikimlerin bir program dahilinde aylık, üç aylık, altı aylık veyahut yıllık dönemlerde düzenli ödenmesi durumunda ya da yıllık gelir sigortası yani bir şirket ile yapacağınız yıllık gelir sigortası sözleşmesi durumunda maaş bağlanması gibi seçeneklerinden birini seçebilir veya hesabınızdaki tutarı belirtilen seçenekler içerisinde paylaştırabilirsiniz.

BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır?

Getirdiği sorumluluklar dışında sistem ek bir maliyet yaratmayacaktır. İşveren çalışanını otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda uygun görülen şirketlerden birinin sunacağı emeklilik planına dahil edecek ve bu sözleşmeleri çalışan adına imzalayacak bir temsilci atayacaktır. İşveren katkı payını hesaplayarak bireysel emeklilik şirketine aktaracaktır. Aktarımın geç gerçekleşmesinden dolayı çalışanın uğradığı parasal kayıptan sorumlu olacaktır.

Sistem bir kredi borcu ödemek gibi katı şartlardan oluşmamaktadır. Kişiler için oldukça esnetilmiş bir bireysel emeklilik sistemi vardır. Bireysel emeklilikte, istediğiniz zaman paranızı almanız mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi yatırım için tasarlamış ve en yüksek avantajı her zaman uzun vadede elde edecek şekilde organize etmiştir ancak ihtiyaç halinde her zaman paranızı geri alabilirsiniz. Bu sistemden girdikten sonra en geç 2 ay içinde çıkma hakkınız bulunmaktadır. İstediğiniz zaman fona prim ödemelerine ara verebilir, fazla para yatırabilir ya da belli sayıda yıl içinde para çekebilirsiniz. Bu durumda ödemiş olduğu katkı payları 10 iş günü içinde kendisine iade edilecektir.

Göz Atabilirsiniz: Bireysel Emeklilik Ayrılma Hesaplama?

BES Nedir?

Emeklilik fonlarında biriken paralar, yatırımlarla değerlendirilecekler ve bunun yanında bir de devlet katkısı eklenerek paranın biraz daha bireysel emeklilere faydalı olması sağlanacak. Devlet bu önlemler sayesinde tasarruf miktarını arttırmaya ve tüketimi, borçlanmayı biraz dizginlemeye çalışıyor da denilebilir. Sisteme giriş yapmış olan özel veya kamu kurumu çalışanları, dilerlerse 6 aylarını doldurmalarının ardından kendi istekleri ile ayrılabilecek, birikmiş paralarını da alabilecekler. Lakin 6 ayın ardından 2 aylık bir müddet bulunuyor ve bundan sonra kesintisiz bir şekilde sistemden çıkmak maalesef mümkün olmayacak. Tabii ki zorunlu BES sisteminden erken çıkanlar, maalesef devlet katkısından da faydalanamayacak ve sadece biriktirdikleri para kadarını geri alabilecekler. Sisteme devam edenler ise direkt olarak her ay devlet katkısını görme imkanı yakalayamayacaklar. Zira devlet katkısı belli bir senenin ardından hesaplara aktarılacak ve çıkışta alınacak.

Ayrıca BES Biriken Para Sorgulama hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz