BES İptali Nasıl Yapılır?

bes iptali
bes iptali

Bireysel Emeklilik sistemi, halk arasında BES diye adlandırılır. Bu sistem, emekli olacak kişilerin, kendi istekleri doğrultusunda ikinci bir emeklilik planı yapmalarını sağlamaktır. BES ile aylık ya da yıllık belirleyeceğiniz tutarlarda ödeme yaparak birikim yapabilir ve her yaptığınız ödeme sonrasında %25 devlet katkısı alabilirsiniz. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi imzalayan ya da imzalamayan herkes, devlet bünyesinde Zorunlu BES adı altında sisteme dahil edilmiştir. Aldıkları maaşlara orantılı aylık cüzi miktarlarda kesintiler yapılmaktadır. Bu sistemde, genel olarak maaş anlaşmalı bankanızın bağlı bulunduğu sorumluluk altındadır. Zorunlu BES ile hiçbir şart aranmadan her katılımcıya bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL verilmektedir. Peki bes iptali yapılabilir mi? İşte cevap;

Göz Atabilirsiniz: Bireysel Emeklilik Ayrılma Hesaplama?

BES İptali Nasıl Yapılır?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ile katılımcılar her ne kadar geleceklerini birikimle yaşaması devlet tarafından planlasa ve teşvik edilse de herkes bu sistemi tercih etmeyebilir veya daha önce farklı bir şirket üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi imzalamış olabilir. Dolayısıyla ikinci bir BES sözleşmesi bütçenizi sarsabilir. Nedeniniz ne olursa olsun, Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesini istediğiniz an tek taraflı iptal edebilirsiniz.

BES İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar kullanıcı dostu bir sözleşme olarak görülse de herkes bu yöntemi tercih etmeyebilir. Otomatik katılımcı zorunlu BES sözleşmesini iptal etmek için devletin yasal olarak belirlediği süre 2 ay olarak belirlenmiştir Yani Zorunlu BES sözleşmesi tarafınıza yapıldıysa, her ay maaşınızdan cüzi bir kesinti bankanız tarafından yapılır. Bu kesinti, siz iptal etmediğiniz sürece her ay tekrarlanır. BES sözleşmesini iptal etmek için öncelikle bağlı bulunduğunuz şirkete 2 ay içerisinde başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun ardından kimi şirketler Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesini hemen iptal ederken, kimi şirketlerde sizlerden bazı evraklar, kimlik fotokopiniz gibi belgeler isteyebilir. Gerekli formları doldurduktan sonra iptaliniz işleme alınır ve yaklaşık 15 gün ile 1 ay arasında değişen süreler içerisinde onaylanır. İptal işleminizin onaylanmasının ardından sizlerden kesilen tutarlar banka hesabınıza otomatik olarak aktarılır. Aktarılan bu tutarda; devletin her katılımcıya hediye ettiği 1000 TL katkı payı kesilir. Bunun dışında sizlerden herhangi bir ceza kesintisi alınmaz.

Dikkatinizi Çekebilir: Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Kaç Günde Yapılıyor?

BES sözleşmenizi 2 ay içerisinde iptal etmediğiniz durumlarda ise sizlerden sözleşmeyi yaptığınız şirket tarafından bazı kesintiler alınabilir. Detaylı bilgiyi sözleşme yaptığınız şirket üzerinden alabilirsiniz.

Otomatik BES sözleşmesi dışında yapmış olduğunuz herhangi bir BES sözleşmesi varsa bu sözleşmenin iptali daha zordur. Öncelikle sizlerden iptaliniz halinde devlet katkısının bir kısmı ya da tamamı, birikiminizin bir kısmı ya da tamamı ve şirketin iptal bedeli olarak belirlediği bir kesinti olabilir. BES sözleşmesini ne zaman imzaladığınız, sözleşmenizin bitimine ne kadar zaman kaldığı gibi bir çok kritere bakılarak sizlerden yapılacak kesinti tutarı belirlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz