BES Hesaplama Nasıl Yapılır?

bes hesaplama
bes hesaplama

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bireysel Emeklilik Sistemi, yapılan sözleşmeler ile yasal emeklilik sistemi dışında özel bir şirket sayesinde emekli maaşı almanızı sağlayan bir birikim çeşididir. Bireysel Emeklilik Sistemine üye olabilmek için mevcutta devlet üzerinden sigortalı olmanıza gerek bulunmamaktadır. Dileyen herkes bu sisteme üye olabilir. Bireysel Emeklilik Sistemi isteğe bağlı bir sistemdir. Son zamanlarda devletin desteği Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmeleri yaptıran kişilere artmıştır. Önceden yapılan BES sözleşmelerinde yatırdığınız tutara ek olarak %25 devlet katkı payı öderken, son zamanlarda kamu çalışanları ve özel sektör çalışanlarını bu sisteme dahil etmeye çalışmış, BES sözleşmesi yapılan her kişiye ekstra 1000 TL devlet katkısı sunmuştur. Son düzenlemelere göre BES sözleşmesi yaptıran kişilerin, sözleşmelerini iptal etmeden kısmi para çekme olanağı sunulmuştur. Sizler de bir Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi imzaladıysanız BES Birikim Hesaplama Nasıl Yapılır? Sorusunu kendinize soruyorsunuzdur. Bunun cevabını vermek için öncelikle sizlerin BES sözleşmenize bakılır. Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi yaptığınızda; yatıracağınız paranın miktarı önemlidir.

Dikkatinizi Çekebilir:

  1. BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?
  2. BES Sorgulama Nasıl Yapılır?

  3. BES Biriken Para Sorgulama

  4. BES Kısmi Para Çekme Nasıl Yapılır?

BES Hesaplama

Kimi sözleşmeler; aylık ödeme ile imzalanırken bazı kişiler de 3 ay 6 ay ya da her yıl toplu ödeme yapmayı tercih eder. Yapılan sözleşmelerde bir diğer husus da sizlerin yaşı ve sözleşmenizin biteceği yaştır. Bunun yanında aylık ya da yıllık şirkete ödeyeceğiniz tutarda artış olacak mı? Katkı payında artış olacaksa ne kadar olacak? Gibi sorulara da cevap bulmak gerekir. Bu artış en fazla %5 olarak belirlenmiştir. Ayrıca düzenli katkı payı ödeyecek misiniz? Eğer düzenli katkı payı ödemezseniz alacağınız tutarda azalma olabilir, şirket sizlerden yönetim giderleri gibi kesintiler uygulayabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesini imzaladığınızda, avantajlı başlangıç yapmak için başlangıçta şirkete yatıracağınız tutar da birikim hesabınıza etki edecek unsurlardandır. Bunlara ek olarak, her yatırımınıza sizlere ekstra %25 devlet katkısı verilir. Bu tutarların tümü, seçmiş olduğunuz fonlarda değerlendirilir. Fonların getirisi yine tarafınıza yansıtılır. Şirketinizin sözleşmede belirtiği kısmi kesintilerle birlikte

BES Birikim Hesaplama

BES üzerinden kazanacağınız birikim tutarını şirketinizin internet sitesinden ya da çağrı merkezinden daha doğru öğrenebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sisteminde 56 yaş sınırı bulunmaktadır. Yani, bir kişinin imzalamış olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi bulunuyorsa tam olarak emekli olması ve devlet katkı payının tamamını hak etmesi için 56 yaşını beklemesi gerekmektedir. Uzun vadeli birikim yöntemi olan BES ile sizler de bütçenizi sarsmayacak ödemelerle birikim yapabilir, normal emeklilik maaşına ek olarak devlet desteği ile kazancınıza kazanç katabilirsiniz. Bazı şirketler; bankalarla birlikte çalışmaktadır. Dolayısıyla yapmış olduğunuz BES sözleşmelerinde kullanmış olduğunuz kredi kartlarına özel puanlar alabilir, BES sözleşmesi yaptığınız şirketin sigorta ürünlerine indirimli olarak sahip olabilirsiniz. BES birikim tutarı en az 90 TL olarak belirlenmiştir.

Sizlere imzalatılan sözleşmeleri iyi incelemeniz, aklınıza takılan soruları yetkili kişiye sormanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca BES Biriken Para Sorgulama hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler;

  1. BES İptali Nasıl Yapılır?
  2. BES Nakit Çekme Nasıl Yapılır? BES Nedir?
  3. BES Kesintisi Ne Kadar?
  4. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz