BES Kısmi Para Çekme Nasıl Yapılır?

bes-kısmi-para
bes-kısmi-para

BES; yani Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin normal emeklilik altında aldıkları aylığa ek olarak geliştirilen bir birikim sistemidir. Bireysel Emeklilik Sistemine isteyen herkes dahil olabilir. Devlet kanadında kamu emeklilik şartlarına ek olarak tasarruf döneminin daha verimli geçirilmesi ve gençlerin birikime daha çok teşvik edilmesi için ekstra teşvik edici unsurlar hayata geçirilmiştir. Her ne kadar devlet Bireysel Emeklilik Sistemini desteklese de zorunlu olmadığı için bu sisteme katılma kararını bizlere bırakmıştır. Aynı zamanda Bes kısmi para çekme işlemi de bulunmaktadır. BES sözleşmeleri yapan birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin çoğu bankalarla anlaşarak kullanıcılar toplamaktadır. Yapılan sözleşmeler 3 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca bazı şirketler; bünyesinde Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmeleri yaptıranlara bazı cezbedici kampanyalar sunmaktadır. Sizlere, vadesinden önce sözleşmeyi fes ettiğinizde ne kadar devlet katkısı alacağınız, yatırımınızın ne kadarının kesileceği ve sözleşmeden doğan farklı bir cayma bedelinin bulunup bulunmadığının bilgisi ilk andan itibaren verilir. Dolayısıyla BES üzerinde yapmış olduğunuz birikimden para çekebilmek için bu şartları iyice incelemeniz ve sizlere uygun olan şirketle sözleşme imzalamanız yararınıza olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?

BES Kısmi Para Çekme

Yapmış olduğunuz Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmelerinde birikiminizden nakit çekebilmek için şirketlerin zorlayıcı sebepleri bulunmaktadır. Bu zorluklarla kişilerin daha çok sistemde kalması hedeflenmektedir. Fakat yeni yapılan düzenlemelere göre; var olan BES hesabınızdan nakit çekebilmeniz için, sözleşmenizi iptal şartı ortadan kaldırılmıştır. Yani; vadesi dolmadan BES Üzerinden Kısmi Para Çekme İşlemini devlet düzenlemesiyle artık yapabilirsiniz. Bu tasarı TBMM tarafından kabul edilmiş ve medya gündemine yerleşmiştir. Sizlerde, var olan BES sözleşmenizi bozmadan, şirketinizin belirlediği şartlarda nakit çekebilirsiniz. BES üzerinden nakit çekmenin bazı şartları vardır: Öncelikle nakit çekme nedeniniz; eğitim, sağlık ya da yeni bir ev almak gibi hayatınızı etkileyecek önemli bir sebep olmalıdır. Bunun yanında şirketinizin bu talebinizi değerlendirme şartları saklıdır. Detaylı bilgi almak için BES sözleşmesini yaptığınız şirketle görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Göz Atabilirsiniz: Bireysel Emeklilik Ayrılma Hesaplama?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile kısmi para çekme işleminin olması, birikimlerini yarıda bırakmak istemeyen, ancak sağlık gibi hayati bir durumda nakde sıkışan kullanıcılar için ideal bir seçenek olmuştur. Bu kuralla daha çok BES sözleşmesi imzalayacak ve birikim yapacak gençler sisteme kazandırılması hedeflenmektedir. Ayrıca yeni düzenlemelere göre; yapılan Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmeleri devlet emeklilik sistemiyle entegre edilmeye çalışılacaktır. Sizler de BES sözleşmesini güvenilir bir şirket ile imzalayın; hem yatırdığınız birikime ek olarak %25 devlet katkısından yararlanın hem de devlet emeklilik sistemine ek olarak gelecek kaygısı yaşamayın. Cüzi tutarla bu sisteme dahil olacağınız gibi, dilerseniz yıllık yatırdığınız tutarlarda sisteme dahil olabilirsiniz. Ayrıca şirketlerin sundukları fonlarla da birikiminize daha çok getiri kazandırabilirsiniz. Katılmış olduğunuz fonları şirketinizin belirlediği kurallar doğrultusunda değiştirebilir, daha çok kazandıracak fonlara birikiminizi aktarabilirsiniz.

Ayrıca BES Biriken Para Sorgulama hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz