Bayilik Nasıl Alınır? Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

bayilik-nasil-alinir
bayilik almak avantajları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kafanızda bayilik alma fikri oluşmaya başladıysa bu durumda detaylı bir araştırmanın içine girmeli ve öngörüleriniz sağlam olmalıdır. Bayilik aldığınızda başarılı olabileceğiniz gibi başarılı olmama ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bayilik almak temelde ana şirketin bir parçası olmak demektir. Burada bayilik veren elbette bayilik verme konusunda ısrarcı olacaktır. Bu ısrarın arkasında hem markasını daha çok yaymak hem de verdiği bayilik üzerinden para kazanma isteği bulunmaktadır. Bayilik almak istediğinizde illa ki bilinen bir markayı tercih etmek zorunda değilsiniz. Yani çok bilinmeyen bir markanın da detaylı bir biçimde araştırılarak bayiliği alınabilir. Bayilik almadan önce avantaj ve dezavantajlarını öğrenmenizde fayda var:

Bayilik Almanın Avantajları

1. Bayilik alıp başarısız olan sayısı oldukça az: Bayilik aldığınızda genelde daha önce defalarca denenmiş ve aktif halde işleyen bir sistemin parçası olmuş olursunuz. Bundan dolayı da bağımsız işletmelere kıyasla başarılı olma olasılığı oldukça yüksektir. Bayilik haricinde kendi işini yapan işletmeler genelde 1-2 sene içerisinde işletmelerini kapatmak zorunda kalırken bayilik tarzı işletmeler %70-75 oranında ayakta kalmayı başarmaktadır.

2. Satın alma gücünün fazlalığı: Herhangi bir firmaya ait bayilik aldığınızda kendi işletmenize göre daha yüksek bir satın alma gücüne sahip olursunuz. Burada satın alım yapılacak olan işletmeler muhattap olarak ana firmayı göreceğinden dolayı hem saha cazip fiyatları satın alım yapmış olursunuz hem de bağımsız işletmeye kıyasla daha yüksek miktarlarda satın alımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: İş Kurmak için Kredi Veren Bankalar 2019

3. Ana firmadan alınacak yarımlar: Aldığınız bayiliğe bağlı olarak kurulacak işletmenin kurulumu ve ilerleyen süreçler için ana firmadan destek alırsınız. Genelde bayilik veren firmalar dize bu konuda eğitim, araç-gereç gibi destekleri sağlarlar. Genellikle de bayiliğin başlamasına müteakip işletiminin yönetimi ve ürünün pazarlaması konusunda bilgilendirilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

4. Kar Marjının yüksekliği: Bu tarz bayilikle çalışan firmaların istisnalar haricinde kar marjları oldukça iyi seviyededir.

5. Marka gücünü arkanızda hissedersiniz: Franshise veren firmaların hemen hemen hepsi dünyaca bilinirliğe sahip markalaşmış firmalardır. Hal böyle olunca bu firmalardan alacağınız bayilik zaten ün yapmış bir firma olduğundan dolayı belli bir müşteri potansiyeli ve güvene sahip olacaktır. Bağımsız işletme açtığınız zaman böyle bir şansınız bulunmayacaktır.

Bayilik Almanın Dezavantajları

1. Bayilik almak için verilecek para: Bu anlamda markalaşmış bir firmadan franchise almak oldukça yüksek rakamları gözden çıkarmanıza sebep olabilir. Bundan dolayı bayilik olmadan önce firmaların bayilik ücretlerini araştırmalı ve öne göre kararınızı vermelisiniz.

2. Sağlanacak desteğin sınırlı olması: Franchise veren firmaların bir kısmı baştan sona kadar destek verirken, diğer bir kısmı da belli bir seviyeye kadar destek verir. Bu kısımdan sonrasını halletmek de tamamen size kalmış olur.

3. Bitmek bilmeyen masraflar: Sadece Franchise almak ile ödeyeceğiniz paralar maalesef bitmez. Bunun yanında işletme olarak kazanılan tutarın belli oranın da Franchise veren firmaya ödeme yapmak durumundasınızdır. Bunun yanında ürünün tanıtımıyla ilgili reklam masraflarının bir kısmı da tarafınıza yansıtılabilir.

4. Ana firma ne derse o: Bayilik alınan firma sizin işletmeniz üzerinde de söz sahibidir. Bundan dolayı ana şirket ne derse siz de onu yapmak zorunda kalırsınız. Bu başta kolaymış gibi gözükse de bir müddet sonra emir altındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Bu avantaj ve dezavantajları göz önüne alarak Bayilik almak için kararınızı verdiyseniz bu durumda yapmanız gereken şey bayilik başvurusudur.

Göz Atabilirsiniz:

Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bayilik almaya karar verdikten sonra yapılacak ilk şey bayilik veren firmayla bizzat konuşmaktır. Bu başvuru talebinizden sonra firma sizin başvuru formunu yahut anketini doldurmanızı talep edecektir.

Bayilik verecek olan firma size maddi yönden bir takım bilgiler sorup bayilik alıp alamayacağınızı, bu işin altından kalkıp kalkamayacağınızı anlamaya çalışacaktır. Bu sayede sizin hakkınızda bilgi sahibi olacaktır.

Maddi durumunuzun yanında özgeçmişiniz ve bu işten beklentileriniz de bayilik verecek olan firma tarafından merak edilen şeylerdir. Ana firma sizin bayilik yapıp yapamayacağınızı tüm bu sorularla bulmaya çalışacak ve ona göre bir kanıya varacaktır. Bundan dolayı bu tarz sorulara hazırlıklı olmanızda fayda var.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Market, Bakkal Açmak için Hibe Desteği

Bayilik Sözleşmesinin Yapımı

Bayilik verecek olan firma sizin bayiliği yapabilecek kapasite biri olduğunuz düşündüğü noktada karşılıklı zorunlulukların yer aldığı bayilik sözleşmesi yapmak isteyecektir. Bu sözleşmede yer alan maddeleri detaylıca incelemeli, gerekirse bu konuda uzmanlardan yardım alıp sonrasında imza atmalısınız. Sözleşmede yer alan maddelerin içerisine eklemek istediğiniz ya da sözleşmede yer alan ama olmaması gerektiğini düşündüğünüz maddeler varsa bunları eklemeli ya da çıkarmalısınız.

Bayilik sözleşmesini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz